15.11.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 10 листопада 2011 р. Справа № 2а-11285/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого суддіЧорної В. В. при секретарі судового засіданняМолчановій В.В.
за участі представника позивачаОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромторг»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій згідно рішень № 0001882330, № 0001892330, № 0001902330 від 13.07.2010 р., -
в с т а н о в и в :
14 вересня 2010 року Новомосковська обєднана державна податкова інспекція (далі Новомосковська ОДПІ) на виконання своїх владних повноважень звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромторг»(далі-ТОВ «Укрпромторг») штрафні (фінансові) санкції в сумі 844726 грн. 95 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту перевірки № 0139/04/08/23/31898098 від 22.06.2010 р., Новомосковською ОДПІ 13.07.2010 р. винесені рішення № 0001882330, № 0001892330, № 0001902330 про застосування до ТОВ «Укрпромторг»штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 844726 грн. 95 коп. за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. В добровільному порядку застосовані податковим органом штрафні (фінансові) санкції відповідачем не сплачені, тому підлягають стягненню в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, явку свого представника в жодне судове засідання по даній справі не забезпечив, письмових заперечень на адміністративний позов не надав. Під час перебування справи в провадженні суду, двічі звертався до суду з клопотаннями про відкладення розгляду справи, які задовольнялися судом, проте, доказів на підтвердження поважності причин неприбуття в судове засідання, до суду надано не було (а.с. 39, 61). Також, відповідачем заявлялося письмове клопотання про зупинення провадження у справі, у задоволенні якого судом було відмовлено (а.с. 46-47, 64).
З урахуванням повторної неявки відповідача в судове засідання, у відповідності до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто без участі його представника.
Враховуючи, що спірні правовідносини виникли до набрання законної сили Податковим кодексом України, суд розглядає справу з урахуванням норм законодавства, яке діяло на час їх існування.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрпромторг»зареєстровано виконавчим комітетом Новомосковської міської ради 14.03.2002 р. (а.с. 7), та перебуває на податковому обліку в Новомосковській ОДПІ.
22 червня 2010 р., на підставі наказу № 167 від 31.05.2010 р. (а.с. 13), відповідно до плану проведення перевірок на червень 2010 р., затвердженого Головою Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області Шинкаренко С.В. 31.05.2010 р. (а.с. 14-15), згідно направлень від 01.06.2010 р. № 0586, від 11.06.2010 р. № 0617 (а.с. 11-12), посадовими особами державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області проведено перевірку з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій в господарській одиниці на складі, який розташований за адресою: вул. Сучкова, 68, у м. Новомосковську, та належить ТОВ «Укрпромторг».
За результатами зазначеної перевірки, службовими особами ДПА у Дніпропетровській області складено акт № 0139/04/08/23/31898098 від 22.06.2010 р. (а.с. 16-17).
Перевіркою встановлено порушення п.п. 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі Закону України № 265), та абз. 23 п. 1.2, абз. 2 п. 2.2, п. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320 (далі Положення № 637).
Акт перевірки підписано директором ТОВ «Укрпромторг»Мороз С.А. без заперечень (а.с. 17).
На підставі акту перевірки № 0139/04/08/23/31898098 від 22.06.2010 р., 13.07.2010 р. Новомосковською ОДПІ винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001882330 на суму 77202 грн. 80 коп., № 0001892330 на суму 1020 грн., № 0001902330 на суму 766504 грн. 15 коп. (а.с. 23).
Зазначені рішення, згідно поштового повідомлення про вручення кореспонденції, 03.08.2010 р. отримані уповноваженою особою відповідача (кореспонденцію доставлено за адресою державної реєстрації ТОВ «Укрпромторг») (а.с. 22).
Згідно довідки податкового органу за підписом першого заступника начальника Новомосковської ОДПІ Лукіна О.О., станом на 04.02.2011 р. будь-яка інформація щодо судового оскарження рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001882330, № 0001892330, № 0001902330 від 13.07.2010 р., в Новомосковській ОДПІ відсутня (а.с. 38).
Як вбачається зі змісту клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі та долучених до нього документів, ТОВ «Укрпромторг»оскаржувало до Дніпропетровського окружного адміністративного суду дії ДПА у Дніпропетровській області щодо проведення 22.06.2010 р. планової перевірки ТОВ «Укрпрромторг» (а.с. 46-54).
Доказів оскарження рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001882330, № 0001892330, № 0001902330 від 13.07.2010 р. відповідачем не надано, тоді як саме по собі оскарження дій перевіряючих під час проведення перевірки, в разі задоволення позову, не тягне за собою недійсності винесених за її результатами рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно, станом на час звернення податкового органу до суду з позовом про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, зазначені санкції, нараховані згідно рішень № 0001882330, № 0001892330, № 0001902330 від 13.07.2010 р., є узгодженими.
В добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції згідно зазначених вище рішень відповідачем не сплачені, що стало підставою для звернення податкового органу до суду із адміністративним позовом про стягнення їх в примусовому порядку.
Встановивши обставини справи, проаналізувавши законодавство України, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, виходячи з наступного.
Згідно п. 13 ст. 3 Закону України № 265, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
В ході перевірки службовими особами ДПА у Дніпропетровській області встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному Х-звіті РРО на загальну суму 15440 грн. 56 коп., а саме, в денному Х-звіті РРО (у загальній сумі за розрахунковими квитанціями) зазначено суму 15440 грн. 56 коп., водночас, згідно опису наявної готівки на місці проведення розрахунків (а.с. 18), готівкові кошти в касі відсутні.
Стосовно зазначеного порушення, менеджером ТОВ «Укрпромторг»ОСОБА_5 надані пояснення, згідно яких, на момент перевірки сума грошових коштів в касі становила 0,00 грн., оскільки касир не встигла вивести суму 15440 грн., яку директор забрав з каси з метою здачі зазначених грошових коштів у банк, у звязку з тим, що прийшли перевіряючі (а.с. 19).
Згідно п. 1.2 Положення № 637, оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 3.7 Положення № 637 передбачено, що приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку через інкасаторів, є копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача. Документом, що свідчить про приймання готівки програмно-технічним комплексом самообслуговування для подальшого її переказу, є чек банкомата та квитанція, яка містить обов'язкові реквізити документа на переказ готівки і підтверджує внесення відповідної суми готівки до цього програмно-технічного комплексу самообслуговування та здійснення ініціювання операції з переказу готівки.
Відповідно до п. 5.1 Положення № 637, строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) відповідно до таких вимог, зокрема, для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня.
Відповідачем не було надано ні під час перевірки, ні під час судового розгляду справи документів, передбачених п. 3.7 Положення № 637, на підтвердження того, що 22.06.2010 р. (в день проведення перевірки) грошові кошти в сумі 15440 грн. 56 коп. взято з каси директором ТОВ «Укрпромторг»для здачі в банк.
За таких обставин, суд погоджується з висновком акту перевірки про наявність порушення п. 13 ст. 3 Закону України № 265.
Також, відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України № 265, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Перевіркою встановлено, що в порушення п. 9 ст. 3 Закону України № 265, відповідачем не забезпечено щоденне друкування фіскальних (звітних) чеків Z-звітів РРО, а саме, Z-звіт за 16.02.2010 р. роздруковано 17.02.2010 р., Z-звіт за 05.04.2010 р. роздоуковано 06.04.2010 р., Z-звіт за 20.05.2010 р. роздруковано 21.05.2010 р.
Пояснень стосовно зазначеного порушення відповідачем при проведенні перевірки, а також під час судового розгляду справи, не надано. Заперечення в акті перевірки з цього приводу також відсутні.
Отже, суд погоджується з висновком акту перевірки про наявність порушення п. 9 ст. 3 Закону України № 265.
Крім того, підпунктом 2.2. Положення № 637 передбачено, що підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Відповідно до п. 2.6 Положення, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Перевіркою встановлено, що в порушення абз. 23 п. 1.2, абз. 2 п. 2.2, п. 2.6 Положення, відповідачем не оприбутковані готівкові кошти в сумі 153300 грн. 83 коп. у день їх фактичного надходження у відповідній книзі обліку, а саме, несвоєчасно здійснено облік готівки в КОРО № 0408002746/1 від 18.01.2010 р.: на суму 2550 грн. 19 коп., яка фактично надійшла 16.02.2010 р. - на підставі Z-звіту № 0023, який роздруковано 17.02.2010 р., та на суму 150750 грн. 64 коп., яка фактично надійшла 20.05.2010 р. - на підставі Z-звіту № 0088, який роздруковано 21.05.2010 р.
Пояснень стосовно зазначеного порушення відповідачем ні при проведенні перевірки, ні під час судового розгляду, не надано.
Отже, суд вважає висновки акту перевірки № 0139/04/08/23/31898098 від 22.06.2010 р. обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно п. 4 ст. 17 Закону України № 265, до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 22 Закону України № 265 передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Статтею 1 Указу Президента України вiд 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, у пятикратному розмірі не оприбуткованої суми - за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки (абз. 3 ч. 1 ст. 1 Указу № 436/95).
Отже, штрафні (фінансові) санкції згідно рішень № 0001882330 на суму 77202 грн. 80 коп. (5 х 15440,56 грн.), № 0001892330 на суму 1020 грн. (3х20х17), № 0001902330 на суму 766504 грн. 15 коп. (5х153300,83 грн.) застосовані податковим органом відповідно до норм чинного законодавства.
Як вже зазначалося вище, рішення Новомосковської ОДПІ від 13.07.2010 р. № 0001882330, № 0001902330, № 0001892330 відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржені (а.с. 38).
Згідно ст. 25 Закону України № 265 (яка була чинною на час винесення позивачем рішень про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій), суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Враховуючи, що в добровільному порядку відповідач не сплачує штрафні (фінансові) санкції згідно рішень Новомосковської ОДПІ № 0001882330, № 0001902330, № 0001892330 від 13.07.2010 р., та не оскаржив зазначені рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку, позовні вимоги є обґрунтованими, та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпромторг» (код ЄДРПОУ 31898098) на користь державного бюджету (код платежу 21080900, р/р 31115104700030, отримувач УДКУ у м. Новомосковську, код ОКПО 24230986, банк - ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) штрафні (фінансові) санкції згідно рішень № 0001882330, № 0001892330, № 0001902330 від 13.07.2010 р. в сумі 844726 грн. 95 коп. (вісімсот сорок чотири тисячі сімсот двадцять шість гривень девяносто пять копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 15.11.2011 р.
СуддяВ.В.Чорна