Ухвала суду № 20979067, 08.08.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2011
Номер справи
2а-1670/804/11
Номер документу
20979067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2011 р.Справа № 2а-1670/804/11 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Бенедик А.П.

суддів: Курило Л.В.

Калиновського В.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ВО"Надежда" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від13.05.2011 р. по справі№2а-1670/804/11

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВО"Надежда"

до Державної податкової інспекції у м. Полтаві

про скасування рішення про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ВО "Надежда", звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві, в якому просив скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010272306/0 від 24 грудня 2010 року.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від13.05.2011 р. відмовлено у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ВО "Надежда".

Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від13.05.2011р. та прийняти нову постанову, якою задовольнити заявлені позовні вимоги.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття

оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, зокрема на порушення ст.ст. 6, 12, 20, 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.

Відповідач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та обєктивність рішення суду, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу позивача без задоволення.

Представник позивача в судове засідання суду апеляційної інстанції не зявився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач також надав письмову заяву про розгляд справи без участі його представника.

Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ВО "Надежда" є юридичною особою, зареєстровано 30.06.2010 року виконавчим комітетом Полтавської міської ради Полтавської

області, свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 791995 (а.с. 112).

Відомості про позивача включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та

фізичних осіб - підприємців, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Полтавській області серії АА № 106427 (а.с. 113).

Під час здійснення господарської діяльності ТОВ "ВО "Надежда" використовується

реєстратор розрахункових операцій Марія ПТ МТМ, заводський номер В35712000705, фіскальний номер 1601006541 (реєстраційне посвідчення № 1601006541 від 30.08.2010 року), що зареєстрований в ДПІ у м. Полтаві на господарську одиницю - магазин - АЗС ТОВ "ВО "Надежда".

06.12.2010 року працівниками ДПА у Полтавській області на підставі направлення № 5152, № 5153 від 06.12.2010 року, відповідно до плану перевірки на грудень 2010 року, проведено перевірку господарської одиниці - магазину - АЗС, що розташований за адресою: проспект Вавілова, 2В, м. Полтава, Полтавська область та належить ТОВ "ВО "Надежда", щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки складено акт № 0011880 від 06.12.2010 року (а.с.153), реєстраційний номер в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єктом господарювання 2196/16/31/23/37185338, зареєстровано 06.12.2010 року; реєстраційний номер в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання 0791/16/01/23/37185338, зареєстровано 14.12.2010 року.

Згідно вказаного акту, перевіркою встановлено порушення ТОВ "ВО "Надежда" вимог п. п. 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме суб'єктом господарювання не забезпечено:

-ведення встановленого законодавством обліку товарно-матеріальних цінностей, що знаходяться на реалізації (вартість необлікованого товару склала 279 686 грн. 33 коп.);

-відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, що зазначена в денному звіті РРО на суму 29 грн. 62 коп.

Крім того, перевіряючими виявлено факт надлишку товару на суму 8 грн. 75 коп. та нестачі товару на суму 40 грн. 50 коп.

Уповноважені представники ТОВ "ВО "Надежда" - оператор Бобошко Н.С. та директор Горбань М.С., що були присутні під час проведення перевірки, від підпису акту перевірки відмовилися, про що працівниками ДПА у Полтавській області складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки № 65/23-7 (а.с. 161).

На підставі акту перевірки ДПІ у м. Полтаві прийнято рішення № 0010272306/0 від 24.12.2010 року, яким до ТОВ "ВО "Надежда" за порушення п. п. 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 559 690 грн. 76 коп., в тому числі:

-за неведення встановленого законодавством обліку товарно-матеріальних цінностей -в сумі 559 372 грн. 66 коп. (279 686 грн. 33 коп. х 2);

-за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, що зазначена в денному звіті РРО - в сумі 148 грн. 10 коп. (29 грн. 62 коп. х 5).

Крім того, до ТОВ "ВО "Надежда" застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 170 грн. за встановлення факту нестачі товару на суму 40 грн. 50 коп.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про порушення відповідачем норм чинного законодавства України та обґрунтованість даного позову. В свою чергу, представниками ДПІ у м. Полтаві повністю доведено факт вчинення ТОВ "ВО "Надежда" порушень, зазначених у акті перевірки від 06.12.2010 року, а відтак і правомірність винесення оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення про застосування

штрафних (фінансових) санкцій № 0010272306/0 від 24 грудня 2010 року, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення п. п. 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в розмірі 559 690 грн. 76 коп., прийнято ДПІ у м. Полтаві на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Встановлено, що ТОВ "ВО "Надежда" перебуває на загальній системі оподаткування, а тому товарні запаси у позивача мають обліковуватися у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

З метою встановлення єдиного порядку організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів, наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за № 805/15496, затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України.

Відповідно до положень п. п. 10.3.1.3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального

режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що

підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із

споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті

АЗС за формою № 17 - НП.

Згідно з п. 16.1 Інструкції матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху

і нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою № 17-НП, який складається у двох

примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

На підставі товарно-транспортних накладних та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП.

Матеріально відповідальні особи підприємств ведуть кількісний облік нафти та нафтопродуктів у товарній книзі кількісного руху нафтопродуктів (нафти) за формою № 31 -НП, у якій зазначаються надходження і відпуск нафтопродуктів за день, а також їх залишки на кінець дня.

Для посилення контролю за станом приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів матеріально відповідальні особи ведуть журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою № 6-НП і журнал вимірювання нафти і нафтопродуктів у резервуарах за формою № 7-НП.

Фактичні залишки нафтопродуктів в резервуарах визначаються за результатами вимірювання та також відображаються у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП. Облік реалізації за готівку нафтопродуктів, за певний проміжок часу ведеться через реєстратор розрахункових операцій, в тому числі враховується відпуск нафтопродуктів на АЗС за талонами, платіжними картками, відомостями.

Враховуючи вищевикладене, фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС, мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою № 17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.

Таким чином, незберігання (відсутність) на АЗС другого примірника змінного звіту АЗС за формою № 17-НП, є порушенням установленого порядку ведення обліку товарно-матеріальних цінностей.

Колегія суддів зазначає, що позивачем не надано на перевірку накладних на товарно-матеріальні цінності, змінні звіти АЗС за формою № 17-НП, журнал обліку надходження нафтопродуктів за формою № 13-НП, на підставі яких має здійснюватися облік товарів за місцем їх реалізації та зберігання.

Крім того, позивачем не надано доказів, які б спростовували твердження відповідача про наявність на час перевірки у магазині - АЗС, що належить ТОВ "ВО "Надежда" надлишку товару на суму 8 грн. 75 коп. та нестачі товару на суму 40 грн. 50 коп.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає обґрунтованим та вірним висновок суду першої інстанції щодо наявності у відповідача всіх законних підстав для відображення виявленого порушення в акті перевірки від 06.12.2010 року.

Статтями 20, 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

В ході перевірки встановлено, що на місці проведення розрахунків фактично знаходилось 5 184 грн. 29 коп., що підтверджується складеним власноруч оператором - касиром АЗС ОСОБА_2 описом грошових коштів, натомість згідно денного Х-звіту, на момент перевірки через реєстратор проведено розрахункові операції на суму 5 213 грн. 91 коп. (а.с. 154, зворот , 155). Таким чином, сума невідповідності склала 29 грн. 62 коп.

(5 213,91 грн. - 5 184,29 грн. ).

Згідно з ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає обґрунтованим та вірним висновок суду першої інстанції щодо правомірного застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в розмірі 148 грн. 10 коп. (29,62x5).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів вважає, що дії відповідача, повязані з прийняттям оскаржуваного рішення № 0010272306/0 від 24.12.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій кореспондуються з вимогами ч.2 ст. 19 Конституції України.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від13.05.2011 р. по справі№2а-1670/804/11 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "ВО "Надежда" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від13.05.2011 р. по справі№2а-1670/804/11 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ВО "Надежда"доДержавної податкової інспекції у м. Полтаві про скасування рішення про застосування штрафних санкцій залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання ухвалою законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя<підпис >Бенедик А.П.

Судді<підпис >

<підпис >Курило Л.В. Калиновський В.А. <Список ><Текст >