Постанова № 20957681, 11.01.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2012
Номер справи
2а-11306/11/1270
Номер документу
20957681
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 січня 2012 року Справа № 2а-11306/11/1270 < Текст >

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді:Качуріної Л.С.,

при

секретарі судового засідання:Горобець В.О.,

в присутності сторін:

від позивача ОСОБА_1, довіреність від 12.01.2011 за № 842/10

від відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до Приватного підприємства «Профіт-Алчевськ» про стягнення податкового боргу шляхом стягнення коштів з рахунків у банках ,-

ВСТАНОВИВ:

05 грудня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до Приватного підприємства «Профіт-Алчевськ» про стягнення податкового боргу шляхом стягнення коштів з рахунків у банках.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Приватне підприємство «Профіт-Алчевськ» як юридична особа зареєстроване виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області, що підтверджується записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Станом на 15.11.2011 року за відповідачем лічиться податковий борг в розмірі 171 грн. 27 коп., який виник в період з 28.04.2009 року по 15.11.2011 року та складається з наступного:

-сума штрафної санкції за несвоєчасне подання податкової звітності в розмірі 170,00 грн., що визначена в податковому повідомленні-рішенні від 28.04.2009 № 0005531510/0, яке винесено на підставі акту перевірки від 28.04.2009 року № 1010/151-33359837;

-пеня за несвоєчасну сплату боргу в розмірі 01,27 грн.

У відповідності до Закону України «Про порядок погашення зобовязання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на адресу відповідача направленні першу податкову вимогу від 15.05.2009 року № 1/185 та другу податкову вимогу від 11.08.2009 року № 2/308.

У звязку з несплатою відповідачем в добровільному порядку суми боргу в розмірі 171,27 грн. позивач просив стягнути заборгованість з рахунків у банках, що обслуговують платника податку ПП «Профіт-Алчевськ».

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову суду не надав.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Законом України «Про систему оподаткування», який діяв до 01.01.2011, визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

У звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податків виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України та продовжуються після 01.01.2011, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» та Податкового кодексу України.

Відповідно до п. п. «б» 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя)

Згідно з п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. Для фізичних осіб, які займають посади, що підпадають під визначення суб'єктів корупційних діянь відповідно до закону, за неподання або несвоєчасне подання декларації про доходи таких фізичних осіб, отриманих протягом зайняття такої посади, штраф застосовується у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобовязання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобовязання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Судом встановлено, що відповідач Приватне підприємство «Профіт-Алчевськ» зареєстроване виконавчим комітетом Алчевської міської ради 27.01.2005 за № 1 384 102 0000 000331 (а.с.13-15) та перебуває на обліку в Алчевській ОДПІ в Луганській області як платник податків, що підтверджується довідкою від 19.08.2008 за № 289/0-76 (а. с. 12).

20 липня 2009 року відповідачем було подано до Алчевської ОДПІ Луганської області розрахунок сплати єдиного податку субєктом малого підприємництва юридичною особою за І півріччя 2009 року, в якому зазначено податкові зобовязання по сплаті в розмірі 48,00 грн. (а. с. 9).

28 квітня 2009 року Алчевської ОДПІ Луганської області було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання ПП «Профіт-Алчевськ» податкової звітності за 2008 рік, граничний строк подання якої настав 19.01.2009 року, а фактично відповідачем було подано до податкового органу розрахунок сплати єдиного податку субєктом малого підприємництва юридичною особою 28 квітня 2009 року (а. с. 11).

28 квітня 2009 року Алчевською ОДПІ Луганської області на підставі акта перевірки № 1010/151-33359837 від 28.04.2009 року було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 0005531510/0, яким було визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість в сумі 170,00 грн. (а. с. 10).

Зазначене податкове повідомлення рішення було отримано уповноваженою особою відповідача, що підтверджується особистим підписом у податковому повідомлені-рішенні. У встановленому законом порядку податкове повідомлення - рішення відповідач не оскаржив, тому визначене у податковому повідомлені-рішенні податкове зобовязання є узгодженим.

З облікової картки вбачається, що відповідач, платіжним дорученням № 1 від 17.07.2009 року сплатив 48,00 грн., які були зараховані в рахунок часткового погашення суми, що визначена в податковому-повідомленні-рішенні від 28.04.2009 № 0005531510/0, за несвоєчасну сплату боргу, податковим органом відповідачу нараховано пеню в розмірі 1,27 грн. (а. с. 8).

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

П. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

П. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 №2181-ІІІ (надалі Закон №2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Відповідно до п. п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону №2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з п. п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону №2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П. п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

У відповідності до вимог п. п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181 органом державної податкової служби на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу від 15.05.2009 №1/185 (а. с. 19) та другу податкову вимогу від 11.08.2009 № 2/308 (а. с. 17).

09 липня 2009 року Алчевською ОДПІ Луганської області було складено акт № 28 про неможливість вручення платнику податків Приватному підприємству «Профіт-Алчевськ» податкової вимоги № 1/185 від 15.05.2009 року та вивішено на дошку податкових оголошень (повідомлення) (а. с. 18).

Вимоги відповідачем не оскаржені, тобто є чинними.

Однак, у добровільному порядку податкову заборгованість відповідачем не сплачено, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а. с. 6).

Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка є узгодженою, до теперішнього часу не сплачена.

Суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до Приватного підприємства «Профіт-Алчевськ» про стягнення податкового боргу шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, - задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства «Профіт-Алчевськ» (код ЄДРПОУ 33359837) податковий борг з єдиного податку з юридичних осіб в сумі 171,27 грн. (сто сімдесят одна гривня 27 копійок) на користь місцевого бюджету (р/р 34219378700027, код платежу 18050100, одержувач Відділення держказначейства у м. Алчевськ в установі банку ГУДКУ в Луганській області, код 24046768, МФО 804013) за рахунок коштів платника з рахунків у банках, що його обслуговують.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанову складено в повному обсязі та підписано 16 січня 2012 року.

<Текст >

СуддяЛ.С. Качуріна