Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2011 року 2а-317/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лапія С.М.,
при секретарі Пономаренко Б.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом Білоцерківської ОДПІ Київської області до ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР»про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 8950 грн. 00 коп., яка виникла на підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.10.2008 року № 000901235/2400.
Сторони в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, представник відповідача про причини неявки суд не повідомив.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін.
Судом встановлено, що у жовтні 2008 року Державною податковою адміністрацією у Київській області проведено перевірку діяльності господарської одиниці позивача філії Товариства з обмеженою відповідальністю „ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР” у м. Бориспіль щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки позивачем складено акт перевірки від 02.10.2008 року б/н, зареєстрований в органах ДПС 03.10.2008 року за № 2882/1000/23/34326598.
Перевіркою встановлено, що відповідачем в залі гральних автоматів надавались послуги гри у сфері грального бізнесу за готівковий розрахунок з використанням 20-ти гральних автоматів. Гральні автомати, що використовувались відповідачем, не зареєстровані в органах державної податкової служби як реєстратори розрахункових операцій, не оснащені блоками фіскальної памяті і не працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій. Продаж послуг гри здійснювалась відповідачем із застосуванням одного реєстратора розрахункових операцій, через який здійснюються усі розрахункові операції прийняття від гравця готівки для гри на всіх гральних автоматах.
Тобто, послуги гри надавались відповідачем шляхом продажу електронних кредитів (прийняття ставок), які вводяться на гральних автоматах за допомогою електронного ключа. На гральних автоматах купюроприймачі відсутні, розрахунки за купівлю продаж кредитів для гри на усіх гральних автоматах здійснюються через один реєстратор розрахункових операцій електронний контрольно касовий апарат моделі Dateсs MP-5000і, сферою застосування якого є казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.
На думку позивача, гральні автомати, що використовуються субєктами господарювання в сфері грального бізнесу, відповідно до статті 2 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»належать до реєстраторів розрахункових операцій автоматів з продажу товарів (послуг).
Позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги пунктів 1, 2 статті 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За не проведення відповідачем розрахункових операцій за надані послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, а також за використання при здійсненні розрахункових операцій незареєстрованих, неопломбованих або опломбованих з порушенням встановленого порядку реєстраторів розрахункових операцій податковим органом прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000901235/2400 від 17 жовтня 2008 року, яким позивачу нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8950 грн. 00 коп.
За наслідками адміністративного оскарження до Державної податкової адміністрації в Київській області та Державної податкової адміністрації України зазначене вище рішення залишено без змін.
Обґрунтовуючи правомірність прийнятого рішення податковий орган зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»встановлено термін переведення субєктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій - 31 грудня 2006 року.
Отже, як стверджує позивач, з 01.01.2007 позивач має застосовувати гральні автомати, які оснащені фіскальною памяттю і працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій.
Таким чином, оскільки гральні автомати, які належать відповідачу, не обладнані пристроєм або програмно-технічним комплексом, в якому реалізовані фіскальні функції (видача (надання) готівкових коштів), їх використання без фіскальної функції є порушенням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та підставою для застосування до позивача фінансових санкцій.
Позивач також зазначає про те, що на підставі Наказу Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 № 430 з 01.07.2008 в Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій внесено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації залів гральних автоматів.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг встановлені ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Обовязок субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, застосовувати реєстратори розрахункових операцій, передбачений статтею 3 даного Закону.
Згідно зі статтею 11 цього Закону терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Відповідно до змін, внесених до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»(Постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 р. № 803), термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.
Таким чином, з 01.01.2007 р. субєкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Відповідно до статті 2 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
До реєстраторів розрахункових операцій відноситься, зокрема, автомат з продажу товарів (послуг), який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідно до пункту 1 статті 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Крім того, пунктом 3 статті 3 даного Закону встановлено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій містить перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 131).
Отже, субєкти підприємницької діяльності у встановлених законодавством випадках, зобовязані у своїй господарській діяльності використовувати лише реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько технологічній і програмній документації виробника.
Судом встановлено, що філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР»у м. Борисполі при здійсненні готівкових розрахунків за купівлю продаж кредитів (прийняття ставок) для гри на усіх гральних автоматах, а також видачі виграшу, застосовує реєстратор розрахункових операцій - електронний контрольно-касовий апарат моделі Dateсs MP-5000і, зареєстрований Бориспільскою ОДПІ (реєстраційне посвідчення 1004002082), заводський номер ДЮ 09000460, фіскальний № 1004002082, який на момент проведення перевірки був опломбований та переведений у фіскальний режим роботи. Таким чином, філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР»у м. Борисполі переведена на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій у термін, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 121.
Вказаний апарат внесено до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним грошовим обігом від 14.03.2005 року № 19 із визначенням сфери застосування - «Казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів», а отже, він є реєстратором розрахункових операцій у розумінні ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Крім того, як вбачається з наявного в матеріалах справи Акту перевірки, при здійсненні реалізації послуги гри на гральному автоматі філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР»у м. Борисполі перевіряючими встановлено факт проведення розрахункової операції через переведений у фіскальний режим роботи та опломбований РРО з видачею відповідних розрахункових документів.
Відповідно до пункту 4.4. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через реєстратори розрахункових операцій проводиться одночасно з розрахунковою операцією.
Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через реєстратор розрахункових операцій, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Місцем проведення розрахунків - є місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари та зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові грошові кошти, а також місце одержання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Згідно з пунктом 5 Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 20.10.2003 р. № 494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2003 р. за № 1016/8337 придбання особами фішок, жетонів, отримання інших документів, які засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків, які повинні зберігатися фізичною особою - гравцем до закінчення її участі в азартній грі.
Тобто, приписи зазначених Порядків передбачають необхідність реєстрації продажу товарів (оплати послуг) через реєстратори розрахункових операцій одночасно при здійсненні розрахункової операції.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 2 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Як встановлено судом, філія Товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР»у м. Борисполі для надання послуг використовує гральні автомати, які не приймають грошові кошти (фішки, жетони) безпосередньо від гравців, оскільки вони не обладнані купюроприймачами або монетоприймачами, а також не видають виграш в грошовому виразі. Дані автомати приймають ставки за допомогою електронного ключа шляхом внесення у поле кредиту розміру ставки у виразі віртуальних очок.
Внесення у поле кредиту грального автомату розміру придбаної ставки споживачем для гри (внесення ставок) не є розрахунковою операцією у розумінні частини третьої статті 2 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки в цей момент кошти, що становлять дохід споживача чи продавця послуги не передаються.
Відтак, гральні автомати, що використовуються філією Товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР»у м. Борисполі, не можуть розглядатись як реєстратори розрахункових операцій у розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Фактичний розрахунок між продавцем послуги гри і споживачем такої послуги здійснюється у момент прийняття від гравця готівки для гри на усіх гральних автоматах (продажу електронних кредитів, прийняття ставок) або видачі виграшу. Використання при цьому реєстратора розрахункових операцій для здійснення усіх готівкових розрахунків у повній мірі забезпечує реалізацію фіскальної функції.
Саме тому розрахунок між споживачем послуги і продавцем такої послуги здійснюється з використанням Dateсs MP-5000і, який виконує фіскальну функцію за місцем реалізації гри.
Враховуючи зазначене, рішення податкового органу про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»є безпідставним.
Крім того, суд звертає увагу, що постановою Київського окружного адміністративного суду від 02.10.2009 року, яка набрала законної сили, позовні вимоги ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР»до Білоцерківської ОДПІ Київської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.10.2008 року № 000901235/2400 задоволено.
Згідно ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову Білоцерківської ОДПІ Київської області до ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР»про стягнення заборгованості - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.
Постанова у повному обсязі виготовлена <Дата >.