Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 грудня 2011 року № 2а-15281/11/2670
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м.Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого БояринцевоїМ.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «ІНКОМ»
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до суду з позовом (з урахуванням уточнених позовних вимог) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «ІНКОМ»штрафу у розмірі 14000 грн. за порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Ухвалою суду від 25 листопада 2011 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 21 грудня 2011 року.
В судовому засіданні представник відповідача зазначила, що позовні вимоги визнає, проте вказала на те, що частину штрафних санкцій в розмірі 3000 грн. Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «ІНКОМ»вже сплачено.
З метою проведення звірки суми боргу суд відклав розгляд справи на 26 грудня 2011 року.
В судовому засіданні представник позивача зазначила, що сума боргу відповідача по сплаті штрафних санкцій складає 14000 грн.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Пункт перший статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи неявку представника відповідача, суд прийшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні та на основі наявних матеріалів справи.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положення про склад та структуру активів інституту спільного інвестування, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.01.2002 № 12, Положення про порядок визначення вартості чистих активів інститутів спільного інвестування пайових та корпоративних інвестиційних фондів, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 2 липня 2002 року № 201 та зазначає, що постановою № 494-ДМ накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «ІНКОМ» штраф у розмірі 17000 грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 484-ДМ від 25 жовтня 2010 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Постановою № 494-ДМ від 6 червня 2011 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 484-ДМ від 25 жовтня 2010 року накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «ІНКОМ»штраф у розмірі 17 000 грн.
Постанову винесено на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів № 130-ДМ від 20 травня 2011 року.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням № 484-ДМ від 25 жовтня 2010 року Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов’язала ТОВ «Компанія з управління активами «ІНКОМ»у термін до 25 квітня 2011 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: підпункту б) пункту 3 розділу ІІ Положення та надати інформацію про склад, структуру та вартість активів венчурного інвестиційного фонду недиверсифікованого виду закритого типу «Перспектива»(таблиця 3 додатку до Положення про порядок визначення вартості чистих активів інститутів спільного інвестування (пайових та корпоративних інвестиційних фондів), затвердженого рішенням Комісії від 02.07.2002 № 201, до загального відділу центрального апарату Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та до 26 квітня 2011 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Відповідно до статті 5 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі –Закон №448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно пункту 10 статті 8 Закону № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14 статті 8 Закону №448/96-ВР).
Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 Господарського кодексу України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Стаття 218 Господарського кодексу України встановлює підстави господарсько-правової відповідальності. Так, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної впади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (стаття 238 Господарського кодексу України).
Пунктом 8 статті 11 Закону № 448/96-ВР встановлено, що за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладається штраф у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів регулюється статтею 12 Закону №448/96-ВР.
Штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку дотримано передбачених законодавством вимог при накладенні на відповідача штрафу за порушення правил діяльності на ринку цінних паперів.
Так, позивач направляв на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 10 травня 2011 року, акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 20 травня 2011 року, постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 26 травня 2011 року, постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 6 червня 2011 року № 494-ДМ.
Таким чином, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку правомірно винесла постанову № 494-ДМ від 6 червня 2011 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, якою застосувала до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «ІНКОМ»санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн.
Відповідач частково сплатив суму штрафу в розмірі 3000 грн., згідно платіжних доручень № 373 від 25 листопада 2011 року та № 374 від 8 грудня 2011 року. Таким чином, розмір несплаченої суми штрафу складає 14000 грн.
Згідно статті 11 Закону № 448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Беручи до уваги те, що суму штрафних санкцій до Державного бюджету у розмірі 14 000 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується наявними у матеріалах справи документами, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «ІНКОМ» (юридична адреса: 03148, м. Київ, вул.Гната Юри, 9, к. 414, код ЄДРПОУ 34483252) штраф у розмірі 14000 (чотирнадцять тисяч) грн. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ банку 106.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева