ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2012 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/8145/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Молодецького Р.І.,
при секретарі Лазаренко У.І.,
за участю:
прокурора - Бойченко В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Карлівського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської областідо Дочірнього підприємства "Скіпетр" Приватного багатопрофільного підприємства "Альянс"про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
14 жовтня 2011 року Прокурор Карлівського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Скіпетр" Приватного багатопрофільного підприємства "Альянс"про стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1460,28 грн., заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 6485,29 грн., фінансових санкцій в сумі 285 грн. та пені за несвоєчасну сплату в сумі 9,79 грн. - в загальному розмірі 8 240,36 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що відповідач в установлений Законом України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” строк не сплатив страхові внески за вересень-грудень 2010 року до Пенсійного фонду України в сумі 1 460 грн. 28 коп. та не сплатив у передбачений Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" строк єдиний внесок за період з березня по серпень 2011 року в сумі 6 485 грн. 29 коп., у звязку з чим виникла заборгованість на загальну суму 8 240 грн. 36 коп., в тому числі фінансові санкції та пеня, яка підлягає стягненню.
Прокурор позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Про причини неявки суду не повідомив.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 1 статті 11 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” встановлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб, включаючи юридичних і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), придбали спеціальний торговий патент, на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно з пунктом 1 статті 14 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” страхувальниками цих осіб є їх роботодавці, які відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону є платниками страхових внесків і зобов'язані на підставі пункту 6 частини 2 статті 17 зазначеного Закону нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до зазначеного відповідач Дочірнє підприємство "Скіпетр" Приватного багатопрофільного підприємства "Альянс" є страхувальником платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Статтею 18 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” визначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування; на ці внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування і сплати таких внесків або звільнення від сплати.
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків передбачено статтями 19 та 20 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”.
Статтею 19 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” установлено, що страхові внески до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нараховуються роботодавцем на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Розмір страхових внесків встановлений Законом України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400, а саме 33,2% від фонду оплати праці та 2%, що утримуються із заробітної плати працюючих.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Порядок подачі звітності встановлений Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 № 26-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 за №1136/17152 (далі - Порядок).
Страхувальники, крім осіб, зазначених в пунктах 2.2 - 2.4 цього розділу, формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду; базовим звітним періодом для них є календарний місяць /пункт 2.1 Порядку/.
Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітнім періодом для Дочірнього підприємства "Скіпетр" Приватного багатопрофільного підприємства "Альянс" є календарний місяць.
В порушення зазначених нормативно-правових актів відповідач своєчасно не сплатив страхові внески до Пенсійного фонду України, в звязку чим утворилась заборгованість по сплаті страхових внесків, за грудень 2010 року в сумі 1 460 грн. 28 коп., що підтверджується наявними в матеріалах справи карткою особового рахунку відповідача та розрахунком суми заборгованості.
01.01.2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування".
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з вимогами пункту 3 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464, з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до статті 5 Закону № 2464 взяття на облік здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників. Платникам єдиного внеску в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.
Судом встановлено, що Дочірнє підприємство "Скіпетр" Приватного багатопрофільного підприємства "Альянс" (клас професійного ризику виробництва 9) є платником єдиного внеску, що підтверджується повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску від 21.10.2011 року № 476, наявним в матеріалах справи.
Згідно абзацу 1 частини 1 статті 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 2 статті 9 Закону № 2464 передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно пункту 2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року N 22-2, звіт до органів Пенсійного фонду подається особисто фізичною особою, страхувальником або відповідальною особою фізичної особи або страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду.
Відповідач своєчасно подавав до Управління Пенсійного фонду України у Карлівському районі розрахунки сум єдиного внеску за період з березня по серпень 2011 року на загальну суму 6485 грн. 29 коп., що підтверджується поясненнями позивача та довідкою № 59 від 22.08.2011 року.
Відповідно до частин 8, 12 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Судом встановлено, що сума заборгованості відповідача зі сплати єдиного внеску за період з березня по серпень 2011 року складає 6485 грн. 29 коп.
У зв'язку з несплатою вказаної суми у добровільному порядку Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі відповідачу нараховано фінансові санкції в розмірі 285 грн. та пеню в сумі 9,75 грн.
Згідно з пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
04.02.2011 року, 04.05.2011 року, 02.06.2011 року, 04.07.2011 року, 02.08.2011 року та 02.09.2011 року позивачем винесено вимоги № Ю7/У, № Ю398/У, № Ю15/У. Вказані вимоги отримані представником відповідача 09.02.2011 року, 12.05.2011 року, 07.06.2011 року, 22.07.2011 року та 16.08.2011 року, що підтверджується підписом представника на корінцях вимог та повідомленнях про вручення поштового відправлення.
Судом встановлено, що розмір заборгованості відповідача зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування складає 1460,28 грн., розмір заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску становить 6485,29 грн., фінансових санкцій - 285 грн. та пені за несвоєчасну сплату - 9,79 грн. - на загальну суму 8 240,36 грн.
На час розгляду справи заборгованість відповідачем в добровільному порядку не сплачено.
Абзац 7 частини 4 статті 25 Закону № 2464 встановлює право територіальних органів Пенсійного фонду звертатися до суду про стягнення недоїмки з платників єдиного внеску.
Згідно частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійс нює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодек сом та іншими законами.
Статтею 20 Закону України “Про прокуратуру” встановлено, що при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб. Згідно із частиною 1 та частиною 2 статті 36-1 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на викладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Карлівського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області до Дочірнього підприємства "Скіпетр" Приватного багатопрофільного підприємства "Альянс" про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства "Скіпетр" Приватного багатопрофільного підприємства "Альянс" на користь Управління Пенсійного фонду України у Карлівському районі (р/р 25605312291 в ОПРВ Облуправління АТ "Ощадбанк", МФО 331467, р/р 37194009001607 в УДК у Карлівському районі, МФО 831019, код ЄДРПОУ 22534587) заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1460,28 грн. (одна тисяча чотириста шістдесят гривень двадцять вісім копійок), заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 6485,29 грн. (шість тисяч чотириста вісімдесят п'ять гривень двадцять дев'ять копійок), фінансові санкції в сумі 285 грн. (двісті вісімдесят п'ять гривень), пеню за несвоєчасну сплату в сумі 9,79 грн. (дев'ять гривень сімдесят дев'ять копійок) - в загальному розмірі 8 240,36 грн. (вісім тисяч двісті сорок гривень тридцять шість копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 16 січня 2012 року.
Суддя Р.І. Молодецький