Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2011 р. № 2а-4506/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючої судді:Мричко Н.І.
за участю секретаря судового засідання: Якимець О.І.
представників позивача Слободянюк О.Г., Горощак Ю.Л.
представника відповідача Томашівського О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського швейного підприємства «Силует»Українського товариства глухих до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2010 року № 0001182320/0/13321,-
ВСТАНОВИВ :
Львівське швейне підприємство «Силует»Українського товариства глухих звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення від 11.06.2010 року №0001182320/0/13321 про донарахування податкового зобовґязання по податку на прибуток т загалом в сумі 144126,38 грн. (в т.ч. 96084,25 грн. основного платежу та 48042,13 штрафних (фінансових) санкцій).
В обґрунтування позовних вимог щодо неправомірності нарахувань по податку на прибуток підприємств позивач покликається на те, що у відповідності з підпунктом 7.12.1 пункту 7.12 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.94 №334/94-ВР (в редакції Закону України від 22.05.97 № 283/97-ВР зі змінами та доповненнями, звільняється від оподаткування прибуток підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх повною власністю, отриманий від продажу товарів (робіт, послуг) при дотриманні відповідних умов. Також вказує на порушення відповідачем термінів щодо визначення податкового зобовязання по податку на прибуток. Визначення позивачу податкового зобов'язання з визначення податку на прибуток підприємств за твердженням підприємства є наслідком помилкового тлумачення цієї норми, оскільки у зазначеній нормі мова йде про звільняється від оподаткування прибутку підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх повною власністю.
В судовому засіданні представник позивача підтримав зазначені пояснення, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив повністю, надав пояснення суть яких зводиться до наступного. Оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними, оскільки вони винесені з урахуванням пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4, пп. 7.12.1 п. 7.12 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (у редакції Закону України від 22 травня 1997 року №283/97-ВР, зі змінами та доповненнями. Покликається на те, що Львівське швейне підприємство «Силует»Українського товариства глухих не спростовує висновки акту перевірки документально, оскільки матеріалами справи не заперечується факт отримання інших доходів, крім визначених у 01.1 - 01.5” декларації по податку на прибуток на суму одержаних процентів банку по депозитному рахунку. Вказує на те, що позивачем отримані доходи у вигляді відсотків по депозитних вкладах не звільняються від оподаткування податком на прибуток у відповідності з статтею 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (у редакції Закону України від 22 травня 1997 року №283/97-ВР), зі змінами та доповненнями.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, безпосередньо, всебічно, повно та обєктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд дійшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю з наступних підстав.
ДПІ у Личаківському районі м.Львова проведено планову виїзну документальну перевірку Львівського швейного підприємства «Силует»Українського товариства глухих з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.07 по 31.12.09, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.07 по 31.12.09 року.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 8.05.2010р. №270/23-2/03972666, яким зокрема встановлено порушення пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4, пп. 7.12.1 п. 7.12 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (у редакції Закону України від 22 травня 1997 року №283/97-ВР, зі змінами та доповненнями ЛШП «Силует»УТОГ занижено податок на прибуток в сумі 96084,50 грн. у тому числі за І квартал 2007 року в сумі 4487,5 грн., за ІІ квартал 2 007 року в сумі 6044,25 грн., за ІІІ квартал 2007 року в сумі 5187,0 грн., за ІV квартал 2007 року в сумі 17413,75 грн., за І квартал 2008 року в сумі 11439,75 грн., за ІІ квартал 2 008 року в сумі 10242,5 грн., за ІІІ квартал 2008 року в сумі 6749,75 грн., за ІV квартал 2008 року в сумі 4410,75 грн., за І квартал 2009 року в сумі 5246,5 грн., за ІІ квартал 2009 року в сумі 7547,0 грн., за ІІІ квартал 2009 року в сумі 8127,0 грн., за ІV квартал 2009 року в сумі 9188,5 гривень
Встановлено, що Львівське швейне підприємств «Силует»УТОГ протягом періоду, що перевірявся отримувало крім доходів від продажу товарів (робіт, послуг), інші доходи, - суми відсотків банку від надання в депозит власних грошових коштів.
Особливості оподаткування податком на прибуток підприємств та організацій громадських організацій інвалідів визначено пунктом 7.12 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (у редакції Закону України від 22 травня 1997 року №283/97-ВР, зі змінами та доповненнями, далі Закон № 334/94-ВР).
Згідно з підпунктом 7.12.1 пункту 7.12 статті 7 Закону звільняється від оподаткування прибуток підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх повною власністю, отриманий від продажу товарів (робіт, послуг), крім підакцизних товарів, послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи без передання права власності на такі товари, та прибутку, одержаного від грального бізнесу, де протягом попереднього звітного (податкового) періоду кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів відповідно до Закону України: "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
У разі порушення вимог цієї статті зазначені громадські організації інвалідів. їх підприємства та організації зобов'язані сплатити суми податку за відповідний період, проіндексовані з урахуванням рівня інфляції, а також штраф згідно із законом.
Підприємства та організації, на які поширюється дія цього підпункту, реєструються у відповідному органі податкової служби в порядку, передбаченому для платників цього податку.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону валовий дохід включає доходи від спільної діяльності та у вигляді дивідендів, отриманих від нерезидентів, процентів, роялті, володіння борговими вимогами, а також від здійснення операцій лізингу (оренди).
Підприємством протягом періоду, що перевірявся отримувало кошти на розрахунковий рахунок у вигляді відсотків по депозитних вкладах грошових коштів на рахунках у банку.
Пільга з податку на прибуток для підприємств громадських організацій інвалідів поширюється тільки на прибуток від продажу товарів (робіт, послуг), причому за вирахуванням тієї його частини, яку прямо зазначено в пп. 7.12.1 Закону № 334/94-ВР. Саме загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв без статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (крім операцій з їх первинного випуску (розміщення), операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації) та операцій з консолідованим іпотечним боргом згідно із законом) є основою для визначення прибутку від реалізації товарів (робіт, послуг), який при дотриманні всіх викладених вище умов не підлягає оподаткуванню для підприємств громадських організацій інвалідів
Підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Відповідно до ст.14І вказаного Закону України Кабінет Міністрів України Постановою від 08 серпня 2007 р. №1010 затвердив Порядок надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.
Відповідно до п.2 вказаної Постанови дозвіл підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів надається за умови їх відповідності таким критеріям:
середньооблікова чисельність інвалідів, що працюють на підприємствах, в організаціях протягом попереднього звітного (податкового) періоду становить не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу;
фонд оплати праці інвалідів, що працюють на підприємстві, в організації становить протягом попереднього звітного (податкового) періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва;
сума витрат підприємства на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектувальних, складових частин, інших покупних товарів, які безпосередньо використовуються для виготовлення таких товарів, становить не менше 8 відсотків продажної ціни товарів;
розмір середньомісячної заробітної плати інвалідів, що працюють на підприємстві, в організації, в еквіваленті повної зайнятості повинен бути не менш, як законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати;
виконання підприємством, організацією рішень Комісії та регіональних комісій (крім підприємств, організацій, які звернулися вперше) з питань визначення механізму та порядку отримання пільг з оподаткування.
Зважаючи на наведене, дозвіл видається за умов відповідності підприємства всім без винятку переліченим критеріям.
У разі якщо підприємство чи організація громадських організацій інвалідів здійснює діяльність, прибутки від здійснення якої звільняються від оподаткування згідно з чинним законодавством, та діяльність, прибутки від якої оподатковуються на загальних підставах, воно повинно вести окремий облік доходів, витрат, амортизаційних відрахувань, матеріальних запасів, які відносяться до діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування та облік доходів який у відповідності з законодавством підлягає оподаткуванню, в даному податком на прибуток.
Відтак наявність дозволів на право користування пільгами з питань оподаткування надає лише право на користування пільгами, однак вказане право може бути реалізоване лише за умов дотримання пп. 7.12.1 п. 7.12 ст. 7 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.94 №334/94-ВР (у редакції Закону України від 22.05.97 № 283/97-ВР), зі змінами та доповненнями, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2007 р. №1010 про затвердження Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів.
Відповідно до п.п.11.3.1 п.11.3 ст.11 вищевказаного Закону України №334/94-ВР датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця, або дата відвантаження товарів, а для робіт, послуг - дата фактичного надання результатів робіт, послуг.
Факт отримання саме відсотків по вкладах на депозитні рахунки відповідачем підтверджено долученими до матеріалів справи реєстром кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку та показників валових доходів за 2007-2009 роки за підписом директора та бухгалтера Львівського швейного підприємства «Силует»УТОГ. Вказані кошти не оподатковано позивачем податком на прибуток підприємств, з чого вбачається підтвердження донарахування податку на прибуток саме по отриманому доходу у вигляді відсотків по депозитних вкладах.
Відповідно до п.1.5 Порядку складання декларації по податку на прибуток затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України №143 від 29.03.2003р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2003р. №271/7592, податок на прибуток розраховується за правилами встановленими п.11.1 ст.11, п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.94 №334/94-ВР (у редакції Закону України від 22.05.97 № 283/97-ВР), наростаючим підсумком з початку звітного календарного року. Підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181-ІІІ із змінами та доповненнями, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Відповідно оскільки перевірка проводилась з 20.04.2010р. по 13.05.2010р. на підставі чого складено акт №270/23-2/03972666 від 28.05.2010р. яким встановлено заниження обєкта оподаткування податком на прибуток наростаючим підсумком за 2007-2009 роки суд не вбачає підставним твердження позивача щодо виходу відповідачем за межі терміну встановленого законодавством щодо визначення сум податкового зобовязання.
Відповідно позивачем не спростовано висновків акту щодо безпідставності застосування звільнення від оподаткування податком на прибуток до доходів отриманих у вигляді відсотків по депозитах, оскільки вказане не є доходом отриманим від продажу товарів (робіт, послуг і тому застосування норм статті 7 Закону є таким, що не відповідає пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4, пп. 7.12.1 п. 7.12 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (у редакції Закону України від 22 травня 1997 року №283/97-ВР, зі змінами та доповненням чинним на дату перевіреного періоду.
Таким чином, суд дійшов до висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог, відтак у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 71, 94, 143, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 13 грудня 2011 року.
Суддя Мричко Н.І.