Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2011 р. Справа № 59028/11/9104 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Гуляка В.В., Святецького В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Шаблій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.05.2011 року по справіза позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській областітретя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Львовіпро визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
10 лютого 2011 року Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" звернулося з адміністративним позовом до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Ужгородської МДПІ у Закарпатській області від 24.01.2011 року №8/23-1/01071255/288.
В судовому засіданні судом першої інстанції, за клопотанням позивача, залучено Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Львові до участі у справі як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
За клопотанням відповідача, відповідно до ст. 116 КАС України, ухвалою суду справи №№ 2а-1504/11/1370, 2а-1507/11/1370, 2а-2603/11/1370 об'єднані в одне провадження, у зв'язку з тим, що спори у цих справах є однорідними, виникли щодо одного й того ж предмету спору, між тими ж самими позивачем та відповідачем, та згідно з п. 4.4. Інструкції з діловодства в апеляційних і місцевих адміністративних судах, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України № 155 від 05.12.2006 р., справі присвоєно № 2а-1504/11/1370.
Позивач подав до суду уточнення позовних вимог, в якому, у зв'язку з об'єднанням адміністративних справ №№ 2а-1504/11/1370, 2а-1507/11/1370, 2а-2603/11/1370 в одне провадження просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення Ужгородської МДПІ у Закарпатській області від 24.01.2011 року № 8/23-1/01071255/288, від 20.01.2011 року №7/23-1/01071290, від 20.01.2011 року №6/23-1/25445529/270.
Позивач свої позовні вимоги мотивував тим, що відповідно до п.п. 2,2.2 п. 2,2 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, у постанові КМУ від 16.02.1998 р. № 173 йде мова про затвердження переліку робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, а не переліку робіт (послуг), що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, у спірних правовідносинах позивач керувався наданими ДПА України податковими роз'ясненнями від 13.09.2004 року № 7979/6/15-1116, від 13.09.2004 року № 7979/6/15-1116, від 10.07.2002 року № 10777/7/15-1117, згідно з якими платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб, позивач не має таких підрозділів, податок на прибуток був сплачений юридичною особою - ДТГО "Львівська залізниця".
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18.05.2011 року позов задоволено. Визнано нечинними та скасовано податкові повідомлення-рішення Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області від 24.01.2011 року № 8/23-1/01071255/288, від 20.01.2011 року № 7/23-1/01071290, від 20.01.2011 року № 6/23-1/25445529/270.
Задовольняючи позов, суд прийшов до висновку, що оскільки «Колійна машинна станція № 198», «Станція Чоп», «Європейське транспортно-експедиційне відділення» є відокремленими підрозділами і не мають статусу юридичних осіб, податок на прибуток, одержаний від діяльності цих відокремлених підрозділів, правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО "Львівська залізниця", що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями декларацій ДТГО "Львівська залізниця" за І квартал та П півріччя 2010 року, платіжних доручень та банківських виписок по операціях ДТГО «Львівська залізниця» на загальну суму 145384500 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Так, апелянтом в обґрунтування вимог зазначено, що оскільки Закон для головного підприємства та його філій не передбачає такої форми сплати податку на прибуток, як централізована, при цьому платниками податку на прибуток є як головні підприємства, так і їх підрозділи, то сплата податку на прибуток, отриманий не від господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичних осіб, здійснюється цими підрозділами самостійно.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи наступні факти.
Позивачем проведено позапланові перевірки відокремлених підрозділів без права юридичної особи «Колійна машинна станція № 198», «Станція Чоп», «Європейське транспортно-експедиційне відділення» ДГГО «Львівська залізниця».
За наслідками проведених перевірок представниками Ужгородської МДПІ у Закарпатській області складено акти від 12.01.2011 р. № 7/23-1/01071255 «Про результати позапланової невиїзної перевірки відокремленого підрозділу «Колійна машинна станція № 198» з питань нарахування та сплати податку на прибуток не від господарської діяльності за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р.», від 06.01.2011 №3/23-1/01071290 ««Про результати позапланової невиїзної перевірки відокремленого підрозділу «Станція Чоп» з питань правильності нарахування та сплати податку на прибуток не від господарської діяльності за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р.», від 06.01.2011 № 2/23-1/25445529 «Про результати позапланової невиїзної перевірки ВП «Європейське транспортно-експедиційне відділення» з питань правильності нарахування та сплати податку на прибуток не від господарської діяльності за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р.»
У вказаних актах перевірок зафіксовано порушення п.п. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", внаслідок чого відокремленими підрозділами позивача не визначено суму податкового зобов'язання та занижено податок на прибуток, який одержано не від господарської діяльності залізничного транспорту.
На підставі зазначених актів, відповідачем за податковими повідомленнями-рішеннями від 24.01.2011 №8/23-1/01071255/288 визначено ВП «Колійна машинна станція № 198» податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 19129,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 4782,00 грн., разом - 23911,00 грн., від 20.01.2011 № 7/23-1/01071290 ВП «Станція Чоп» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 3545,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 886,25 грн., разом - 4431,25 грн., від 20.01.2011 №6/23-1/25445529/270 ВП «ЄвроТЕВ» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 494,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 123,50 грн., разом - 617,50 грн.
Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 2.2.2. тієї ж статті передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України "Про залізничний транспорт" від 04.07.1996 р. № 273/96-ВР (із змінами та доповненнями) залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.
Частиною п'ятою ст. 4 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.
Отже поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи» і «структурні підрозділи залізниці» не можна ототожнювати, оскільки вони є різними.
У статті 5 цього ж Закону визначено, що майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю і управління ним здійснюється Укрзалізницею в межах повноважень, визначених чинним законодавством України. Рішення про закріплення транспортних засобів та їх безоплатну передачу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту загального користування іншим залізницям та підприємствам без зміни форми власності приймаються Укрзалізницею. Крім того, передача в оренду, обмін та надання в тимчасове користування, а також виведення з експлуатації рухомого складу і контейнерів, що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюються залізницями та підприємствами залізничного транспорту загального користування за погодженням з Укрзалізницею.
Пунктом 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою КМУ від 29.02.1996 р. № 262, визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання., підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом.
Згідно з п. 1 ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Відповідно до пп. 3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
З матеріалів справи вбачається, що відокремлені підрозділи «Колійна машинна станція № 198», «Станція Чоп», «Європейське транспортно-експедиційне відділення» не відповідають ознакам встановленим законодавством для підприємств, оскільки не являються юридичними особами, діють на підставі Положень, а не Статутів.
Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" у відповідності до вищевказаних вимог ГК України діє на підставі Статуту, затвердженому наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 31.01.2006 р. № 80 та зареєстрованому державним реєстратором 06.02.2006 року за № 14151050051000929, та відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України є юридичною особою.
Отже, згідно наведеного, відокремлені підрозділи позивача - «Колійна машинна станція № 198», «Станція Чоп», «Європейське транспортно-експедиційне відділення» не можуть відноситись до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, і відповідно не можуть бути самостійним платником податку на прибуток.
Нормами Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, що платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці.
Згідно пункту 1.32 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Крім того, позивач у спірних правовідносинах керувався наданими ДПА України податковим роз'ясненням від 13.09.2004 року № 7979/6/15-1116, від 10.07.2002 року № 10777/7/15-1117, згідно з якими платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб.
В роз'ясненні ДПА України від 13.09.2004 року № 7979/6/15-1116 вказано, що платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є: підприємства залізничного транспорту та їх Структурні Підрозділи, які мають статус юридичних осіб.
З наведеного вбачається, що в роз'ясненні визначено два суб'єкти господарювання, які є платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, а саме:
1)підприємство залізничного транспорту, яке є юридичною особою.
2)структурний підрозділ підприємства залізничного транспорту, який є юридичною особою.
Отже, оскільки «Колійна машинна станція № 198», «Станція Чоп», «Європейське транспортно-експедиційне відділення» не відносяться ні до першої, ні до другої категорії, податок на прибуток, одержаний від діяльності цих відокремлених підрозділів, правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО "Львівська залізниця", що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями декларацій ДТГО "Львівська залізниця" за І квартал та ІІ півріччя 2010 року, платіжних доручень та банківських виписок по операціях ДТГО «Львівська залізниця» на загальну суму 145384500 грн.
Відповідно до пп. "д" пп. 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає.
Керуючись ч. 3.ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.05.2011 року по справі№2а-1504/11/1370 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий:І.В. Глушко
Судді:В.В. Гуляк
В.В. Святецький
Ухвала виготовлена в повному обсязі 10.11.2011 року.