Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.01.2012 р.Справа № 18/3638/11
за позовом Прокурора Гадяцького району (вул. Л.Українки, буд. 18, м. Гадяч, Полтавська обл., 37300) в інтересах держави в особі
1. Петрівсько-Роменської сільської ради (с. Петрівка-Роменська Гадяцького району, Полтавської області, 37333)
2. Державної екологічної інспекції в Полтавській області (вул. Зигіна, буд.1, м. Полтава, 36000)
до Житлово-комунального підприємства с. Петрівка-Роменська Гадяцького району Полтавської області (вул. Комуністична, буд. 2, с. Петрівка-Роменська, Гадяцького району, Полтавської області, 37333)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Полтавське регіональне управління водних ресурсів (36039, м. Полтава, вул. М.Коцюбинського, буд. 6)
про стягнення 95849,90 грн. збитків
Суддя Безрук Т.М.
Представники:
від прокуратури: Бойченко В.П., посв. № 114 від 10.11.09р.
від позивачів: 1) не зявився,
2) ОСОБА_1., дов. №06/01-14-02-16 від 03.01.2012р.,
від відповідача: не зявився
від третьої особи: не зявився
Розглядається позовна заява про стягнення 95849,90 грн., збитків завданих державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (скидання у водний обєкт недостатньо очищених стічних вод).
Позивач - Державна екологічна інспекція в Полтавській області - вимоги прокурора підтримує в повному обсязі.
Позивач - Петрівсько-Роменська сільська рада в письмових поясненнях посилається на відсутність коштів щодо здійснення капітального ремонту, а тому не наполягає на стягненні коштів на рахунок сільської ради (а.с.82).
Третя особа - Полтавське регіональне управління водних ресурсів - в письмових поясненнях повідомило суду, що за результатом перевірки стану дотримання водного законодавства було встановлено факт скидання відповідачем в річку Татарка у 2010 р. недостатньо очищених стічних вод, що підтверджено відповідним актом перевірки та протоколом вимірювання показників складу та властивостей проби води.
Відповідач у відзиві проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідний припис про усунення виявлених порушень він не одержував; підприємство знаходиться в скрутному фінансовому становищі, в разі сплати збитків у заявленій прокурором сумі відповідач не зможе надавати послуги водопостачання, водовідведення та очищення стічних вод населенню села Петрівка-Роменська.
В судовому засіданні 11.01.2011р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Згідно ч.1 ст.29 ГПК України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.
Відповідно до п.2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. №3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст.2 Арбітражного процесуального кодексу України, під поняттям „орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах” потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до ч.3 ст.13 Водного Кодексу України спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, водного господарства, геології та використання надр є Міністерство охорони навколишнього природного середовища, Державний комітет України по водному господарству, Державний комітет по геології і використанню надр, їх органи на місцях та інші державні органи відповідно до законодавства.
Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006 р. за №548, державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, екологічної безпеки на відповідній території.
Кошти місцевих позабюджетних фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватись тільки для цільового фінансування природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, а також заходів для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я людей.
З огляду на викладене, предявлення прокурором позову в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Полтавській області є правомірним.
12.05.2010 року уповноваженими працівниками Полтавського регіонального управління водних ресурсів було проведено планову перевірку дотримання вимог водного законодавства Житлово-комунальним підприємствос с.ПетрівкаРоменська Гадяцького району Полтавської області. За результатом цієї перевірки позивачем складено відповідний акт перевірки від 12.05.2010р. (далі акт перевірки; а.с.5-6).
Згідно акту перевірки було встановлено, що відповідачем в 2009 році скинуто 42,3 тис.куб.м. недостатньо очищених вод в річку Татарку (у тому числі: з 01.01.2009 до 24.08.2009 року - 27100 метрів кубічних, з 24.08.2009 по 31.12.2009 року - 15200 метрів кубічних) з перевищенням гранично допустимих скидів сухого залишку, амонію сольового, ХСК, БСК, фосфатів, сульфатів.
Згідно дозволу на спеціальне водокористування від 14.12.2007р. № 2889 Житлово-комунальному підприємству с.Петрівка-Роменська встановлено нормативи скиду зворотних вод з якісною характеристикою стічних вод на випусках, зокрема, мінералізація - сухий залишок - 1127 мг/л, амоній сольовий - 1,38 мг/л, ХСК - 80 мг/л, БСК повне - 19,95 мг/л, фосфати - 3,5 мг/л, сульфати - 61,7 мг/л (а.с.58-60).
В той же час під час перевірки було встановлено факт наднормативного вмісту в стоках забруднюючих речовин, а саме: сухий залишок - 1347мг/л 9мг/дм3, амоній сольовий - 2,53 мг/л, ХСК - 87,1 мг/л, БСК повне - 22,94 мг/л, фосфати - 6,4 мг/л, сульфати - 152 мг/л.
Зазначене підтверджується актом відбору проб вод від 13.05.2010р. № 17і та протоколом вимірювання показників складу та властивостей вод № 32 від 25.05.2010р., складеними Державною екологічною інспекцією в Полтавській області, актом про відбір проб для лабораторного дослідження № 32 від 12.05.2010р., протоколом вимірювання показників та властивостей проб вод № 32 від 18.05.2010р., складеним лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Полтавського регіонального управління водних ресурсів (а.с.27-30, 88). Представник відповідача був присутній при відборі проб, акти відбору проб підписав без зауважень.
Лабораторія моніторингу вод та ґрунтів Полтавського регіонального управління водних ресурсів атестована на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду на підставі свідоцтва про атестацію, виданого Державним агентством водних ресурсів України за № 148 від 04.06.2007р. та за № 188 від 10.06.2011р. (а.с.89, 90).
12.05.2010р. Полтавським регіональним управлінням водних ресурсів було винесено припис про усунення виявлених порушень водного законодавства. Даний припис було вручено представнику відповідача під розписку (а.с.85).
За наслідками проведеної перевірки позивачем було складено також протокол про адміністративне правопорушення від 12.05.2010р. № 2135 та винесено постанову за справою про адміністративне правопорушення водного законодавства України від 18.05.2010р.. № 8 про накладення на посадову особу відповідача адміністративного стягнення (а.с.44-47).
Згідно з Переліком підприємств-водокористувачів та забруднювачів, станом на 01.01.2010 року, затвердженого начальником Полтавського регіонального управління водних ресурсів від 27.01.2010 року, Житлово-комунальне підприємство с. Петрівка-Роменська Гадяцького району Полтавської області віднесено до підприємств водокористувачів, що перевищують гранично допустимі скиди забруднюючих речовин, а саме: сухий залишок - 1347мг/л 9мг/дм3, амоній сольовий - 2,53 мг/л, ХСК - 87,1 мг/л, БСК повне - 22,94 мг/л, фосфати - 6,4 мг/л, сульфати - 152 мг/л (а.с.25-26)
Загальний обєм стічних вод в кількості 42,400 куб.м., скинутих відповідачем в річку Татарку у 2009 р., визначено на підставі журналів обліку стічних вод та підтверджується звітом відповідача про використання води за 4 квартал 2010 року (таблиця №2 рядок 21); (а.с.36, 69).
Згідно розрахунку позивача, проведеного на підставі двох Методик, а саме: 1) Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”м.Київ, 1995р., яка затверджена Наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища України 18.05.1995№37 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 1 червня 1995р. за №162/698, що (діяла до 24.08.2009р.) по формулі (5) та відповідно до 2) Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”м.Київ, 1995р., яка затверджена Наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища України 20.07.2009№389 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009р. за №767/16783 що (діє 24.08.2009р.) по формулі (12) внаслідок дій відповідача було завдано збитки природному середовищу на загальну суму 95849,90 грн. (а.с.8-10).
Державна екологічна інспекція в Полтавській області звернулася до відповідача з претензією №125 від 03.08.2010р. про сплату 95849,90 грн. збитків (а.с.7).
Сума збитків відповідачем сплачена не була.
Відповідно до Водного кодексу України усі водні обєкти на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.
Згідно ст.5 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.10 Водного кодексу України, місцеві ради на їх території здійснюють контроль та вживають заходи щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, що знаходяться у власності держави.
Відповідно до ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Стаття 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачає, що до делегованих повноважень місцевих рад належить здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод.
Згідно з ч.1 ст. 95 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Відповідно до п. 6 та п. 2 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідно до ч.1 ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно з п.19 рекомендацій президії Вищого господарського суду України № 04/5/120 від 27.06.2007р. “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам” справи зі спорів про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, в тому числі за позовами спеціально уповноважених державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища, мають розглядатися за правилами господарського судочинства.
Відповідно до п. 1.2 розяснення президії Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення.
Згідно розрахунку позивача, проведеного 1) на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів” м. Київ, 1995р., яка затверджена Наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища України 18.05.1995№37 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 1 червня 1995р. за №162/698, що (діяла до 24.08.2009р.) по формулі (5) та відповідно до 2) Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів” м. Київ, 1995р., яка затверджена Наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища України 20.07.2009 № 389 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009р. за №767/16783 що (діє 24.08.2009р.) по формулі (12) внаслідок дій відповідача було завдано збитки природному середовищу на загальну суму 95849,90 грн.
Враховуючи викладене, позивачем проведено розрахунок належних до сплати збитків (шкоди) відповідно до діючого законодавства.
Посилання відповідача у відзиві на те, що відповідний припис про усунення виявлених порушень він не одержував, спростовується наданими доказами позивача де в самому приписі №33 від 12.05.2010р. в графі “припис до виконання прийняв” зазначено підпис Начальника ЖЕК с. Петрівка-Роменська Пішняк М.В.
Відповідно до ст.4-3, ст.33 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Інших доказів в спростування позовних вимог відповідач суду не надав.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
В разі добровільного виконання рішення суду до відкриття виконавчого провадження відповідач не позбавлений права звернутися до суду з заявою про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, на підставі ст. 117 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Вирішив:
1.Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Житлово-комунального підприємства с.Петрівка-Роменська (вул. Комуністична, буд. 2, с. Петрівка-Роменська, Гадяцького району, Полтавської області, 37333, ідентифікаційний код 31609905, інші відомості - не відомі) на користь Петрівсько-Роменської сільської ради Гадяцького району Полтавської області суму збитків у розмірі 95849грн. 90 коп. по коду бюджетної класифікації доходів 24062100, символу 331 “грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарчої та іншої діяльності” на р/р 33112331700049, ідентифікаційний код 34698301 МФО банку - 831019 ГУДК в Полтавській області.
3. Стягнути з Житлово-комунального підприємства с. Петрівка-Роменська Гадяцького району Полтавської області (вул. Комуністична, буд. 2, с. Петрівка-Роменська, Гадяцького району, Полтавської області, 37333, ідентифікаційний код 31609905, інші відомості - не відомі) в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Полтаві Полтавської області (м.Полтава), код одержувача 38019510, р/р 31219206700002, банк одержувача: ГУДКСУ у Полтавській області, МФО 831019, призначення платежу: код платежу 22030001; код господарського суду Полтавської області 03500004) 1917грн. 00 коп. судового збору.
Видати накази.
СуддяБезрук Т.М.
Повне рішення складено та підписано 16.01.2012р.