Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2012 р. справа № 2а/0570/23191/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тарасенка І.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Донецької міської ради, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донтрансторг» про припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Київського району м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Донецької міської ради, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донтрансторг» про припинення юридичної особи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОВС СВ ПМ ДПА у Донецькій області винесено постанову про порушення кримінальної справи №75-05-115 та прийняття її до свого провадження. Під час проведення досудового слідства по кримінальній справі було встановлено, що в період 2007-2010 років невстановленими особами на території м. Донецька були створені і діяло коло субєктів підприємницької діяльності, що мають ознаки фіктивності, діяльність, яких повязана з незаконною конвертацією коштів і надання послуг реально діючим субєктам підприємницької діяльності по заниженню податкових зобовязань з податку на додану вартість та з податку на прибуток підприємства, в тому числі: ТОВ «Донтрансторг», ТОВ «Укропторг 09». Згідно реєстраційних документів засновником та директором вказаних підприємств є ОСОБА_1.
На підставі зазначеного Прокурор у Київському районі м. Донецька просить припинити юридичну особу у звязку з визнанням недійсним запису про проведення державної реєстрації ТОВ «Донтрансторг», через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи.
Прокурор у Київському районі м. Донецька в судове засідання не зявився, про день, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Представник Виконавчого комітету Донецької міської ради Управління державної реєстрації Донецької міської ради в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Надав суду клопотання від 09.01.2012р., відповідно до якого просить розглянути справи без участі його представника.
Представник Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька в судове засідання не зявився, про день, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надав.
Відповідач в судове засідання не зявився, про день, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Оскільки належним чином повідомлені сторони в судове засідання не зявилися і не повідомили про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до п.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути у письмовому проваджені у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, суд встановив наступне:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донтрансторг» зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності юридична особа 06.08.2008 року за №1266102 0000 031005, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємства та присвоєно код 36061529. Підприємство перебуває на обліку платників податків в Державній податковій інспекції у Київському районі м. Донецька.
Судом встановлено, що Старшим слідчим з ОВС СВ ПМ ДПА у Донецькій області майором податкової міліції Сітінським В.Ф. порушено кримінальну справу №75-11-05-115/2 за фактом створення (придбання) невстановленими особами фіктивних субєктів підприємницької діяльності ТОВ «Донтрасторг» (36061529), ТОВ «Укропторг 09» (36615838) за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 205 КК України, в звязку з чим винесена постанова б/н, б/д про порушення кримінальної справи та прийняття її до свого провадження і обєднання справ в одне провадження.
Відповідно до зазначеної постанови було виявлено, що під час проведення досудового слідства по кримінальній справі було встановлено, що в період 2007-2010 років невстановленими особами на території м. Донецька були створені і діяло коло субєктів підприємницької діяльності, що мають ознаки фіктивності, діяльність, яких повязана з незаконною конвертацією коштів і надання послуг реально діючим субєктам підприємницької діяльності по заниженню податкових зобовязань з податку на додану вартість та з податку на прибуток підприємства, в тому числі: ТОВ «Донтрансторг», ТОВ «Укропторг 09». Згідно реєстраційних документів засновником та директором вказаних підприємств є ОСОБА_1.
В матеріалах справи є пояснення ОСОБА_1, в яких зазначено, що до діяльності вказаних підприємств він ніякого відношення не має, згоду на реєстрацію підприємств на своє імя та призначення на посаду директора дав на прохання невстановленої особи.
Відповідно до п.1,3 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону. За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки.
Пунктом 4 статті 25 цього Закону передбачено, що дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.
Тобто, державна реєстрація Товариства з обмеженою відповідальністю «Донтрасторг» проведена у відповідності з діючим законодавством та підстав у відмові від державної реєстрації державним реєстратором не було, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію.
Разом з тим, статтею 20 цього Закону передбачено, що відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними, за винятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків, відомостей про відкриття та закриття рахунків, накладення та зняття арештів на рахунки та майно. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді: витягу з Єдиного державного реєстру; довідки про наявність або відсутність в Єдиному державному реєстрі інформації, яка запитується; бази даних (сукупність інформації Єдиного державного реєстру в електронному вигляді), для цілей бюро кредитних історій.
Проте, суд зазначає, що позивачем до суду не надано та в матеріалах справи відсутні докази які б свідчили про внесення змін або визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації ТОВ «Донтрансторг», зокрема: довідка або витяг з ЄДРПОУ, що унеможливлює зробити висновок, що підприємство було зареєстроване з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідно до п. 5 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства зазначено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Підставою для звернення Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Донецької міської ради, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька з позовною заявою до суду зазначений пункт 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Згідно із статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Аналізуючи зміст вказаної норми, суд приходить до висновку, що законом (іншими нормативно-правовими актами) не передбачено право для звернення державних органів із адміністративним позовом до фізичних та юридичних осіб про припинення юридичної особи у звязку з визнанням недійсним запису про проведення державної реєстрації ТОВ «Донтрансторг», через порушення закону,допущенні при створені юридичної особи, які не можна усунути.
Крім того, суд зауважує, що з матеріалів справи не вбачається можливим зробити висновок, що до того, ким саме визнаний недійсним запис про проведення державної реєстрації ТОВ «Донтрансторг», оскільки Прокурором не надано жодного доказу, що запис про проведення державної реєстрації визнаний недійсним та ким він прийнятий.
Відповідно до п.2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладений обовязок представляти інтереси держави у випадках передбачених законом.
Згідно ст. ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 60 КАС України передбачено можливість звернення прокурора до суду в інтересах держави.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 19 Конституції України від 28.06.1996, № 254к/96-ВР органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що Прокурором у Київському районі м. Донецька не доведений факт припинення юридичної особи у звязку з визнанням недійним запису про проведення державної реєстрації ТОВ «Донтрасторг» тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-72, 86, 94, 122, 128, 138, 143, 153, 158163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Донецької міської ради, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донтрансторг» про припинення юридичної особи відмовити.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 12.01.2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Тарасенко І.М.