Постанова № 20955231, 04.01.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.01.2012
Номер справи
2а/0570/22612/2011
Номер документу
20955231
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 січня 2012 р. справа № 2а/0570/22612/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-10 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Чекменьова Г.А.

при секретаріТокмаковій Є.А.

за участю:

представника відповідача Зінченко І.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ДОНБАС» до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №397 від 21.11.2011р.,

ВСТАНОВИВ:

ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ДОНБАС» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №397 від 21.11.2011р.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що Управлінням ПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька прийнято рішення №397 від 21.11.2011р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску до позивача, а саме стягнення штрафу у розмірі 1606169,30 грн. та пені в сумі 108213,34грн. за період з 21.03.2011 р. по 29.03.2011 р.

Позивач зазначив, що по незалежним від нього причинам підприємство опинилося у скрутному фінансовому становищі. У звязку з відсутністю оборотних коштів від продажу вугілля та державної підтримки підприємство не мало можливості сплачувати заробітну плату та обовязкові платежі до Пенсійного фонду України. Зважаючи на кризу у металургійному комплексі різко впав попит на вугілля, ціна на яке значно знизилася, при цьому коштів, що виділяються з бюджету, недостатньо для виплати заробітної плати. Баланс підприємства свідчить про його неплатоспроможність. Посилаючись на вказані обставини та мирову фінансову кризу позивач просив визнати скасувати рішення Управління ПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька №397 від 21.11.2011р. в про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску до позивача, а саме стягнення штрафу у розмірі 1606169,30 грн. та пені в розмірі 108213,34грн.

Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Надіслав до суду клопотання (а.с.26), в якому підтримав позовні вимоги та просив розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача у судовому засіданню позов не визнав, надав до суду письмові заперечення (а.с.28-29).

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню за такими підставами.

Згідно свідоцтву про державну реєстрацію юридичної особи та довідки з ЄДРПОУ (а.с.5-6) ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ДОНБАС» зареєстроване в якості юридичної особи з кодом ЄДРПОУ 00174668.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька у зазначених правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом; призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.

Реалізуючі зазначені повноваження, відповідачем було прийнято рішення №397 від 21.11.2011р. (а.с.7) про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме стягнення штрафу у розмірі 1606169,30 грн. та пені в розмірі 108213,34грн.

Із вказаним рішенням не погодився позивач, посилаючись на своє скрутне фінансове становище з ознаками неплатоспроможності, падіння цін на вугілля, мирову фінансову кризу та кризу у металургійному комплексі, відсутність оборотних коштів від продажу вугілля та державної підтримки, недостатність коштів для сплати заробітної плати та обовязкових платежів до Пенсійного фонду України.

Отже, спору стосовно сум та строків сплати страхових внесків між сторонами немає. Спір по цій справі повязаний виключно із неспроможністю позивача своєчасно сплачувати страхові внески через ознаки неплатоспроможності, через що позивач просить скасувати рішення відповідача про застосовування фінансових санкцій.

Правовідносини, що склалися між сторонами, врегульовані Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ (надалі Закон № 2464-VІ).

Згідно частини 1 статті 2 Закону № 2464-VІ дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та ведення обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Частиною 2 цієї статті зазначено, що виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частинами 1, 5 статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Згідно з частиною 8 вказаної статті платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, як передбачено частиною 12 статті 9 Закону № 2464-VІ.

Положеннями статті 25 Закону № 2464-VІ встановлено, що за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду до платника єдиного внеску застосовується штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум та на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

З огляду на наведене, судом встановлено, що спірне рішення прийняте з підстав наявності у позивача заборгованості з єдиного внеску, що підтверджується наданим позивачем розрахунком (а.с.30) та відомостями про нарахування єдиного внеску (а.с.31-34). Вказані розрахунки відповідачем на оспорюються.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність у відповідача підстав для нарахування штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску шляхом прийняття рішення №397 від 21.11.2011р.

Посилання позивача на ознаки його неплатоспроможності з наведенням причин її виникнення суд не приймає до уваги, оскільки спеціальним Законом № 2464-VІ не передбачено звільнення платника єдиного внеску від відповідальності за його несвоєчасну сплату з підстав, наведених позивачем. Інші норми права, які б звільняли позивача від вказаної відповідальності, позивачем теж не наведені.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки позивачем не доведена обґрунтованість заявленого позову, а відповідачем доведено, що він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ШАХТОУПРАВЛІННЯ «ДОНБАС» до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №397 від 21.11.2011р. відмовити.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 04 січня 2012 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 10 січня 2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.