Постанова № 21071054, 28.11.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2011
Номер справи
2а-15480/10/0470
Номер документу
21071054
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

28.11.11 <копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2011 р. Справа № 2а-15480/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПавловського Д.П.

при секретаріБесчасові Д.В.

за участі представників позивачаЖуравльова О.С., Цупрова Р.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень, -

в с т а н о в и в :

29 листопада 2010р. до суду надійшов вищезазначений адміністративний позов, у якому позивач просить скасувати податкові повідомлення рішення: № 0000181601/0 від 19.05.2010, №0000181601/1 від 23.07.2010 року, № 0000181601/2 від 13.09.2010 року та № 0000181601/3 від 22.11.2010 року, якими встановлено завищення бюджетного відшкодування ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" за березень 2010 року в сумі 2 481 665 грн., які були винесені Орджонікідзевською об'єднаною державною податковою інспекцією, на підставі акту перевірки №95/40/1501-00190928 від 13.05.2010 року.

Позовні вимоги обґрунтовано адміністративним позовом від 29.11.2010р.

Представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили задовольнити позов за викладених у ньому підстав.

Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи.

У матеріалах справи наявне заперечення на позовну заяву від 01.02.2011р., у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог та яким обґрунтована така позиція.

Також, у судовому засіданні були досліджені письмові докази, а саме: копії акту перевірки від 13.05.2010 року, заперечень на акт перевірки, листа ООДПІ від 20.05.2010 року №3556/10/15-020, адміністративних скарг, поданих ВАТ "ОГЗК", рішень про результати розгляду адміністративних скарг, спірних податкових повідомлень-рішень, податкових декларацій з податку на додану вартість за лютий та березень 2010 року з додатками.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників позивача, суд встановив наступні обставини.

Актом Орджонікідзевської ОДПІ про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість №95/40/1501-00190928 від 13.05.2010 року встановлено, що в порушення пп.7.7.1, 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість" та на підставі пп. 7.7.7 Закону України „Про податок на додану вартість" зменшується сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на суму 2 481 665 грн. Згідно з описом вкладення поштового відправлення зазначений акт надано пошті для відправлення 14.05.2010 року.

21.05.2010 року ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" було отримане податкове повідомлення-рішення Орджонікідзевської ОДПІ № 0000181601/0 від 19.05.2010 року про завищення бюджетного відшкодування за березень 2010 року в сумі 2 481 665 грн.

ВАТ «ОГЗК»не погодилося з висновками Акту перевірки та ознайомившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням оскаржило його в порядку апеляційного узгодження до податкових органів всіх рівнів.

Рішеннями про результати розгляду скарг було відмовлено у задоволенні скарг підприємства, оскаржене податкове повідомлення-рішення залишене без змін. Останнє рішення, рішення ДПА України про результати розгляду повторної скарги підприємства № 12325/6/05-115 від 19.11.2010 року було отримано ВАТ "ОГЗК" 22.11.2010 року.

Таким чином, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

У рішеннях, зокрема, вказується на те, що згідно довідки до податкової декларації за березень 2010 року ВАТ "ОГЗК" заявляє до відшкодування залишок від'ємного значення, яке вже було задекларовано платником до відшкодування у березні 2009 року, крім того вказується, що підприємством неправильно вказано період виникнення суми - замість 02 місяць 2010 року, вказано 2-й місяць 2009 року. Також, зазначається, що уточнюючий розрахунок було подано 14.05.2010 року тобто після складання та реєстрації Акту невиїзної перевірки. Таким чином, фактично при розгляді скарг позивача не були розглянуті та враховані ряд доводів підприємства:

- щодо дати винесення податкового повідомлення-рішення з урахуванням дати відповіді на заперечення подані ВАТ "ОГЗК"; щодо того, чи визначається сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на підставі Довідки до декларації з ПДВ; щодо підстав з яких не було враховано дані вказані в уточнюючому розрахунку, поданому ВАТ "ОГЗК" 14.05.2010 року.

Відповідно до п.4.11 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 р. N 327 (далі - Порядок № 327), податкове повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій) приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок або вручення його поштою суб'єкту господарювання (на підставі відмітки на поштовому повідомленні), а за наявності заперечень посадових осіб суб'єкта господарювання до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді суб'єкту господарювання.

17.05.2010 року ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" був отриманий акт перевірки Орджонікідзевської ОДПІ № 95/40/1501-00190928 від 13.05.2010 року.

Керуючись п.4.4 Порядку № 327, 20.05.2010 року ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" подало до Орджонікідзевської ОДПІ заперечення до акту перевірки.

Висновок Орджонікідзевської ОДПІ № 3556/10/15-020 "Про розгляд заперечень до акту перевірки" датований 20.05.2010 року (отримано підприємством 25.05.2010р.).

У той же час, Орджонікідзевська ОДПІ винесла податкове повідомлення-рішення №0000181601/0 19.05.2010 року.

Тобто, в порушення вимог Порядку №327, Орджонікідзевська ОДПІ винесла податкове повідомлення-рішення не дочекавшись надходження заперечень ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" та їх розгляду.

Заперечення ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" до акту перевірки надійшли та були розглянуті вже після складення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 0000181601/0 від 19.05.2010 року винесене з ігноруванням доводів та вимог заперечень ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" та висновку про результати їх розгляду, з порушенням передбаченого строку для прийняття таких податкових повідомлень-рішень.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків передбачені п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".

У відповідності до п.п.7.7.1, 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Відповідно до пп. 5.12.3. п.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. N 166, значення рядка 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до палаткової декларації з податку на додану вартість). 20.04.2010 року при наданні до Орджонікідзевської ОДПІ податкової декларації ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" з податку на додану вартість за березень 2010 року в порушення вимог податкового законодавства, а саме ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон № 2181) посадовою особою Орджонікідзевської ОДПІ Гальяд І.О. було відмовлено в прийнятті податкової декларації за звітний період.

Керуючись нормами п.4.1.2. Закону № 2181 20.04.2010 року, підприємство направило податкову декларацію з додатками, серед яких розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява про повернення суми бюджетного відшкодування, разом зі скаргою на ім'я керівника податкового органу про неприйняття декларації на адресу Орджонікідзевської ОДПІ кур'єрською поштою. Ця податкова декларація була отримана Орджонікідзевською ОДПІ 21.04.2010 року.

В рядку 25 податкової декларації була вказана сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування), в розмірі 2 481 665 грн.

З розрахунку бюджетного відшкодування вбачається, що частина залишку від'ємного значення, що фактично сплачена у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг) та підлягає бюджетному відшкодуванню, складає 2 481 665 грн. Наведена сума і була перенесена до рядку 25 податкової декларації.

ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" виконало всі вимоги Закону України "Про податок на додану вартість" для отримання бюджетного відшкодування, а саме сума від'ємного значення попередніх періодів підтверджена належними первинними документами та податковими накладними, сума, заявлена до бюджетного відшкодування, була фактично сплачена підприємством у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг), що підтверджується документально, бюджетне відшкодування було заявлене у відповідному рядку податкової декларації, разом з податковою декларацією подані розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява про повернення суми бюджетного відшкодування.

Щодо посилання Орджонікідзевської ОДПІ на додаток 2 до податкової декларації - Довідку щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (далі - Довідка), необхідно зазначити наступне.

По-перше, вказана Довідка не є підставою для отримання бюджетного відшкодування і не визначає суму, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, тому є протиправним позбавляти платника податку, який має належне документальне підтвердження правильності формування суми від'ємного значення та сплати постачальникам суми податку в попередніх податкових періодах в розмірі 2 481 665 грн., права на отримання бюджетного відшкодування виключно на підставі даних наведеної довідки.

Бюджетне відшкодування з ПДВ здійснюється на підставі норм Закону України "Про податок на додану вартість", даних податкової декларації та розрахунку бюджетного відшкодування, в яких порушень не встановлено, а не на підставі наведеної довідки.

По-друге, як зазначено в п. 5.1. ст. 5 Закону № 2181, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

При складанні Довідки підприємством була допущена помилка (опечатка), а саме в рядку 1 Довідки був вказаний період, у якому виникла сума від'ємного значення - "02.2009", замість "02.2010", що не призвело до завищення суми бюджетного відшкодування і згідно з законом не є підставою для зменшення суми бюджетного відшкодування.

14.05.2010 року до Орджонікідзевської ОДПІ надійшов уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за березень 2010 року, в якому підприємством була самостійно виправлена зазначена помилка, а саме період, у якому виникла сума від'ємного значення, в Довідці був виправлений з 02.2009 на 02.2010.

Як свідчать дані цього розрахунку, сума заявленого бюджетного відшкодування у зв'язку з наданням уточнюючого розрахунку та виправленої Довідки не змінилась, і як зазначено підприємством у листі № 133/61 від 14.05.2010 року, який надавався разом з уточнюючим розрахунком, підтверджується декларацією за лютий 2010 року, а також, актом перевірки № 94/23-12ч-1/00190928 від 14.05.2010 року (з додатками).

Таким чином, підприємство своєчасно та самостійно виправило раніше допущену помилку.

Посилання в Рішеннях про результати розгляду адміністративних скарг на необхідність застосування п.17.2 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є, на погляд суду, в даному випадку неправильним, оскільки на момент подання уточнюючого розрахунку Позивач не знав і не міг знати про проведення невиїзної перевірки 13.05.2010 року, безпосередньо на підприємстві Позивача перевірка ще розпочиналася.

По-третє, Закон України "Про податок на додану вартість" передбачає, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг).

У лютому 2010 року підприємством була сплачена постачальникам товарів (послуг) сума ПДВ, яка була заявлена до бюджетного відшкодування за березень 2010 року.

В акті перевірки не заперечується правомірність формування ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" від'ємного значення з ПДВ у лютому 2010 року та факту сплати суми ПДВ, заявленої до відшкодування за березень 2010 року, в попередніх податкових періодах, а саме в лютому 2010 року.

Отже, актом перевірки не встановлено порушення підприємством жодної вимоги закону щодо підстав отримання бюджетного відшкодування, у т.ч. пп. 7.7.1, 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість", що вказує на безпідставність позбавлення ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" права на отримання такого бюджетного відшкодування.

Згідно висновків акту, в порушення пп. 7.7.1, 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 Закону України № 168/97 „Про податок на додану вартість" та на підставі пп.7.7.7 Закону України № 168/97 «Про податок на додану вартість", зменшується сума що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на суму 2481665грн.

Отже, начальником відділу оподаткування юридичних осіб Півторипавло А.В. вказується на те, що зменшення підприємству бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 2481665 грн. здійснюється в порушення норм законодавства.

Згідно з Наказом ДПА України „Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентов" № 266 від 18.04.2008р. (зі змінами та доповненнями) основними завданнями камеральної перевірки є: перевірка своєчасності надання звітності до органу ДПС; логічний контроль (перевірка логічного зв'язку між окремими звітними і розрахунковими показниками, порівняння звітних показників з показниками попереднього звітного періоду).

Також, у листі № 3556/10/15-020 від 20.05.2010р. вказано, що ООДПІ не позбавляє ВАТ „ОГЗК" права на отримання бюджетного відшкодування по результатам роботи березня 2010р., натомість при правильному визначені періоду виникнення від'ємного значення березня, який був фактично сплачений отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) відповідно вимог пп.7.7.1 та пп.7.7.2. Закону № 168 підприємство має право на відображення бюджетного відшкодування. Тобто податківці самі підтверджують можливість надання підприємством уточнюючого розрахунку. Такий розрахунок було надано до ООДПІ 14.05.2010р. Ніяких повідомлень про неприйняття цього уточнюючого розрахунку підприємству не надалося.

У відповіді на заперечення підприємства вказано, що уточнюючий розрахунок було надано в ході перевірки (про що підприємство було повідомлено листом № 3257/10/15-020 від 07.05.2010р.) В листі на який посилається ООДПІ вказано, що ООДПІ проведена невиїзна документальна перевірка податкової звітності ВАТ „ОГЗК" за березень 2010р., Голова Правління та головний бухгалтер ВАТ „ОГЗК" запрошуються 21.05.2010р. для ознайомлення та підписання акта перевірки.

Враховуючи дату складання документів випливає, що лист 3257/10/15-020 складено 07.05.2010р. - у ньому вже йде мова про те, що перевірка була проведена. Акт перевірки датовано 13.05.2010р. Уточнюючий розрахунок ООДПІ отримала 14.05.2010р.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" правомірно нарахована сума бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2010 року в розмірі 2 481 665 грн., яка складається з частини від'ємного значення, сформованого та сплаченого постачальникам в лютому 2010 року.

Також, необхідно зазначити, що податкове повідомлення-рішення №0000181601/0 від 19.05.2010 р. та наступні від нього рішення, оформлені з порушенням Порядку, затвердженого наказом ДПА України № 253 від 21.06.2001р. (зі змінами та доповненнями), а саме у рішеннях відсутні посилання на норми податкового законодавства.

Отже, за вищевикладених підстав, суд доходить висновку щодо неправомірності дій відповідача у справі та їх протиріччя нормам Закону, а також, неправомірності спірних рішень, які підлягають скасуванню.

Позовні вимоги є доведеними, і суд вважає за необхідне задовольнити їх у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення: № 0000181601/0 від 19.05.2010, №0000181601/1 від 23.07.2010 року, № 0000181601/2 від 13.09.2010 року та № 0000181601/3 від 22.11.2010 року, якими встановлено завищення бюджетного відшкодування відкритим акціонерним товариством «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» за березень 2010 року в сумі 2 481 665 грн., які були винесені Орджонікідзевською об'єднаною державною податковою інспекцією, на підставі акту перевірки №95/40/1501-00190928 від 13.05.2010 року.

Присудити на користь відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України у сумі 3 (три)грн.40коп.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова складена у повному обсязі 17.10.2011р.

Суддя <(підпис) >

<Список >

<Список >

<Список >Д.П. Павловський

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >