Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
Справа № 2270/15396/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К.
при секретаріБесарабі І.А.
за участі:позивача розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >ОСОБА_3 <3-тя особа >до Військової частини А4009 <3-тя особа >про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини А4009 , в якому просить визнати бездіяльність відповідача протиправною та стягнути на свою користь грошову компенсацію за належне до видачі речове майно в сумі 5347,67 грн.
В позовній заяві позивач посилається на те, що він проходив військову службу у Військовій частині А4009, з якої в серпні 2011 року був звільнений у запас за станом здоров'я, однак до цього часу відповідачем не виплачено компенсацію за належне до видачі речове майно. Право на зазначені виплати йому належить відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Положення «Про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час», а також Постанови КМУ «Про норми харчування військовослужбовців збройних сил та інших військових формувань». Відсутність бюджетних коштів для зазначених грошових компенсацій не є підставою для їх невиплати.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд їх задоволити, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини.
Відповідач подав до суду письмові заперечення проти позову та прохав суд справу розглянути без участі його представника. В обгрунтування заперечень зазначив, що норми Закону щодо одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна призупинено. Просив суд відмовити у задоволенні позову, оскільки вимоги позивача не ґрунтуються на чинному законодавстві.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у позові слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у Військовій частині А4009 м. Старокостянтинів. Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 11.04.2011 року №186 підполковника ОСОБА_3 було звільнено у запас Збройних Сил України за станом здоровя з правом носіння військової форми одягу за ч.6 п.“б” ст.26 Закону України “Про військовий обовязок і військову службу”. 12.08.2011 року ОСОБА_3 виключено зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення. Заборгованість перед позивачем за недоотримане речове майно на час його звернення до суду не виплачена.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі Закон), військовослужбовці отримують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно та продовольчі пайки, або за бажанням військовослужбовця грошову компенсацію замість них.
На виконання вказаних положень Закону, пунктом 27 Постанови КМУ “Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час” встановлено, що військовослужбовці, звільнені у запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за бажанням можуть отримати речове майно, яке вони не отримали під час звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання наказу про звільнення. Зазначеним особам, звільненим у запас або відставку після закінчення строку контракту, за належне їм, але не отримане протягом дії контракту речове майно виплачується грошова компенсація пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати закінчення контракту, або видається речове майно на суму грошової компенсації.
При цьому, положеннями Закону України “Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів” з 11.03.2000 року призупинено дію ч. 2 ст. 9 Закону в частині одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб”, який набрав чинності з 01.01.2007 року статтю 9 Закону викладено в новій редакції та доповнено статтею 9-1, якою за іншим порядком врегульовано здійснення продовольчого та речового забезпечення військовослужбовців, а саме не передбачено за бажанням військовослужбовців одержувати грошову компенсацію замість продовольчих пайків і речового майна.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: “Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше”.
Відповідно до ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.
З огляду на вищевикладене, пріоритетними в даному випадку є положення Закону України “Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів”. Таким чином, до спірних правовідносин не може бути застосована норма ч. 2 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, яка передбачала можливість отримання грошової компенсації замість речового майна.
Закон України "Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів" має перевагу над нормами цього Закону, оскільки містить спеціальні правові норми.
На підставі викладеного та керуючись 70, 71, 86, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Військової частини А4009 про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 29 грудня 2011 року
< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук
"Згідно з оригіналом" СуддяО.К. Ковальчук