КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2011 року 2а-2008/11/1070
Київській окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Брагіної О.Є.,
при секретарі –Варченко І.В.,
за участю представника позивача –ОСОБА_1 (довіреність від 14.10.2010 р. №51/9/10-007),
представника відповідача –не з’явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області
до товариства з обмеженою відповідальністю «Вигран»
про стягнення податкової заборгованості,
в с т а н о в и в:
28.04.2011 р., державною податковою інспекцією у Києво-Святошинському районі Київської області були пред’явлені позовні вимоги до товариства з обмеженою відповідальністю «Вигран»про стягнення податкової заборгованості у розмірі 16522556,00 грн..
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач стверджує, що у червні 2005 р. податковим органом була проведена планова комплексна документальна перевірка відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства за період з 07.09.2004 р. по 31.03.2005 р., результатом якої стало виявлення порушень пункту 1.8 статті 1, підпунктів 7.4.1, 7.4.5 пункту 7.4 статті 7, підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 р. №168/97-ВР (далі по тексту Закон України №168/97-ВР). За наслідком перевірки складено акт від 24.06.2005 р. №165/23-1/33144036 (далі по тексту -акт перевірки) та прийняте податкове повідомлення-рішення №0002142301/0 від 25.06.2005 р., в якому ТОВ «Вигран» була визначена сума податкового зобов’язання за платежем –з податку на додану вартість у розмірі 8301367,00 грн. та штрафні санкції у сумі 8220509,50 грн., а всього 16521876,50 грн..
Крім того, актами перевірки №117/1501/33144036 від 07.04.2011 р. та №625/1501/33144036 від 13.12.2010 р.було встановлено, що відповідачем неподана (несвоєчасно) подана декларація з податку на прибуток підприємства за 2009 рік, 1 квартал, 1 півріччя, 9 місяців 2010 р. у зв’язку з чим винесені податкові повідомлення-рішення від 07.04.2010 р. №0002411501/0 про застосування до ТОВ «Вигран»штрафних санкцій у розмірі 170 грн., від 13.12.2010 р. №0091161501/0 про застосування до відповідача штрафних санкцій у розмірі 510 грн..
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.04.2011 р. було відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду на 12.05.2011 р.. Розгляд справи відкладався на 23.05.2011 р.та на 08.06.2011 р..
Ухвалою Киїського окружного адміністративного суду від 08.06.2011 р. позовні вимоги державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області, в частині стягнення з відповідача 16521876,00 грн., залишені без розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги щодо стягнення з ТОВ «Вигран»податкової заборгованості у сумі 680 грн., яка була визначена позивачем за результатами невиїзних документальних перевірок своєчасності подання відповідачем податкової звітності, просив суд позов в цій частині задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату , час та місце розгляду справи судом повідомлявся. Судова повістка повернута до суду з позначкою оператора поштового зв’язку про невручення повістки у зв’язку з неповною адресою. Як вбачається з напису на конверті адреса відповідача зазначена повністю.
На підставі частини одиннадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача.
Проаналізувавши подані документи та матеріали, з’ясувавши фактичні обставини, дослідивши докази, на яких ґрунтується позов, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. №509-XII (далі по тексту Закон України №509-XII) на податкову службу покладається обов’язок здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Загальними принципами податкового законодавства, що закріплені в Податковому кодексі України є загальність оподаткування –кожна особа зобов’язана сплачувати встановлені законом податки та збори, платником яких вона є; рівність усіх платників податків перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації –забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної приналежності, форми власності юридичної особи; невідворотності настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства; соціальної справедливості –установлення податків та зборів відповідно до платоспроможності платника податків; єдиний підхід до встановлення податків і зборів –визначення на законодавчому рівні усіх обов’язкових елементів податку.
Статтею 3 Закону України №509-XII встановлено, що органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
До функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних спеціалізованих державних податкових інспекцій відповідно до статті 10 Закону України №509-XII належить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків та зборів; забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильністю обчислення і своєчасністю надходження цих податків, платежів; контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, що були допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.
В квітні і грудні 2010 р., позивачем на підставі пункту 1 статті 11 Закону України №509-XII були здійснені невиїзні документальні перевірки відповідача на предмет своєчасності подання податкової звітності.
За результатом проведених перевірок податковим органом було складено два акти №117/1501/33144036 від 07.04.2010 р. та №625/1501/33144036 від 13.12.2010 р., у яких було зафіксовано порушення відповідачем строків подання декларації з податку на прибуток за 2009 р. та 1 квартал, півріччя та 9 місяців 2010 р., що є порушенням підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 28.12.1994 р. №334/94-ВР, який був чинним на момент існування спірних правовідносин.
На підставі встановлених актом перевірки порушень податкового законодавства відповідачем, контролюючим органом були прийняті наступні податкові повідомлення-рішення: №0002411501/0 від 07.04.2010 р., яким до ТОВ «Вигран»була застосована штрафна санкція у розмірі 170 грн. та №0091161501/0 від 13.12.2010 р., відповідно до якого до ТОВ «Вигран»застосована штрафна санкція у розмірі 510 грн..
Статтею 67 Конституції України визначений обов’язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
ТОВ «Вигран»зареєстроване Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 07.09.2004 р. №3391020000000176, свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 №037122, взято на податковий облік в органах державної податкової служби 16.09.2004 р. №1793. Основними видами діяльності, згідно довідки №14618/07 з Державного комітету статистики України є виробництво контрольно-вимірювальних приладів, оптова торгівля іншими машинами та устаткуванням, посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту..
Згідно із визначенням термінів та понять, що міститься в пункті 1.1 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. №2181-III (далі по тексту Закон №2181-III), який був чинним на момент існування спірних правовідносин, платниками податків є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Загальні засади оподаткування доходів юридичних осіб визначаються нормами Законів України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 22.05.1997 р. №283/97-ВР, «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 р. №168/97-ВР, «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. №2181-III.
Актами перевірки №117/1501/33144036 від 07.04.2011 р. та №625/1501/33144036 від 13.12.2010 р.було встановлено порушення відповідачем підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181-III та застосовано штрафні санкції у розмірі 170 грн. та 510 грн..
З метою недопущення втрат до бюджету позивачем були сформовані дві податкові вимоги №1/1101 від 29.06.2010 р. та №2/1401 від 07.09.2010 р. на суму 170 грн., які були вивішені на дошку поштових оголошень, що підтверджується актами №72 від 22.07.2010 р. та №81 від 13.09.2010 р., а також зареєстровано податкову заставу в Державному реєстрі обтяжень рухомого та нерухомого майна (витяг №10385681 від 20.10.2010 р.), сформовано рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу від 15.10.2010 р. №190.
Всі вищевказані дії не призвели до погашення боргу відповідачем.
Згідно підпункту 41.1.1 пункту 41.1, пункту 41.5 статті 41 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2756-IV (далі по тексту –Податковий кодекс України) органи державної податкової служби є контролюючим органом та органом стягнення, який уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах його повноважень.
Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 розділу I Податкового кодексу України встановлено право органів державної податкової служби звертатися до суду із вимогами про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.
Податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов’язань платника податків у випадках, визначених Податковим кодексом України не пізніше закінчення 1095 дня наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була подана пізніше, за днем її фактичного подання. Якщо податковий орган протягом зазначеного строку не визначить суму податкового зобов’язання, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов’язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли грошове зобов’язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного пунктом 102.1 Податкового кодексу України, податковий борг, що виник у зв’язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов’язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податквого боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Податковий борг виник у платника податків 07.04.2010 р. і може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов’язання.
Факт наявності податкового забов’язання зі сплати штрафних санкцій підтверджується актами перевірки №117/1501/33144036 від 07.04.2010 р. та №625/1501/33144036 від 13.12.2010 р. та податковими повідомленнями-рішеннями, винесеними за результатом проведених перевірок №0002411501/0 від 07.04.2010 р. та №0091161501/0 від 13.12.2010 р..
Згідно пунктом 11 статті 10 Закону України №509-ХІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Системний аналіз норм чинного законодавства та співставлення їх з фактичними обставинами по справі та доказами, дозволяє суду зробити висновок про правильне та правомірне застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за допущені ним порушення.
З огляду на викладене та, керуючись 14,71,72,86,112-113, 136,159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київсьакої області до товариства з обмеженою відповідальністю «Вигран»задовольнити, стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Вигран»до Державного бюджету податкову заборгованість у розмірі 680 грн..
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні –протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Брагіна О.Є.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 09.06.2011р.