Ухвала суду № 20978218, 25.08.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2011
Номер справи
2а-11789/10/2070
Номер документу
20978218
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2011 р.Справа № 2а-11789/10/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.

за участю секретаря судового засіданняБукар Х.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2011р. по справі№2а-11789/10/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трак" <Список ><Текст >

до Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про визнання неправомірним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма “Трак”, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача, Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова, № 0001762303 від 10.06.2010р. про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1190600,94 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2011р. по справі №2-а-11789/10/2070 вимоги позивача були задоволені. Скасовано рішення Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001762303 від 10.06.2010 року у сумі 1190600,94 грн.

Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2011р. по справі №2-а-11789/10/2070 відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Позивач вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2011р. по справі №2-а-11789/10/2070 прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача та представників сторін колегія суддів встановила, що в період з 16.04.2010р. по 11.05.2010р. посадовими особами ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова на підставі направлень від 16.04.10р. № 289 та від 30.04.10р. № 346, виданих ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова згідно п. 1 ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 11-1 ЗУ “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.90р. № 509-ХІІ та відповідно плану-графіка проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання, було проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми “Трак”(код ЄДРПОУ 21234618) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007р. по 31.12.2009р., валютного т іншого законодавства за період з 01.01.07р. по 31.12.2007р.

За результатами зазначеної перевірки ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова було складено акт перевірки від 14.05.2010р. № 1773/23-212/21234618, яким було встановлено, зокрема, порушення позивачем п. 2.8 глави 2 та п. 3.5 глави 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637, а саме: завищення залишку готівки в касі на кінець дня у 2007 році на загальну суму 24250,00 грн., у 2008 році на загальну суму 14000,00 грн. та у 2009 році на загальну суму 557050,47 грн.

На підставі висновків акта перевірки від 14.05.2010р. № 1773/23-212/21234618, 10 червня 2010 року ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова було винесено рішення № 0001762303 про застосування до ТОВ Фірми “Трак”штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1190600,94 грн.

В рішенні ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова № 0001762303 від 10.06.10р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій зазначено, що його прийнято на підставі акта перевірки № 1773/23-212/21234618 від 14.05.10р., яким було встановлено порушення п. 3.5 глави 3, п. 2.8 глави 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні”, на підставі п. 11. ст. 11 ЗУ “Про державну службу в Україні” та абз. 2 ст. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”.

За висновками ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова, викладеними в акті перевірки від 14.05.2010р. № 1773/23-212/21234618 (арк. 34-37), встановлено, що ТОВ Фірма “Трак” у перевіряємому періоді здійснювало видачу готівкових коштів директору підприємства ОСОБА_2(повернення фінансової допомоги на зворотній основі, підзвітні кошти, кошти а відрядження) за видатковими касовими ордерами, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (відсутні підписи ОСОБА_2 про отримання грошових коштів. Сума готівки за зазначеними видатковими касовими ордерами додана до залишку готівки в касі, виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи. Перелік видаткових касових ордері, які оформлені неналежним чином, суми перевищення ліміту каси були визначені відповідачем в додатку № 2 до акта перевірки.

Таким чином, фактичною підставою для застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1190600,94 грн. згідно п. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” є неналежне оформлення позивачем видаткових касових ордерів, на підставі яких видавалися грошові кошти ОСОБА_2, що призвело до завищення залишку готівки в касі в дні виписування видаткових касових ордерів

Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

На час існування спірних правовідносин, порядок ведення касових операцій у національній валюті визначений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637.

Відповідно до глави 1 зазначеного Положення касова операція це операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.

Відповідно до п. 3.1 глави 3 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Згідно п. 3.3 та п. 3.4 глави 3 зазначеного Положення приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами (додаток 2), підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.

Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

Пунктом 3.5 глави 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні передбачено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Матеріали справи свідчать про те, що 01 серпня 2010 року між ОСОБА_2 (Позикодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою “Трак” (Позичальник) було укладено договір позики, згідно умов якого Позикодавець зобовязався передати Позичальнику у розпорядження грошові кошти у сумі не більше 5200000,00 грн., а Позичальник зобовязався повернути кошти у визначений цим Договором строк. Згідно пункту 3 Договору позика є безпроцентною.

Приймання готівки в касу від ОСОБА_2 здійснювалося позивачем шляхом оформлення прибуткових касових ордерів.

Видача готівки з каси ОСОБА_2 (повернення суми позики) здійснювалася за видатковими касовими ордерами.

З наявних у справі спірних видаткових касових ордерів, на підставі яких, в період з 07.09.2007р. по 30.12.2009р., здійснювалася видача готівки з каси ОСОБА_2, оригінали яких були оглянуті в судовому засіданні суду апеляційної інстанції, вбачається, що вони оформлені з додержанням вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме містять інформацію про особу, яка отримувала грошові кошти, реквізити документа, який посвідчує особу, яка отримує кошти (серія, номер паспорта, ким і коли виданий), а також підпис одержувача грошових коштів.

Таким чином позивачем відповідно до вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні було оформлено касові операції щодо отримання коштів від ОСОБА_2 та видачі грошових коштів ОСОБА_2 в період з 07.09.2007р. по 31.12.2009р. Видаткові касові ордери, на підстав яких здійснювалася видача грошових коштів ОСОБА_2 в період з 07.09.07р. по 31.12.2009р., оформлені з додержанням вимог Положення про ведення касових операцій у національні валюті в Україні, а саме містять всі необхідні реквізити, а тому повинні були враховуватися відповідачем при визначені залишку готівки в касі на кінець дня.

Оформлення позивачем належним чином видаткових касових ордерів свідчить про видачу грошових коштів з каси та спростовують висновки відповідача про завищення позивачем ліміту залишку готівки в касі у дні, визначені в додатку № 2 до акта перевірки від 14.05.10р. № 1773/23-212/21234618.

Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень субєкта владних повноважень обовязок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем належних доказів, що спростовують зазначені обставини суду надано не було.

Колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції, що у відповідача не було підстав для неврахування під час визначення залишку готівки в касі видаткових касових ордерів, на підставі яких видавалися грошові кошти ОСОБА_2, та застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1190600,94 грн. згідно п. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” за порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме за неналежне оформлення видаткових касових ордерів, яке призвело до завищення залишку готівки в касі.

Слід зазначити, що згідно ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

В ст. 239 ГК України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції як адміністративно-господарський штраф.

Адміністративно-господарський штраф, в розумінні ст. 241 ГК України, це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

Ст. 250 ГК України, в редакції, яка була чинною на момент прийняття спірного рішення про застосування штрафних(фінансових санкцій), передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні є нормативним актом, яким встановлені правила здійснення господарської діяльності.

Таким чином, санкції, визначені п. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі є адміністративно-господарськими та можуть бути застосовані до субєкта господарювання не пізніше як через рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Перевіркою зафіксовано порушення позивачем Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме неналежне оформлення видаткових касових ордерів (відсутність підпису одержувача грошових коштів), що призвело до завищення залишку готівки в касі, в період з 07.09.2007р. по 30.12.2009р., разом з тим рішення про застосування штрафних санкцій було прийнято 10 червня 2010р.

З огляду на зазначене, вбачається, що відповідачем застосовано фінансові санкції згідно із Указом Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” в розмірі 233543,56 грн. за період з 07.09.07р. по 10.06.09р. з порушенням строку для їх застосування.

Таким чином відповідач, як субєкт владних повноважень, не надав суду доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, викладені в апеляційній скарзі та не довів правомірності прийнятого ним рішення щодо визначення позивачу штрафних санкцій.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, <197 >198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2011р. по справі№2а-11789/10/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя<підпис >Філатов Ю.М.

Судді<підпис >

<підпис >Водолажська Н.С. Тацій Л.В. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 30.08.2011 р.