Постанова № 21073668, 13.01.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2012
Номер справи
2а/0570/22997/2011
Номер документу
21073668
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 січня 2012 р.                                                             справа № 2а/0570/22997/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16год.10 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.

при секретарі          БебешкоЮ.О.

за участю:

представника позивача           ОСОБА_1, діє за дов. від 01.01.2012 р.,

представника відповідача не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, вул.50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Бумлайн» до управління Держкомзему у місті Харцизьку Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бумлайн» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до управління Держкомзему у місті Харцизьку Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 20.01.2009 року між Харцизькою міською радою Донецької області та товариством з обмеженою відповідальністю «Бумлайн» було укладено договір оренди земельної ділянки №040916100019.

03.12.2010 року своїм рішенням №6/2-49 Харцизька міська рада Донецької області вирішила продовжити строк оренди земельної ділянки площею 1.3990 га, що розташована за адресою: 86700, Донецька область, м. Харцизьк, вул. А Чумака за кадастровим номером 1415000000:01:001:0146. На виконання зазначеного вище рішення було укладено та підписано обома сторонами додаткову угоду до договору оренди землі №040916100019 від 20.01.2009 року, якою продовжено строк дії договору на три роки та внесено зміни щодо розрахунку орендної плати та її здійснення в 2011 році.

12.05.2011 року ТОВ «Бумлайн» зазначену додаткову угоду разом із заявою та іншими необхідними документами було подано до управління Держкомзему у місті Харцизьку Донецької області для відповідної її реєстрації.

Відповідачем 20.06.2011 року було відмовлено в реєстрації додаткової угоди до договору оренди, мотивуючи свою відмову тим, що в доданих документах відсутне рішення Харцизької міської ради про поновлення договору оренди землі.

Таким чином, позивач вважає, що відмова відповідача є незаконною та необґрунтованою, а тому просив визнати нечинною відмову у здійсненні реєстрації додаткової угоди до договору оренди від 20.01.2009 р. № 040916100019 та зобов’язати відповідача здійснити державну реєстрацію додаткової уоди до договору оренди від 20.01.2009 р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги, викладені в адміністративному позові підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився про дату, час та місце повідомлявся належним чином. Надав суду заяву від 10.01.2012 року №01-68-28, відповідно до якої просив суд розглянути справу без участі його представника, своєї правової позиції щодо позовних вимог позивача не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу без участі представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Так, відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бумлайн» є юридичною особою, яке розташоване за адресою: 83121, м. Донецьк, вул. Собінова, 2Б, код ЄДРПОУ 35514702.

Відповідач – Управління Деркомзему у місті Харцизьку Донецької області здійснює свої повноваження відповідно до пункту 1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою КМУ від 19.03.2008 року № 224 Державний комітет із земельних ресурсів, є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Пунктом 7 Положення встановлено, що Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі і затверджує положення про них.

Таким чином, відповідач є суб’єктоми владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані їм діючим законодавством повноваження.

Відносини, пов’язані із орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншим нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Судом встановлено, що 20 січня 2009 року між Харцизькою міською радою Донецької області та товариством з обмеженою відповідальністю «Бумлайн» укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,3990 га, яка розташована за адресою: м. Харцизьк, вул. Чумака, в районі храму Різдва Богородиці, який 20 січня 2009 року зареєстрований Макіївським міським відділом Донецької регіональної філії ДП «ЦДЗК». Вказаний договір було укладено строком на 2 роки.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 03 грудня 2010 року Харцизькою міською радою Донецької області, на підставі заяви ТОВ «Бумлайна» про продовження строку договору оренди земельної ділянки прийнято рішення за №6/2-49, яким строк дії договору оренди земельної ділянки продовжено.

Відповідно до рішення Харцизької міської ради Донецької області 25 січня 2011 року між позивачем та Харцизькою міською радою Донецької області укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 20 січня 2009 року.

Термін дії додаткової угоди до договору оренди продовжено на три роки.

Позивачем 12 травня 2011 року до управління Держкомзему у місті Харцизьку Донецької області була надана додаткова угода від 25 січня 2011 року до договору оренди землі №040916100019 від 20.01.2009 року та необхідний пакет документів для відповідної її реєстрації.

Проте, відповідачем 20 червня 2011 року було відмовлено в реєстрації додаткової угоди до договору оренди землі від 20.01.2009 року, мотивуючи її тим, що позивачу необхідно поновити договір оренди землі та звернутися з листом – повідомленням про поновлення оренду землі, додавши проект додаткової угоди.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Враховуючи норми частини 1 статті 651 Цивілького кодексу України та положення статей 19, 30 Закону України «Про оренду землі», можливо вносити зміни до умов договору оренди землі у частині строків його дії.

Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не впливає із звичаїв ділового обороту.

Умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок, на час виникнення правовідносин, було визначено Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Украни від 25 грудня 1998 року № 2073.

У відповідності до пункту 17 вказаного Порядку, у разі внесення змін до договору оренди він підлягає перереєстрації. Перереєстрація, а також поновлення договорів оренди проводиться в порядку, встановленому для їх державної реєстрації.

Указом Президента від 17 лютого 2003 року № 134/2003 «Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру» покладено на Державний комітет України по земельних ресурсах функції з державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру.

Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, зареєстрований Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02 липня 2003 року № 174, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за № 641/7962.

Пунктом 1.2 Тимчасового положення зазначено, що державний реєстр земель складається із двох частин – книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю, на право постійного користування, договорів оренди землі з зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить інформацію про земельну ділянку і формується за допомогою Автоматизованої системи державного земельного кадастру.

У розумінні норм Тимчасового положення автоматизована система державного земельного кадастру - інформаційна система, що містить відомості про правовий режим земель, державну реєстрацію земельних ділянок, кадастрове зонування, кадастрові зйомки, бонітування ґрунтів, економічну оцінку земель, грошову оцінку земельних ділянок, облік кількості та якості земель,

Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, і містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою автоматизованої ситстеми державного земельного кадастру.

Разом з тим, п.4 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Як, вже зазначалось судом раніше, підставою для укладання додаткової угоди між позивачем та Харцизькою міською радою Донецької області стало рішення Харцизької міської ради Донецької області №6/2-49 від 03.12.2010 року про продовження строку договору оренди землі, яка була зміна за згодою сторін.

Тобто, суд зауважує, що позивачем у відповідності до норм діючого законодавства та в строки було укладеного додаткову угоду від 25 січня 2011 року.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено позивачем, що ТОВ «Бумлайн» неодноразово звертався до Управління Держкомзему у місті Харцизьку Донецької області з приводу реєстр рації додаткової угоди до договору оренди землі.

Проте, відповідач в соєму листі від 03.11.2011 року №01-76-1698 повідомив, що реєстрація додаткової угоди є неможливою, посилаючись на ч.4 п.1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», - за відсутності рішення Харцизької міської ради про поновлення договору оренди землі.

Однак, статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Крім того, суд зауважує, що стаття 24 цього Закону містить вичерпний перелік відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а саме: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.

Таким чином, ТОВ «Бумлайн» надані всі документи для реєстрації додаткової угоди до договору оренди землі, передбачені чинним законодавством.

Отже, у судовому засіданні знайшло підтвердження порушення прав позивача щодо відмови у здійсненні реєстрації додаткової угоди до договору оренди землі від 20.01.2009 року №040916100019.

За таких обставин, оскільки у судовому засіданні знайшли своє підтвердження та не були спростовані доводи позивача щодо порушення відповідачем управлінням Деркомзему у місті Харцизьку Донецької області його прав, суд задовольняє позов у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бумлайн» до Управління Державного земельного кадастру у місті Харцизьку Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати нечинною відмову у здійсненні реєстрації додаткової угоди до договору оренди від 20.01.2009 року №040916100019.

Зобов’язати Управління Деркомзему у місті Харцизьку Донецької області здійснити державну реєстрацію додаткової угоди до договору оренди від 20.01.2009 року №040916100019.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31112095700005 – Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк – Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Бумлайн» (м. Донецьк, вул. Собінова, 2«б», тел.(062)381-84-29) судовий збір у розмірі 30 грн. 12 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 13 січня 2012 року.

Повний текст постанови складений 18 січня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

                    

Суддя                                                                       Тарасенко І.М.