Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2011 року 2а-3552/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Брагіної О.Є.;
при секретарі судового засідання Варченко І.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 (довіреність №4/9/10-032 від 04.01.2011 р),
представника відповідача Світлого П.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомФастівської обєднаної державної податкової інспекції Київської області
доприватного підприємства «Спортивно-комерційного клубу «Світанок»
простягнення податкової заборгованості
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Фастівська обєднана державна податкова інспекція Київської області (далі позивач) з позовом до приватного підприємства «Спортивно-комерційного клубу «Світанок»(далі відповідач) про стягнення податкової заборгованості у розмірі 1393, 98 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом з податку на землю, яка складається з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 1393, 98 грн., у тому числі 170, 00 грн. штрафна (фінансова) санкція за несвоєчасне подання податкової звітності та пеня 177, 88 грн. Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обовязкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, тому позивач, виявивши податкову заборгованість, звернувся до суду з позовом про її стягнення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.08.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 29.08.2011 р. У звязку з неявкою в судове засідання представника відповідача, розгляд справи було відкладено на 12.09.11р.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що приватним підприємством «Спортивно-комерційним клубом «Світанок»не було укладено договір оренди користування земельною ділянкою, а відтак відсутні підстави обрахування та сплати податку за землю. Не заперечував, що до контролюючого органу приватним підприємством «Спортивно-комерційним клубом «Світанок»було подано розрахунок земельного податку, визначений самостійно.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав:
приватне підприємство «Спортивно-комерційний клуб «Світанок»є юридичною особою, що зареєстрована розпорядженням виконавчого комітету Фастівської районної ради Київської області від 11.09.1995 р. за №419, як платник податків перебуває на обліку у Фастівській обєднаній державній податковій інспекції з 19.04.1996 р. за № 22.
Відповідач подав до контролюючого органу податкові декларації з розрахунком земельного податку за період 2009-2011 р.р., в яких самостійно визначив зобовязання за цим податком у таких розмірах: 972, 29 грн., - згідно податкової декларації № 1334 від 02.02.2009 р, 437, 30 грн., - згідно податкової декларації №7524 від 16.08.2010 р. та 429, 00 грн., - згідно податкової декларації №1169 від 03.02.2011 р.
Посадовими особами Фастівської обєднаної державної податкової інспекції Київської області було проведено невиїзну документальну перевірку щодо своєчасності подання податкової звітності приватним підприємством «Спортивно-комерційним клубом «Світанок», за наслідком якої було складено акт перевірки №93/37/1503/23245359 від 31.03.2011 р. (далі акт перевірки).
На підставі акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000281503/0 від 31.03.2011 р., згідно з яким до відповідача застосована штрафна (фінансова) санкція за несвоєчасне подання податкової звітності у розмірі 170,00грн.
Як вбачається з даних облікової картки платника податків станом, на 14.07.2011 р., за відповідачам рахується заборгованість з податку на землю, а саме: орендної плати за користування земельною ділянкою державної і комунальної власності у розмірі 1393, 98 грн., в тому числі 170, 00 грн. штрафна (фінансова) санкція за несвоєчасне подання податкової звітності та 177, 88 грн. пеня.
На день судового розгляду справи відповідач вказану суму не сплатив.
Спеціальним законом, який визначав розміри та порядок плати за користування земельними ресурсами, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, у період виникнення спірних правовідносин, був Закон України від 03.07.1992 № 2535-XII «Про плату за землю» (далі Закон № 2535-XII).
Відповідно до статті 2 Закону № 2535-XII використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 5 Закону № 2535-XII визначено, що обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі, на умовах оренди. Платниками плати за землю є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Підставою для нарахування земельного податку є дані земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки стаття 13 Закону № 2535-XII.
Статтею 14 Закону № 2535-XII передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року, подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону № 2535-XII податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, повинно сплачуватися рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі Податковий кодекс) орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обовязковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до пункту 287.4 статті 287 Податкового кодексу податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом.
Згідно з пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку пункт 46.1 статті 46 Податкового кодексу.
Пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу встановлена відповідальність за неподання або порушення строків подання платником податків декларацій, яка полягає у застосуванні до порушників штрафу у розмірі 170 гривень за кожний виявлений факт порушення.
Штрафна санкція, згідно визначення, що міститься у підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу, це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платників податків у звязку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючи органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу надано поняття податкового боргу це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, а також стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги, пункт 95.1 підпункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Системно проаналізувавши норми чинного законодавства та враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази сплати податкової заборгованості приватного підприємства «Спортивно-комерційного клубу «Світанок», суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства «Спортивно-комерційний клуб «Світанок»на користь Державного бюджету України заборгованість у розмірі 1393,98 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання її копії .
СуддяБрагіна О.Є.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови 16 вересня 2011 року.