Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2011 р. Справа № 72573/09 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Ліщинського А.М.,
суддів: Носа С.П., Шавеля Р.М.
при секретарі судового засідання: Курдоби Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Приватного підприємства «Зубраторгпостач» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року в справі за позовом Приватного підприємства «Зубраторгпостач» до Державної податкової інспекції у Сихівському районі міста Львова про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И Л А:
16.06.2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 26.03.2009 року за №0001531511/0, від 22.04.2009 року за №0001311521/0 та №0001321521/0 про суми податкових зобовязань.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем проведено перевірку своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобовязання по податку на додану вартість за результатами якої складено акт від 09.04.2009 року №717/15-2/30337915. Вказує, що відповідно до п.4.1 Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 року №131, усі податкові надходження до зазначених фондів обліковуються за відповідними балансовими рахунками згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Державного казначейства України від 28.12.2000 року №119 на аналітичних рахунках, відкритих в обласних управліннях Державного казначейства України в розрізі районів та кодів бюджетної класифікації доходів. Зазначена сукупність рахунків складає єдиний казначейський рахунок Державного бюджету України. Зазначає, що будь-який податок, який надійшов до бюджету відображається на відповідному балансовому рахунку та враховується на єдиному казначейському рахунку незалежно від того, на який аналітичний рахунок він був сплачений. Вказує, що ним до проведення перевірки подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок, отже винесене податкове повідомлення-рішення від 26.03.2009 року №0001531511/0 є неправомірним.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року в задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Зубраторгпостач» відмовлено.
Позивач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
В апеляційній скарзі покликається на те, що Законом про податок на прибуток не визначено, на який рахунок та із зазначенням якого коду потрібно зараховувати податок. Вказує, що оскільки податок фактично надійшов до відповідного бюджету у визначений строк, той факт, що кошти знаходилися на бюджетних рахунках певний час під іншими кодами є формальною обставиною і не може бути підставою для висновків про порушення граничних строків сплати податків і застосування штрафних санкцій. Вважає, що з моменту зарахування суми податкового зобовязання на єдиний казначейський рахунок, тобто з 30.01.2009 року таке зобовязання є виконаним і підстав для нарахування штрафних санкцій немає.
У ході апеляційного розгляду представник відповідача Дорош А.Б. надала пояснення та просить відхилити апеляційну скаргу.
Інші особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог позивача, суд першої інстанції виходив з того, що ПП «Зубраторгпостач» уточнюючий розрахунок, що зменшує податкові зобов'язання був поданий 27.01.09 р.(тобто після настання граничного терміну сплати узгодженої суми податкового зобов'язання), то відповідно і нарахування згідно такого уточнення були проведені 28.01.09 р., а це призвело до погашення сум податкових зобов'язань із затримкою на 29 днів.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що ДПІ у Сихівському районі м. Львова проведено перевірку своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов'язання по податку на додану вартість за результатами якої складено акт від 09.04.2009 року №717/15-2/30337915.
Перевіркою встановлено порушення п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашенню зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та ст.9 Закон України "Про систему оподаткування", а саме: сплата податкового зобов'язання з податку на додану вартість з порушенням граничного строку сплати: до 30 календарних днів в сумі 106,00 грн., від 31 до 90 календарних днів в сумі 19,85 грн.
На підставі п.п.17.1.7 п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ДПІ у Сихівському районі м. Львова винесено повідомлення - рішення від 22.04.2009 року №0001311521/0, яким до ПП "Зубраторгпостач" застосовано штрафні санкції в розмірі 39,57 грн., (20% погашеної суми податкового боргу) за затримку до 30 календарних днів включно та податкове повідомлення - рішення від 22.04.2009 року №0001321521/0, яким до застосовано штрафні санкції в розмірі 10,60 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу) за затримку до 10 календарних днів включно наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
17.01.2009 року №156705 ПП "Зубраторгпостач" подано декларацію по податку на прибуток за грудень 2008 року, в якій задекларовано ПДВ, що підлягає до сплати в бюджет за підсумками звітного періоду в сумі -1355,00 грн. Вказана сума відображена в обліковій картці ПП "Зубраторгпостач" за платежем 14010199 (податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). Згідно даних облікової картки платника, враховуючи переплату 2,55 грн., станом на 30.01.2009 р. виник податковий борг в сумі 1352,45 грн.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим від дня подання податкової декларації.|
Відповідно до пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 вказаного Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім відповідного граничного строку, передбачено підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст. 4 зазначеного закону для подання податкової декларації.
Колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції, що у позивача внаслідок несвоєчасної сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість станом на 30.01.2009 р. виник податковий борг в сумі 1352,45 грн.
Частина даного податкового боргу погашена платіжним дорученням №29 від 25.02.2009 р., яким сплачено податкове зобов'язання з ПДВ в сумі 106,00 грн. із затримкою - 26 днів, відповідно застосована штрафна санкція у розмірі 10 %, сума штрафної санкції-10,60 грн.; платіжним дорученням №61 від 27.03.2009, яким сплачено податкове зобов'язання в сумі 197,85 грн. із затримкою на 56 днів, відповідно застосована штрафна санкція у розмірі 20% , сума штрафної санкції -39,57 грн.
Відповідно до листа ПП "Зубраторгпостач" до ДПІ у Сихівському районі м. Львова від 30.03.2009 р. №0321, яким просить "помилково проплату в Державний бюджет Сихівського району в сумі 1355,00 грн. на р/р 31114009700008, код платежу 11021000 (платіжка №11 від 30.01.09 р.) зарахувати на р/р 31116029700008 код платежу 14010100 як податок на додану вартість за грудень 2008 р."
Позивачем платіжним дорученням від 30.01.2009 р. №11 перераховано на рахунок 11021000 (податок на прибуток приватних підприємств) кошти в розмірі 1355,00 грн. При цьому, в даному платіжному дорученні позивачем чітко визначено призначення платежу - "податок на прибуток приватних підприємств за грудень станом на 10.01.2009 р. сплачено повністю". Відповідно до даних облікової картки платника податків з податку на прибуток, дана сума зараховано на відповідний рахунок.
Суд першої інстанції правильно зазначає, що кошти в сумі 1355,00 грн. перераховано позивачем в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток, тоді як податковий борг в розмірі 1352,45 грн., що виник у нього на підставі несвоєчасної сплати самостійно задекларованого податкового зобов'язання з ПДВ не було своєчасно погашено. Даний податковий борг частково в сумі 106,00 грн. та 197,85 грн. сплачено відповідно 25.02.2009 р. та 27.03.2009 р. із порушенням граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання.
Відповідно до Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого над державного казначейства України від 19.12.2000 р. №131 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.01.2001 р. за №67/5258, платники податків (юридичні та фізичні особи) сплачують податки і збори (обов'язкові платежі) у безготівковій та готівковій формах. Платежі здійснюються платниками через установи банків, у яких вони обслуговуються, через установи Державного комітету зв'язку України, установи Ощадного банку за місцезнаходженням платника .
Підставою для зарахування платежів до бюджету, відповідно до вищеназваного Порядку виконання державного бюджету за доходами, є такі документи: копії платіжних доручень відділень Ощадбанку та корінці прибуткових документів ("повідомлення") про приймання установою банку платежів до державного та місцевих бюджетів готівкою; копії квитанцій; платіжні доручення.
Відповідно до п. 2.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті Ус|ій:> затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. №22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 р. за №377/8976, відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку.
Відповідно до п.2.1 Інструкції "Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 р. №276, органи державної податкової служби для ведення оперативного обліку платежів, що надходять до бюджету, одержують відповідні документи від органів Державного казначейства України та інших установ згідно з чинними порядками передачі інформації.
Відповідно до ч.5 ст.50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції, що 30.01.2009 р. позивачем до державного бюджету було сплачено податок на прибуток, а не задекларований ним податок на додану вартість. Відповідно судом не береться до уваги посилання позивача на те, що з моменту зарахування суми податкового зобов'язання на єдиний казначейський рахунок, таке зобов'язання є виконаним.
29.04.2009 р. (на підставі висновку ДПІ у Сихівському р-ні м. Львова від 28.04.2009 р. №1065) проведено перерахування коштів з рахунку №31114009700008 в Головному управлінні Державного казначейства України у Львівській області (податок на прибуток) на рахунок №31116029700008 в Відділу Дердавного казначейства України у Сихівському районі м. Львова (податок на додану вартість) в сумі 981,00 грн.
Відповідно до проведеної перевірки ДПІ у Сихівському районі м. Львова, своєчасності сплати підприємством узгоджених сум податкового зобов'язання по податку на прибуток за 11 місяців 2008 року за результатами якої складено акт від 19.03.2009 року №557/15-1/30337915.
Перевіркою встановлено порушення п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями, п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: сплата податкового зобов'язання з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року з порушенням граничного строку сплати.
На підставі п.п.17.1.7 п.17.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ДПІ у Сихівському районі м. Львова винесено податкове повідомлення - рішення від 26.03.2009 року №0001531511/0, яким до ПП "Зубраторгпостач" застосовано штрафні санкції в розмірі 331,99 грн., (10% погашеної суми податкового боргу) за затримку до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки , визначені цим Законом або іншим законами України.
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене а адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання (п.1.3).
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 вказаного Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим від дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п.4.3. п.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України,затверджено наказом ДПА України від 18.07.2005р. №276, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123, нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань.
За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, оскільки відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 196, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Зубраторгпостач» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року у справі №2а-4089/09 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено 15.11.2011 року.
Головуючий суддяА.М.Ліщинський
СуддіС.П. Нос
Р.М.Шавель