Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 січня 2012 року Справа № 2а-12017/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цицюри О.О.,
при секретарі судового засідання Бойко В.В.,
за участю представників сторін:
від позивача державний податковий інспектор юридичного відділу
ОСОБА_1, довіреність №20/10-025 від 07.07.2011,
від відповідача голова ліквідаціної комісії-головний бухгалтер Романова В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в загальному розмірі 118633,67 грн., у тому числі, з податку на додану вартість в сумі 89981,97 грн., податку на прибуток в сумі 17646,96 грн., по земельному податку з юридичних осіб у сумі 9879,25 грн., комунального податку в сумі 1069,56 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 55,93 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі, -
В С Т А Н О В И В:
21 грудня 2011 року позивач - Краснодонська обєднана державна податкова інспекція Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 431522,86 грн., з податку на прибуток в сумі 55845,76 грн., з податку на доходи фізичних осіб у сумі 723,29 грн., з податку з власників транспортних засобів в сумі 207,86 грн., по земельному податку в сумі 46143,73 грн., з комунального податку в сумі 3706,41 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 74,69 грн., а всього в розмірі 538238,60 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на наступне.
Комунальне підприємство Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» (код ЄДРПОУ 23490768) є платником податків і зборів та перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ Луганської області.
Станом на 09.12.2011 підприємство відповідача має податкову заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 538238,60 грн., який складається:
- з податку на додану вартість у розмірі 431522,86 грн. (основний борг-322964,14 грн., пеня-108558,72 грн.),
- з податку на прибуток у розмірі 55845,76 грн. (основний борг-31503,89 грн., пеня-24341,87 грн.),
- з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 737,29 грн. (основний борг-716,66 грн., пеня-20,63 грн.),
- з податку з власників транспортних засобів у озмірі 207,86 грн. (основний борг-196,83 грн., пеня-11,03 грн.),
- з земельного податку з юридичних осіб смт.Краснодон у розмірі 46143,73 грн. (основний борг-37255,13грн., пеня-8888,60 грн.),
- по комунальному податку в розмірі 3706,41 грн. (основний борг-2532,65 грн., пеня-1173,76 грн.),
- зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 74,69 грн. (основний борг-70,68 грн., пеня-4,01 грн.).
З метою погашення податкового боргу Краснодонською ОДПІ Луганської області здійснювалися заходи, передбачені Законом України від 21.12.2000 №2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011), а саме, відповідачу були виставлені перша податкова вимога №1/96 від 26.10.2001 та друга податкова вимога №2/206 від 12.12.2001, прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу від 21.03.2002, проведено опис активів, на які поширюється право податкової застави від 07.12.2009 №23345/24-011. Крім цього, у 2008 році Краснодонська ОДПІ Луганської області зверталася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про примусове стягнення податкового боргу в сумі 118633,67 грн., вказаний позов по справі №2а-8047/08/1270 було задоволено, ВДВС Краснодонського МРУЮ Луганської області відкрито виконавче провадження. У березні 2011 року Краснодонською ОДПІ Луганської області отримано постанову про закінчення виконавчого провадження, у звязку з прийняттям Краснодонською міською радою Луганської області рішення №6/278 від 25.02.2011 про припинення юридичної особи відповідача шляхом ліквідації. Відповідно до вимог п.8.3 ст.8 Закону від 21.12.2000 №2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) майно відповідача знаходиться у податковій заставі згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 28.12.2009 №25846591. У відповідності з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (який набув чинності з 01 січня 2011 року) органам державної податкової служби надано право на звернення до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. На підставі викладеного, позивач просив суд, надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в загальному розмірі 538238,60 грн., у тому числі: з податку на додану вартість в сумі 431522,86 грн., з податку на прибуток в сумі 55845,76 грн., з податку на доходи фізичних осіб у сумі 723,29 грн., з податку з власників транспортних засобів в сумі 207,86 грн., по земельному податку в сумі 46143,73 грн., з комунального податку в сумі 3706,41 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 74,69 грн., за рахунок майна платника податків - Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління», що перебуває в податковій заставі.
Представник позивача в судовому засіданні уточнив позовні вимоги та просив надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в межах суми, стягнутої постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2009 по справі №2а-8047/08/1270, в загальному розмірі 118633,67 грн., у тому числі: з податку на додану вартість в сумі 89981,97 грн., податку на прибуток в сумі 17646,96 грн., по земельному податку з юридичних осіб у сумі 9879,25 грн., комунального податку в сумі 1069,56 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 55,93 грн., за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі відповідача - платника податків Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління», дав суду пояснення, аналогічні викладеному в уточненому позові №769/10-015 від 17.01.2012 (а.с.205-207).
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, підтримав доводи, викладені у відзиві на позовну заяву №2 від 11.01.2012 (а.с.201). Зокрема, зазначив, що Краснодонською міською радою Луганської області 25.02.2011 прийнято рішення №6/277 про припинення юридичної особи КП Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» шляхом ліквідації. На даний час на підприємстві проводяться заходи щодо його ліквідації, а саме, оцінка майна підприємства з метою погашення вимог кредиторів. Вважав, що оскільки підприємство знаходиться в стадіїї ліквідації, податковий борг не може бути стягнути першочергово, оскільки відповідно до ст.112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовільняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоровя або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; у другу чергу задовольняються вимоги працівників, повязані з трудовмими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелексуальної, творчої діяльності; у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обовязкових платежів); у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обовязковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності зі статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
-податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
-штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
-пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
-податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Проте, у звязку з тим, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI, факт наявності податкового боргу до 01.01.2011 у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу, а з 01.01.2011 за приписами Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI.
Судом установлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач Комунальне підприємство Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» (код ЄДРПОУ 23490768) зареєстрований в якості субєкта підприємницької діяльності-юридичної особи Управлінням економіки і власності Краснодонського міськвиконкому 14.06.2004 за реєстраційним номером №25371460ю0010510 (а.с.5), внесений до ЄДРПОУ з 12.06.2009 (а.с.6) та взятий на податковий облік у якості платника податків у Краснодонській ОДПІ Луганської області.
Станом на 09.12.2011 Комунальне підприємство Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» має податкову заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 118633,67 грн. за наступними платежами:
-з податку на додану вартість в сумі 89981,97 грн. (у тому числі: основний борг-87716,31 грн.,пеня-2265,66 грн.),
-податку на прибуток в сумі 17646,96 грн. (у тому числі: основний борг-7556,41 грн.,пеня-10090,55 грн.),
-по земельному податку з юридичних осіб у сумі 9879,25 грн. (у тому числі: основний борг-9081,65 грн.,пеня-797,60 грн.),
-комунального податку в сумі 1069,56 грн. (у тому числі: основний борг-938,40 грн.,пеня-131,16 грн.),
-зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 55,93 грн. (у тому числі: основний борг-47,67 грн.,пеня-8,26 грн.).
Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 по справі №2а-8047/08/1270 відмовлено у задоволенні позовних вимог Краснодонської ОДПІ Луганської області до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про примусове стягнення суми податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2009 постанова суду першої інстанції скасована з прийняттям нової постанови, якою позов Краснодонської ОДПІ Луганської області до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про примусове стягнення податкового боргу в сумі 118633,67 грн. задоволено, з останнього стягнуто податковий борг в сумі 118633,67 грн. (а.с.208-210).
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На час розгляду адміністративної справи №2а-12017/11/1270 постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2009 по справі №2а-8047/08/1270 є такою, що набрала законної сили та підлягає виконанню.
На виконання вказаної постанови Краснодонською ОДПІ Луганської області отримано виконавчий лист, виданий 27.05.2009 Донецьким апеляційним адміністративним судом по справі №2а-8047/08, який було предявлено на виконання до Відділу державної виконавчої служби Краснодонського міськрайонного управління юстиції Луганської області, що підтверджується копією виконавчого листа (а.с.21).
На даний час відділом державної виконавчої служби Краснодонського МРУЮ Луганської області виконавче провадження ВП№21860025 по виконанню вищезазначеного виконавчого листа закінчено у звязку з прийняттям Краснодонською міською радою Луганської області рішення №6/277 від 25.02.2011 про припинення юридичної особи боржника (а.с.20).
Однак, свої зобовязання щодо погашення податкового боргу за постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2009 по справі №2а-8047/08/1270, відповідач не виконує, що призводить до зростання податкової заборгованості.
До набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011) у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин та до 01.01.2011), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Так, у відповідності до цієї статті Краснодонською ОДПІ Луганської області відповідачу були виставлені перша податкова вимога №1/96 від 26.10.2001, яка була отримана комерційним директором відповідача 07.11.2001 (а.с.14) та друга податкова вимога №2/206 від 12.12.2001, яка була отримана заступником головного бухгалтера відповідача 19.02.2002 (а.с.15).
Даних про оскарження відповідачем зазначених податкових вимог на час розгляду справи судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.
21.03.2002 заступником начальника Краснодонської ОДПІ Луганської області прийнято рішення №63 про застосуваня заходів погашення податкового боргу платника податків Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» за рахунок стягнення його активів (а.с.16).
Відповідно до ст.89 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (який набув чинності з 01.01.2011) право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобовязання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке предявляється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Орган державної податкової служби зобовязаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Матеріалами справи підтверджено знаходження майна відповідача Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» в податковій заставі, а саме, витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 28.12.2009 №25846591 (а.с.17), актом опису активів, на які поширюється право податкової застави від 07.12.2009 №23345/24-011 (а.с.18-19).
Наявність податкового боргу відповідача також підтверджується обліковою карткою платника податків станом на 12.12.2011 (а.с.22-28,29-30,31,32,33-37,38-39,40), податковими розрахунками, деклараціями та податковими повідомленнями-рішеннями(41-189).
Даних про добровільну сплату відповідачем коштів у рахунок погашення існуючого податкового боргу в межах суми 118633,67 грн., стягнутої постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2009 по справі №2а-8047/08/1270, судом на час розгляду справи не встановлено.
Суд оцінює критично твердження відповідача щодо неможливості стягнення податкового боргу в даній справі, у звязку з знаходженням відповідача в стадії ліквідації, з огляду на наступне.
Так, 25.02.2011 Краснодонською міською радою Луганської області прийнято рішення №6/277 про припинення юридичної особи Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» шляхом ліквідації (а.с.202).
Згідно з частиною 2 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Так, з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЄ №207658, виданої станом на 16.12.2011, вбачається, що 22.09.2011 державним реєстратором виконавчого комітету Краснодонської міської ради до ЄДР внесено запис за №17 про внесення судового рішення про припинення провадження у справі про банкрутство юридичної особи - Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» (а.с.195-зворотній бік).
В матеріалах справи відомості щодо припинення юридичної особи відповідача відсутні. У звязку з чим, відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Відповідно до п.п.41.1.1. п.41.1. ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI контролюючими органами, зокрема, є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Пунктом 41.5. ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем - Комунальним підприємством Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» дійсно рахується податковий борг у загальному розмірі 118633,67 грн. (у тому числі: з податку на додану вартість в сумі 89981,97 грн., податку на прибуток в сумі 17646,96 грн., по земельному податку з юридичних осіб у сумі 9879,25 грн., комунального податку в сумі 1069,56 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 55,93 грн.), про який він повідомлений, однак, до теперішнього часу в добровільному порядку не погашений.
Суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення суми податкового боргу шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі, дотримані вимоги пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому уточнений адміністративний позов Краснодонської ОДПІ Луганської області підлягає повному задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (який набув чинності з 01.11.2011) від сплати судового збору звільнений, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 18 січня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 23 січня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в загальному розмірі 118633,67 грн., у тому числі, з податку на додану вартість в сумі 89981,97 грн., податку на прибуток в сумі 17646,96 грн., по земельному податку з юридичних осіб у сумі 9879,25 грн., комунального податку в сумі 1069,56 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 55,93 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі, задовольнити повністю.
Надати Краснодонській обєднаній державній податковій інспекції Луганської області дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 118 633 грн. 67 коп. (сто вісімнадцять тисяч шістсот тридцять три гривні 67 копійок), у тому числі, з податку на додану вартість в сумі 89 981,97 грн. (вісмдесят девять тисяч девятсот вісімдесят одна гривня 97 копійок), податку на прибуток в сумі 17 646,96 грн. (сімнадцять тисяч шістсот сорок шість гривень 96 копійок), по земельному податку з юридичних осіб у сумі 9 879,25 грн. (девять тисяч вісімсот сімдесят девять гривень 25 копійок), комунального податку в сумі 1 069,56 грн.(одна тисяча шістдесят девять гривень 56 копійок), зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 55,93 грн. (пятдесят пять гривень 93 копійки), за рахунок майна Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» (код ЄДРПОУ 23490768, місцезнаходження: 94430 Луганська область, смт.Краснодон, вулиця Красна площа, буд.№1), що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 23 січня 2012 року.
<Текст >
< Резолютивна частина >
< Текст >
<Текст >
СуддяО.О. Цицюра