Постанова № 20861624, 22.12.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2011
Номер справи
2а-10028/11/1270
Номер документу
20861624
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 грудня 2011 року Справа № 2а-10028/11/1270 < Текст >

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді:Чиркіна С.М.,

при секретарі:Лушниковій О.С.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність №21/10 від 23.03.2011 ),

представник відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопроходка» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 179 181,99 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі, -

В С Т А Н О В И В :

28 жовтня 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську (далі Ленінська МДПІ у м. Луганську) до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопроходка» (далі ДВАТ «Шахтопроходка») про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 179 181,99 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ДВАТ «Шахтопроходка» є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Ленінській МДПІ м. Луганська. Станом на жовтень 2011 року підприємство має заборгованість перед бюджетом по наступним платежам у розмірі 179 181,99 грн., який складається з податку на прибуток у сумі 530,27 грн., ПДВ 70106,30 грн., частина чистого прибутку (доходу) 510,00 грн., земельний податок 90691,64 грн., комунальний податок 620,43 грн., транспортний податок 16691,26 грн., збір за забруднення природного середовища 32,09 грн. Відповідачу були вручені перша податкова вимога від 11.06.2010 року №1/1435 та друга податкова вимога від 12.07.2010 №2/1630. Винесено рішення про опис майна у податкову заставу від 22.03.2011. МДПІ приймалися заходи про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків у банках, про що є судові рішення по справам №2а-1558/11/1270 від 17.03.2011, яким позовні вимоги МДПІ задоволені в повному обсязі, №2а-4993/11/1270 від 07.07.2011, яким позовні вимоги МДПІ задоволені в повному обсязі, про стягнення податкового боргу за рахунок активів по справі №2а-1559/11/1270 від 23.03.2011.МДПІ у м. Луганську надано виконавчий лист по справі №2а-1559/11/1270 до Ленінського ВДВС у м. Луганську. Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку, обслуговуючого платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Так податковий орган предявив, на підставі вищевказаних судових рішень, платіжні доручення до установ банків, в яких були відкриті розрахункові рахунки платника податків, але платіжні доручення були повернуті з поміткою «відсутні кошти». Податкову заставу зареєстровано в Держаному реєстрі обтяжень рухомого майна. Порядок стягнення податкового боргу визначений Податковим кодексом України. Податковим органом приймалися заходи передбачені Податковим кодексом України, а саме: винесено рішення про опис майна у податкову заставу від 22.03.2011 №12007/24-504, податковим керуючим описано майно актом опису майна від 29.03.2011 №20. Згідно витягу №30834917 від 29.03.2011, наданого луганським філіалом держаного підприємства Міністерсва Юстиції України до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис-вид обтяження-публічне обтяження, тип обтяження-податкова застава, підстава п.п. 89.1.1. п. 98.1 ст. 89 ПКУ, обєкт обтяження-майно платника податків згідно з актом опису майна від 29.03.2011 №20, боржник ДВАТ «Шахтопроходка». На підставі викладеного позивач просить надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 179 181,99 грн. ДВАТ «Шахтопроходка» за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та просили позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи був повідомлений належним чином, причини не явки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.

Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що ДВАТ «Шахтопроходка» зареєстроване Виконавчим комітетом Первомайської міської ради 08.04.1997 року, ідентифікаційний код 19073378, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності юридичної особи (а.с.7). Відповідач взятий на облік Ленінською МДПІ у м. Луганську 09.09.1997 року за №00783, що підтверджується довідкою № 1368 (а.с.7 зворотній бік).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: 54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; 54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; 54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; 54.3.4. рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків; 54.3.5. дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом; 54.3.6. результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Згідно п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків податкової вимоги.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01.01.2011 року), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Поняття податкової застави та порядок її реєстрації в державному реєстрі обтяжень рухомого майна регулюється ст. 89 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.89.3 ст. 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави оформлюється актом опису.

Відповідно до п.89.8 ст. 89 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобовязаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до п. 95.4 та 95.5 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним органом державної податкової служби.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Судом встановлено, що станом на жовтень 2011 за відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 179 181,99 грн., який складається з заборгованості ДВАТ «Шахтопроходка» перед бюджетом зі сплати податку на прибуток у сумі 530,27 грн., податку на додану вартість у сумі 70 106,64 грн., частини чистого прибутку (доходу) у сумі 510,00 грн., земельного податку у сумі 90 691,64 грн., комунального податку у сумі 620,43 грн., транспортного податку у сумі 16 691,26 грн., збору за забруднення природного середовища у сумі 32,09 грн.

Позивачем приймалися заходи щодо стягнення податкового боргу з рахунків платника податків у банках. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17.03.2011 року з рахунків у банках обслуговуючих відповідача було стягнуто податковий борг з транспортного податку у сумі 16 691,26 грн. та зі збору за забруднення природного середовища у сумі 59,94 грн. (а.с.18-19)

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07.07.2011 року з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, було стягнуто податковий борг з податку на додану вартість у сумі 72 675,91 грн., податку на прибуток у сумі 530,27 грн., частині чистого прибутку господарських організацій у розмірі 510,00 грн. (а.с.20-22)

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.03.2011 року з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, було стягнуто податковий борг з земельного податку в розмірі 66 946,92 грн., з комунального податку у сумі 552,43 грн. (а.с.25-27)

На підставі вказаних судових рішень, позивач предявив платіжні вимоги до установ банків, в яких були відкриті розрахункові рахунки платника податків, а саме: платіжні вимоги №2а-1558/11 від 09.08.11 р., №2а-1558/2 від 09.08.11 р., №2а-1558/4 від 09.08.11 р., №2а-1558/1 від 09.08.11 р., №2а-1558/3 від 09.08.11 р., №2а-1558/9 від 09.08.11 р., №1 від 21.09.11 р. (а.с.30-33,133)

22.03.2011 року позивачем було винесено рішення про опис майна відповідача у податкову заставу. (а.с.16)

29.03.2011 року податковим органом було проведено опис майна ДВАТ «Шахтопроходка» у податкову заставу на загальну суму 37 887,00 грн., що підтверджується актом опису майна №20 від 29.03.2011 року (а.с.17). Майно і майнові права ДВАТ «Шахтопроходка» були передані у податкову заставу, що підтверджується витягом №30834917 від 29.03.2011 року з Державного реєстру обтяжень рухомого майна (а.с.15).

У відповідності із ст.ст. 6, 10 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01.01.2011 року) та з метою погашення податкового боргу, позивачем були вручені уповноваженим представникам відповідача перша податкова вимога №1/1453 від 11.06.2010 року та друга податкова вимога №2/1630 від 12.07.2010 року, однак зазначені заходи до погашення податкового боргу не призвели (а.с.14).

Відповідно до відповіді Міського комунального підприємства БТІ, обєкти нерухомого майна у м. Луганську за ДВАТ «Шахтопроходка» не зареєстровані. (а.с.151)

Отже, суд вважає, що позивачем належним чином здійснені всі необхідні заходи, що передують зверненню податкового органу до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

З огляду на вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопроходка» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 179 181,99 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі задовольнити у повному обсязі.

Надати дозвіл Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську на погашення усієї суми податкового боргу, а саме у сумі 179 181,99 грн. (сто сімдесят девять тисяч сто вісімдесят одна 99 коп.) за рахунок реалізації майна Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтопроходка» (код ЄДРПОУ 19073378), що перебуває у податковій заставі, згідно з актом опису майна від 29.03.11 №20.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

<Текст >

СуддяС.М. Чиркін