Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2011 р. Справа № 13751/11/9104 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого суддіКушнерика М.П.
суддівБагрія В.М., Старунського Д.М.
з участю секретаря Прухницької Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу державної податкової інспекції в Іршавському районі Закарпатської області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.02.2011р. по справіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Фактор" до Державної податкової інспекції в Іршавському районі Закарпатської області про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И Л А:
27.07.2009р. позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом в якому просить визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 05.06.2009р. №0000302350/0 про нарахування податкових зобов'язань на суму 71997,60 грн.; податкове повідомлення-рішення від 05.06.2009р. за №0000312350/0 в частині нарахування податкових зобов'язань на суму 166187,30 грн., в т.ч. в частині основного платежу ПДВ у сумі 109686,0 грн. та штрафних санкцій у сумі 56501, 30 грн..
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.02.2011р. позов задоволено.
Не погодившись із постановою суду, її оскаржив відповідач, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування вимог посилається на те, що судом першої інстанції не враховано, що планова виїзна перевірка: передбачається у плані роботи органу державної податкової служби (план-графік планових виїзних перевірок), проводиться за сукупними показниками, та як однією з підстав скасування даних податкових повідомлень наводить, те що ДПІ у Іршавському районі у відповідності до ч.4 ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні „ повинна була надіслати за 10 днів ТзОВ „Фактор" повідомлення про проведення перевірки (що є вимогою для проведення планової перевірки).
Згідно наказу ДПІ у Іршавському районі від 15.05.2009 року на підставі п.2 ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні„ було проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ „Фактор". Даний наказ прийнято на підставі службової записки №39 від 22.04.2009 року відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Іршавському районі п.2 ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні».
Враховуючи законодавчо врегульований порядок, підстава (службова записка №39), згідно якого приймається наказ на проведення перевірки на підставі якого оформляється направлення для проведення перевірки на кожну посадову особу. Тобто, описка у направленні не може змінювати порядок проведення перевірки та ідентифікувати перевірку всупереч Закону України „Про державну податкову службу в Україні».
Вимог щодо надіслання за 10 днів до початку позапланової перевірки повідомлення про проведення перевірки Законом України „Про державну податкову службу в Україні„ не передбачено, дані вимоги стосуються тільки при проведені планової перевірки.
Актом №756/23-50/02770392 від 29.05.2009 року встановлено відображення показників у поданих Деклараціях з податку на прибуток підприємств за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р:
Перевіркою відображених у рядку 01.1 Декларацій „доходи від продажу товарів (робіт, послуг)" показників за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р. у загальній сумі 396 118 грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з реалізації товаро-матеріальних цінностей та надання послуг.
Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009р. в сумі 398197 грн. на підставі представлених первинних документів: банківських платіжних документів - встановлено заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 01.1 Декларацій „доходи від продажу товарів (робіт, послуг)" на суму 188086грн.
В порушення п.4.1 ст.4, пп.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами та доповненнями), платником при формуванні значення рядка 01.1 «доходи від продажу товарів» Декларації у 2007 році та 2008року не враховано платежі, що надійшли на розрахунковий рахунок товариства, як попередня оплата від покупців за товаро-матеріальні цінності і які станом на 31.03.2009 року (останній день ревізуємого періоду) не закриті відповідною реалізацією. Всього, до" складу валового доходу за перевіряємий період не включено таких платежів за 2007рік в сумі 74998 грн.
За наслідками перевірки збільшено значення валового доходу за ревізуємий період на 188086 грн., як результат недотримання платником вимог п.4.1 ст.4, пп. 11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств".
Перевіркою відображених у рядку 01.6 Декларацій „інші доходи" показників за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р. у загальній сумі 61484грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій із отримання банківських відсотків на залишки коштів на розрахункових рахунках .
Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009р. в сумі 61484грн. на підставі таких документів: банківські документи по рахунках 311 «Поточні рахунки в національній валюті» встановлено заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 01.6 Декларацій „інші доходи" на суму 14350грн.
В порушення п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" платником при формуванні значення рядка 01.6 «інші доходи» не враховано безповоротної фінансової допомоги, отримані підприємством відповідно у II кварталі 2007р. на суму 11000грн. та у II кварталі 2008року на суму 3350грн., що надійшли на розрахунковий рахунок від ТзОВ „ПІК" які станом на 31.03.2009 року ( останній день ревізуємого періоду) не закриті. Отже, отримана фінансова допомога повинна була включатись підприємством до складу валових доходів у відповідних звітних періодах. Всього, до складу валового доходу за перевіряємий період не включено платежів в сумі 14350 грн.
При формуванні об'єкта оподаткування податком на додану вартість не враховано платежі, що надійшли на розрахунковий рахунок товариства, як попередня оплата від замовників і які станом на 31.03.2009 року (останній день ревізуємого періоду) не закриті відповідною реалізацією. Всього, до складу об»єкта оподаткування податком на додану вартість не включено таких платежів в сумі 37618 грн. в тому числі: у ході проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Фактор» встановленого у вересні 2008 року комісією, створеною згідно розпорядження ДПІ у Іршавському районі від 19.09.2008 р. №10, було прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ "Фактор", про що складено акт від 30.09.08 №110/707/29-00.
В даному акті подією, яка стала підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, зазначено визнання ТзОВ "Фактор" банкрутом, що підтверджено постановою Господарського суду Закарпатської області від 09.09.2008 року.
Відповідно на період анулювання реєстрації (30.09.2008 р.) на балансі підприємства знаходились товарні залишки на суму 79180 грн., стосовно яких був нарахований податковий кредит в минулих періодах. Відповідно до п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями) підприємство зобов'язано було визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за вересень 2008р. на суму по залишках товаро-матеріальних цінностей в сумі 79180 грн., з яких сума ПДВ становить 15836 грн.
Підприємством за січень 2009року було подано Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з самостійно виправлених помилок за №24 від 16.01.2009року, де самостійно нараховано суму ПДВ 5621грн. з умовної реалізації на товарні залишки, які знаходились на балансі підприємства на момент анулювання свідоцтва платника ПДВ (30.09.2008р.) та нарахована самостійно сума штрафу в сумі 281грн.
За наслідками перевірки виявлено заниження об'єкта оподаткування податку на додану вартість за вересень 2008 р. в сумі 10215 грн, як результат порушення платником вимог п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість".
Просить скасувати постанову суду та в задоволенні вимог позивача відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, який просить залишити в силі рішення суду першої інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи. працівниками відповідача відповідно до п.2 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні", п.1.19 наказу ДПА України від 27.05.2008року №355 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків, проведена, позапланова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р., відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку до першого примірника акта.
За наслідками перевірки складено акт №756/23-50/02770392 від 29.05.2009р., яким виявлено порушення з податку на прибуток та податку на додану вартість та відповідно прийняті податкові повідомлення - рішення №0000302350/0 від 05.06.2009р. про сплату 50610,00 гри. податку на прибуток та штрафних (фінансових) санкцій 21387,60грн., застосованих за заниження податку на прибуток та №0000312350/0 від 05.06.2009р. про сплату 127098,00грн. податку на додану вартість та штрафних санкцій 65207,30 грн., застосованих за заниження податку на додану вартість.
Колегія суддів вважає, що податковий орган правомірно збільшив податкове зобов'язання з податку на прибуток та податку на додану вартість внаслідок прийняття податкових повідомлень-рішень від 05.06.2009 року №0000302350/0 та №0000312350/0 в частині щодо нарахування податкових зобов'язань на суму відповідно 71996,60 грн. (податку на прибуток), 192305,30 грн. (податок на додану вартість) з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст.11-1 Закону України «Про державну податку службу в Україні» (чинну на час проведення перевірки), право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Ч.7 ст.11-1 цього ж Закону визначено, що позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Наказ керівника податкового органу про призначення позапланової перевірки видається ним на реалізацію своїх повноважень, передбачених частиною сьомою статті 11-1 Закону. При цьому такий наказ відповідно до пункту 2 частини першої статті 11-2 Закону є одним із документів, за умови надання яких під розписку платнику податків податковий орган має право приступити до проведення перевірки.
Вимоги щодо надіслання за 10 днів до початку позапланової перевірки повідомлення про проведення такої перевірки згаданим Законом не передбачені.
Представник позивача ствердив в судовому засіданні суду апеляційної інстанції, що працівників відповідача було допущено до проведення позапланової перевірки.
Колегія суддів погоджується з обґрунтованістю збільшення відповідачем значення валового доходу за ревізуємий період на 188086 грн., оскільки позивачем порушено вимоги п.4.1 ст.4, пп.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами та доповненнями) - платником при формуванні значення рядка 01.1 «доходи від продажу товарів» Декларації у 2007 році та 2008року не враховано платежі, що надійшли на розрахунковий рахунок товариства, як попередня оплата від покупців за товаро-матеріальні цінності і які станом на 31.03.2009 року (останній день ревізуємого періоду) не закриті відповідною реалізацією., т.я. до складу валового доходу за перевіряємий період включено платежів за 2007рік в сумі 74998 грн., відповідно до банківських документів.
У рядку 01.1 Декларацій „доходи від продажу товарів (робіт, послуг)" показників за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р. встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій з реалізації товаро-матеріальних цінностей та надання послуг. Тим самим встановлено заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 01.1 Декларацій „доходи від продажу товарів (робіт, послуг)" на суму 188 086грн.
У рядку 01.6 Декларацій „інші доходи" показників за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р. у загальній сумі 61484грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив здійснення операцій із отримання банківських відсотків на залишки коштів на розрахункових рахунках, таким чином занижено задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 01.6 Декларацій „інші доходи" на суму 14350грн., відповідно до банківських документів по рахунках 311 «Поточні рахунки в національній валюті».
Позивачем порушено п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», т.я. при формуванні значення рядка 01.6 «інші доходи» не враховано безповоротної фінансової допомоги, отриманої підприємством відповідно у II кварталі 2007р. на суму 11000грн. та у II кварталі 2008року на суму 3350грн., що надійшли на розрахунковий рахунок від ТзОВ „ПІК" які станом на 31.03.2009 року ( останній день ревізуємого періоду) не закриті. Отримана фінансова допомога повинна була включатись підприємством до складу валових доходів у відповідних звітних періодах. До складу валового доходу за перевіряємий період не включено платежів в сумі 14350 грн., т.я. при формуванні об'єкта оподаткування податком на додану вартість не враховано платежі, що надійшли на розрахунковий рахунок товариства, як попередня оплата від замовників і які станом на 31.03.2009 року не реалізовано. До складу об»єкта оподаткування податком на додану вартість не включено таких платежів в сумі 37618 грн.
ТзОВ "Фактор" визнано банкрутом, відповідно до постанови господарського суду Закарпатської області від 09.09.2008р. На період анулювання реєстрації (30.09.2008 р.) на балансі підприємства знаходились товарні залишки на суму 79180 грн., стосовно яких був нарахований податковий кредит в минулих періодах. Підприємством за січень 2009року було подано Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з самостійно виправлених помилок за №24 від 16.01.2009року, де самостійно нараховано суму ПДВ 5621грн. з умовної реалізації на товарні залишки, які знаходились на балансі підприємства на момент анулювання свідоцтва платника ПДВ та нарахована самостійно сума штрафу в сумі 281грн.
Колегія суддів погоджується з висновком податкового органу, що позивачем занижено об'єкт оподаткування податку на додану вартість за вересень 2008 р. в сумі 10215 грн., а саме порушено вимоги п.9.8. ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість», яким передбачено, що підприємство зобов'язано було визнати умовний продаж товарних залишків за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за вересень 2008р. на суму по залишках товаро матеріальних цінностей в сумі 79І80 грн., з яких сума ПДВ становить 15836 грн.
Таким чином, колегія суддів не погоджується з позицією суду першої інстанції щодо неправомірності проведення позапланової перевірки, оскільки така проведена у відповідності до чинного законодавства, фактичного допуску працівників податкового органу до її проведення та виявлення вищевказаних порушень податкового законодавства.
З огляду на вищевикладене та керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, 202 ч.1 п.4, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції в Іршавському районі Закарпатської області задоволити.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.02.2011р. скасувати та постановити нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: В.М.Багрій
Д.М.Старунський
Повний текст виготовлено 28.11.2011р.