Постанова № 21073663, 18.01.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2012
Номер справи
2а/0570/21472/2011
Номер документу
21073663
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2012 р. справа № 2а/0570/21472/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Полякової К.В.

при секретаріКарлюк М.О.

За участю представників:

від позивача:ОСОБА_1 за довір. № 01-68/29 від 30.12.2011року

від відповідача: не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справ за позовом Донецького міського центру-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіттядо ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,

ВСТАНОВИВ:

Донецький міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 2669,00 грн.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що 14.11.08 відповідачу був наданий статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю з 14.11.08 по 12.03.09 року. Проте, Донецьким міським центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним в Порядку затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009№ 60/62 та складено акт №582 від 22.06.2011. Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, серія АЕ № 739310 18.02.09 включено відомості про фізичну особі-підприємця, 10.01.11 внесено рішення особи про припинення підприємницької діяльності. Отже, ОСОБА_2 під час знаходження на обліку в центрі зайнятості з 14.11.08 по 13.03.09 був зареєстрований як фізична особа-підприємець (а.с.2-4). Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, давши аналогічні пояснення тим, що викладені в позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце був повідомлений належним чином, за адресою, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що свідчить повернення до суду поштового відправлення з відміткою про закінчення терміну зберігання (а.с.41). Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення» від 02.03.2000 року № 1522-ІІІ (надалі Закон № 1522-ІІІ) для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 01.03.1991 року № 703-ХІІ (надалі Закон № 703-ХІІ) для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, створюється Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Відповідно до статті 12 Закону № 703-ХІІ та уповноважений, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводити розслідування страхових випадків та обґрунтованість виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Як вбачається з матеріалів справи, що 14.11.08 відповідач звернулась до Донецького міського центру зайнятості із заявою, в якій просив надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 8), персональна картка № 050101508110700003 (а.с. 7). У своїй заяві відповідач зазначив, що він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.

На підставі заяви від 14.11.08 відповідач перебував на обліку у позивача, як безробітний та відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» в період з 14.11.08 по 12.03.09 отримував допомогу по безробіттю в сумі 2669,00 грн., підтвердженням чому є Наказ від 05.09.11 № 368 та розрахунок переплати (а.с. 10, 9).

У червні 2011 року посадовими особами Донецького міського центру зайнятості відповідно до Порядку затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 № 60/62 було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним.

За результатами перевірки складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 582 від 22.06.11, яким встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований у Донецькому міському центрі зайнятості з 14.11.08 та набув статус безробітного, знявся з реєстрації 13.09.09 року. Під час перебування на обліку відповідач був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності (а.с. 11).

06.09.11 листом за № 08-09/2161 Донецьким міським центром зайнятості відповідача повідомлено про виявлення відомостей стосовно того, що під час перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_2. був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності з 21.11.01 та запропоновано добровільне повернення боргу у добровільному порядку (а.с.12-13). Даний лист позивачем надіслано на адресу ОСОБА_2 рекомендованим листом та отримано останнім 07.09.11 року (а.с. 14).

Між тим, на момент звернення позивача до суду заборгованість відповідачем не погашена.

Факт того, що підприємницька діяльність ОСОБА_2 на час перебування на обліку в Центрі зайнятості, як безробітного, не була припинена, підтверджується наступними доказами, отриманими судом під час судового розгляду справи.

Так, згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 31.05.11, запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 внесений 10.01.11 року (а.с. 15), станом на 02.07.11 відсутні відомості щодо прийняття, дати набрання законної сили та номер судового рішення, назва органу, що прийняв рішення відсутні (а.с.16).

Відповідно до статті 2 Закону № 1522-ІІІ (в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

На підставі пункту «б» частини 3 статті 1 З Закону № 1522-ІІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.

Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону № 703-ХІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

У відповідності до ч. 3 ст. 36 Закону № 703-ХІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з п. 6.14 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.12.2000р, за № 915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Таким чином, з встановлених під час розгляду справи обставин вбачається, що з боку ОСОБА_2 не повернуті безпідставно отримані суми допомоги по безробіттю у сумі 2669,00 гривень за період з 14.11.08 по 13.09.09 року. Відповідачем, також, не надано доказів щодо сплати суми заборгованості на час розгляду справи.

Згідно ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (надалі Закон № 755-ІV) державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за судовим рішенням, що не пов`язано з банкрутством фізичної особи-підприємця встановлений статтею 49 Закону № 755-ІV, якою передбачено, що суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Державний реєстратор зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем внести до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та фізичну особу - підприємця, щодо якої було постановлено судове рішення, про внесення такого запису.

Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами дев'ятою - вісімнадцятою статті 47 цього Закону.

Так, згідно ч. 9 статті 47 Закону № 755-ІV, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, остання чи уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу документи, перелічені в даній частині статті.

Згідно ч.ч. 15,16 ст. 47 Закону № 755-ІV, за відсутності підстав для залишення документів без розгляду, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи, строк якої не повинен перевищувати два робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем. Датою внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємцем.

З аналізу вищевказаних вимог законодавства вбачається, що законодавець пов`язує припинення статусу підприємця та проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності з певною процедурою щодо внесення запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця та з дати внесення державним реєстратором запису про держану реєстрацію припинення підприємницької діяльності, але ж ніяк з внесенням державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.

З довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 31.05.11, вбачається, що внесення державним реєстратором до даного реєстру судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, що не повязано з її банкрутством відбулося 10.01.11 року (а.с.15).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Донецького міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття за період з 14.11.08 по 13.09.09 у сумі 2669,00 гривень є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 94, 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 2669,00 грн. задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на р/р 37176002002327 Головне управління держказначейства Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25671511, допомогу по безробіттю у сумі 2669,00 (дві тисячі шістсот шістдесят девять гривень 00 копійок).

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України, проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 18 січня 2012 року.

Повний текст постанови виготовлено 19 січня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Полякова К.В.