Ухвала суду № 20873956, 17.11.2011, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2011
Номер справи
2а-3405/09/0970
Номер документу
20873956
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2011 р. < Текст >Справа № 24449/10 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді:Дяковича В.П., суддів:Обрізко І.М., Яворського І.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Коломийської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 березня 2010 року по справі за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Т.Шевченка до Коломийської обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,-

В СТАНОВИВ:

17.12.2009 року представник Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. Т.Шевченка звернувся з адміністративним позовом до Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення Коломийської ОДПІ № 0010671710/0 від 19.10.2009 року. В судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги, а саме, не заперечуючи щодо нарахованих вищевказаним повідомлення - рішенням сум податкового боргу за основним платежем в розмірі 12,30 гривень, по штрафних (фінансових санкціях) в сумі 24,60 гривень, нараховану пеню в розмірі 30845,61 гривень не визнав та просив визнання нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Коломийської ОДПІ № 0010671710/0 від 19.10.2009 року в частині нарахованої пені.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення позивачем прийняте без обґрунтованих підстав для проведення позапланової виїзної документальної перевірки, окрім того, протягом 1095 днів із моменту проведення відповідачем позапланової документальної виїзної перевірки CK ім. Шевченка податок з доходів фізичних осіб сплачувався вчасно, підстав для проведення нарахування пені протягом цього періоду немає.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 березня 2010 року позов задоволено повністю. Визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Коломийської ОДПІ № 0010671710/0 від 19.10.2009 року в частині нарахованої пені в сумі 30845,61 грн.

Представник Коломийської обєднаної державної податкової інспекції подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що проведеною перевіркою встановлено несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб. Так згідно із п.19.2 ст.19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб» особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати на її рахунок. Сальдо по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.04.07р. становить 109529,51 грн.(Кт). За перевірений період нараховано 76008,28 грн. та перераховано 86503,7 грн. ПДФО Сальдо станом на 30.06.2009 року становить 99034,09 грн. (Кт).

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її задоволити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання постанови прокуратури Коломийського району від 16.09.2009 року про призначення перевірки у зв'язку з порушенням кримінальної справи за № 315732 керуючись ч.13 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-ХІІ від 04.12.1990р. із змінами та доповненнями відповідно до наказу Коломийської ОДПІ № 357 від 24.09.09. проведено позапланову документальну виїзну перевірку СК ім.. Шевченка з питань правильності справляння та своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб за період з 01.04.2007року по 30.06.2009року.

За результатами перевірки (акт від 02.10.2009р. №323/171/02126142) донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 12,3 грн. та нараховано пені за прострочення встановлених термінів сплати податку в сумі 30845,61 грн.

Суд першої інстанції дійшов до хибного висновку про те, що позов підлягає до задоволення, а позовна заява ґрунтуються на вимогах законодавства.

Перевіркою правильності визначення податку з доходів фізичних осіб встановлено порушення пп.4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" №889-ІV від 22.05.2003 року із змінами та доповненнями - встановлено не оподаткування загального місячного доходу одного найманого працівника у жовтні 2008 року, внаслідок чого донараховано податку в сумі 12,3 грн. Сальдо по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.04.07р. становить 109529,51 грн.(Кт). За перевірений період нараховано 76008,28 грн. та перераховано 86503,7 грн. ПДФО Сальдо станом на 30.06.2009 року становить 99034,09 грн. (Кт).

Проведеною перевіркою встановлено несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб, так згідно із п.19.2 ст.19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати на її рахунок.

Відповідно до пп.,20.3.2. п.20.3 ст.20 Закону у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника не здійснює нарахування, утримання або сплату податку, - доходів фізичних осіб, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.

Водночас відповідно до пп.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якщо платник податків здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору, якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такої виплати, такий платник сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання. Крім того, згідно з пп.16.1.2 цього Закону за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб податковому агенту має бути нараховано пеню.

За змістом ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Водночас згідно положення ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин справи, суд приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про задоволення позовних вимог, адже у відповідності до ст.16 Закону України від 21.12.2000р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 та п.п.8.1.2, 8.1.4 п.8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003р. №889-ІУ до сплати підлягає пеня за прострочення встановлених термінів сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 30845,61грн. Отже податкове повідомлення-рішення Коломийської ОДПІ № 0010671710/0 від 19.10.2009 року відповідає законодавству.

Керуючись статтями 195, 197, 198 п. 3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Апеляційну скаргу Коломийської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 березня 2010 року у справі № 2а-3405/09 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддяВ.П. Дякович

СуддіІ.М. Обрізко

І.О. Яворський