Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2011 р.Справа № 2а-1670/1285/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засіданняБоришполець Я. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "МАСТ" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2011р. по справі№2а-1670/1285/11
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "МАСТ" <Список ><Текст >
до Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "МАСТ" звернувся до суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 00015381503/0/1927 від 18.06.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання ТОВ "Фірма "МАСТ" за платежем орендна плата за землю в розмірі 34730 грн. 06 коп., з яких 23153 грн. 34 коп. за основним платежем, 11576 грн. 72 коп. за штрафними санкціями.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2011р. по справі №2-а-1285/11/1670 в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2011р. по справі №2-а-1285/11/1670 позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Сторони в судове засідання не зявились, про час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином. У відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача колегія суддів встановила, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю фірма “МАСТ” є орендарем земельної ділянки комунальної власності на підставі укладених із Кременчуцькою міською радою договору оренди земельної ділянки від 22.08.2006 р. та зареєстрованого у Кременчуцькому районному відділенні Полтавській регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 06.10.2006 р. № 040654800534.
Передача земельної ділянки позивачу підтверджується актом прийомки-передачі від 06.10.2006 р., копія якого наявна у матеріалах справи.
У поданій позивачем до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції (вх. № 1069) податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік, позивачем самостійно нараховано орендну плату на 2008 рік згідно з договором оренди земельних ділянок в розмірі 46306 грн. 67 коп.
У термін з 03.06.2010 р по 08.06.2010 р. посадовою особою Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції проведено відносно позивача документальну невиїзну перевірку податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, в ході якої перевірено правильність нарахування та сплати позивачем орендної плати за земельну ділянку згідно податкової декларації за 2008 рік та договору оренди земельної ділянки.
За результатами перевірки складено акт № 2816/15-227/23812433 від 09.06.2010 року, в якому зафіксовано порушення позивачем ст. 21 Закону України “Про оренду землі” із змінами внесеними Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року № 309-VІ, внаслідок чого занижено суму орендної плати за землю за січень-грудень 2008 року на 231253 грн. 34 коп., в тому числі:
січень 2008 року 1929,45 грн.;
лютий 2008 року 1929,45 грн.;
березень 2008 року 1929,45 грн.;
квітень 2008 року 1929,45 грн.;
травень 2008 року 1929,45 грн.;
червень 2008 року 1929,45 грн.;
липень 2008 року 1929,45 грн.;
серпень 2008 року 1929,45 грн.;
вересень 2008 року 1929,45 грн.;
жовтень 2008 року 1929,45 грн.;
листопад 1929,45 грн.;
грудень 2008 року 1929,39 грн.
За висновками перевірки вказане порушення виникло у зв'язку з тим, що орендна плата по договору оренди земельної ділянки комунальної власності у 2008 році позивачем нараховувалася та сплачувалася в розмірі 2 % від грошової оцінки землі, замість встановлених законом 3 % від грошової оцінки землі.
На підставі акту перевірки № 2816/15-227/23812433 від 09.06.2010 року Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкове повідомлення-рішення № 00015381503/0/1920 від 18.06.2010 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем орендна плата за землю в розмірі 34730 грн. 06 коп., в тому числі за основним платежем - 23153 грн. 34 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - 11576 грн. 72 коп.
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Статтею 2 Закону України “Про плату за землю” від 03 липня 1992 року № 2535-ХІІ встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Відповідно до п. 8 частини 1 статті 14 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ (в редакції, яка діяла з 31.03.2005 року, після внесення змін Законом України від 25.03.2005 року № 2505) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).
Згідно ч. 1 ст. 17 вказаного Закону сплата податків і зборів (обов'язкових платежів) провадиться у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати якої регламентований положеннями Закону України “Про плату за землю”, Закону України “Про оренду землі”.
Так, ст. 13 Закону України “Про плату за землю” визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про оренду землі” від 06.10.1998 року № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Частиною 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, було передбачено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюєтьсяЗаконом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Разом з тим, підпунктом 4 п. 8 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року № 107-VІ було внесено зміни до ч. 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” (набрали чинності з 01.01.2008 року), у зв'язку з чим встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Зміни, внесені підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
Проте Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів” від 03.06.2008 року № 309- VI частина 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” знову була викладена у редакції, яка передбачала аналогічний мінімальний розмір орендної плати трикратний розмір земельного податку. Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень вказаного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування 04.06.2008 року та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Зазначений Закон неконституційним не визнавався та є чинним на даний час.
Враховуючи викладене, норми податкового законодавства щодо визначення мінімального розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності не менше трикратного розміру земельного податку, діяли з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року (до дня визнання їх конституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008), а також з 22.05.2008 року, тобто протягом всього 2008 року та підлягали виконанню платниками вказаного податку.
З огляду на те, що згідно ст. 7 Закону України “Про плату за землю” ставки земельного податку із земель населених пунктів, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі 1 відсотка від їх грошової оцінки, розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в межах населених пунктів у 2008 році повинен був складати не менше 3 відсотків від грошової оцінки земель.
Перевіркою позивача встановлено та підтверджено в ході розгляду справи, що пунктом 9 договору оренди від 22.08.2006 року земельної ділянки несільськогосподарського призначення кадастровий номер № 5310436100:01:002:0097, для експлуатації та обслуговування виробничо-складської бази по вул. Свіштовській, № 19 та № 21 в м. Кременчуці загальною площею 23086 кв. м. встановлено орендну плату в розмірі 2% від грошової оцінки землі щорічно.
Таким чином, зміст вказаного договору в частині визначення розміру орендної плати в сумі 2 % від грошової оцінки землі не відповідав вимогам чинного законодавства у 2008 році, якими було встановлено мінімальний розмір орендної плати не менше 3 % від грошової оцінки земель.
Статтею 14 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до ст. 27 Закону України “Про плату за землю” контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач у 2008 році в порушення вимог ст. 21 Закону України “Про оренду землі” здійснював нарахування і сплату орендної плати за землі комунальної власності по договору оренди від 22.08.2006 р. в розмірі 2 % від грошової оцінки землі, замість встановлених Законом 3 % від грошової оцінки., а висновок перевірки про заниження позивачем у 2008 році суми орендної плати за землю на 23153 грн.34 коп. є законним та обґрунтованим.
Колегія суддів не приймає доводи позивача на те, що зміна умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати може здійснюватися лише за взаємною згодою сторін, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями спеціальних Законів, а відповідно до ст.. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, <197 >198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "МАСТ" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2011р. по справі№2а-1670/1285/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Філатов Ю.М.
Судді<підпис >
<підпис >Водолажська Н.С. Тацій Л.В. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 30.08.2011 р.