Єдиний державний реєстр судових рішень
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "10" січня 2012 р.Справа № 11/5007/107/11
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді <Поле для текста >
судді Маріщенко Л.О.
судді <Поле для текста >
за участю представників сторін
від позивача не з'явився
від першого відповідача не з'явився
від другого відповідача - ОСОБА_1 ( довіреність від 06.06.11р.)
від третього відповідача ОСОБА_2
прокурор - Лугинець О.С. ( посв. № 32)
Розглянув справу за позовом Прокурора Коростишівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації ( м. Житомир)
до 1) Коростишівської районної рада Житомирської області (м.Коростишів)
2) Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області ( м. Коростишів)
3) Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ( м. Коростишів)
про визнання протиправними та скасування розпорядження, визнання протиправними та скасування рішення від 29.05.2008р. визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 13.06.2008р.
Прокурором пред'явлено позов про визнання протиправним та скасування розпорядження, визнання протиправним та скасування рішення від 29.05.08р., визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 13.06.08р.
21.11.11р. третій відповідач надав суду заперечення на позов, в яких зазначив, що вважає, позовні вимоги прокурора безпідставними та законодавчо не обґрунтованими.
В обґрунтування свої позовних вимог прокурором в позові зазначено, що при передачі третьому відповідачу земельної ділянки в оренду Коростишівської райдержадміністрацією та Коростишівською райрадою було перевищено свої повноваження, у зв'язку з чим порушено порядок передачі земельної ділянки в оренду, оскільки це повноваження обласної державної адміністрації. Третій відповідач не погоджується з такими доводами прокурора та вважає їх незаконними, оскільки на момент прийняття розпорядження №159 від 09.04.2004 року «Про передачу в оренду земельних ділянок", повноваженнями щодо розпорядження землями за межами населеного пункту, щодо передачі їх оренду були наділені районні державні адміністрації (ст. 123,124 Земельного кодексу України в редакції на час прийняття розпорядження), тому доводи прокурора в цій частині є надуманими.
Безпідставними є твердження прокурора, щодо порушення ст. 128 Земельного кодексу України, оскільки земельна ділянка була передана у користування відповідно до договору оренди, а не у власність шляхом продажу.
Також такими, що не відповідають дійсності є доводи прокурора стосовно того, що договір оренди, укладений між третім відповідачем та райдержадміністрацією, спрямований на порушення інтересів держави, оскільки жодним чином не порушено інтереси держави, навпаки, він своєчасно сплачує оренду плату та всі необхідні податкові платежі.
Представники першого та другого відповідачів також надали відзиви на позов, в яких зазначили, позовні вимоги не визнають та вважають їх безпідставними та такими, що до задоволення не підлягають.
Прокурором в позові зазначено, що розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації та рішення Коростишівської районної ради є незаконними, а договір оренди земельної ділянки - недійсним у зв'язку із порушенням норм ст. 122, 128 Земельного кодексу України ( станом на момент подачі позову), проте прокурором не враховано що на момент прийняття розпорядження від 09.04.2004 року №159 «Про передачу в оренду земельних ділянок», Земельний кодекс був в іншій редакції ніж на момент подачі позову прокурором. А ст. 128 Земельного кодексу України, на яку в позові посилається прокурор визначає порядок продажу земельних ділянок, тому яким чином райдержадміністрацією та районною радою було порушено норми земельного законодавства щодо продажу, якщо земельна ділянка ФОП ОСОБА_2 надавалась в оренду.
Крім того відповідно до ст. 124 земельного кодексу України ( в редакції на момент прийняття оспорюваного розпорядження) передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього кодексу.
Статтею 123 Земельного кодексу України, передбачено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності звертається із відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і надає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із відповідними органи, після чого подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його в місячний строк і приймають рішення про його затвердження.
Тому виникає запитання, яким же чином було порушено вимоги земельного законодавства щодо передачі земельної ділянки в оренду ФОП ОСОБА_2 та районною державною адміністрацією перевищено свої повноваження?
Коростишівська районна державна адміністрація приймаючи розпорядження від 09.04.2004 року №159 « Про передачу в оренду земельних ділянок" діяла виключно в рамках норм чинного законодавства та у спосіб передбачений законом, і жодним чином не порушила ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Прокурором у позові зазначено, що відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України наслідком укладення угод з порушенням вимог чинного законодавства є визнання такої угоди недійсною. Проте ст. 211 ЗКУ не містить норми зазначеної прокурором у позові, а передбачає відповідальність за порушення земельного законодавства.
Враховуючи вищенаведене відповідачі вважають позовні вимоги прокурора надуманими, безпідставними законодавчо не обґрунтованими та такими що спрямовані не на захист інтереси держави, а порушення законних прав ФОП ОСОБА_2
Прокурор позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Представник першого відповідача також в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Представники другого та третього відповідачів проти позову заперечують з підстав, викладених в своїх запереченнях на позов.
За клопотанням сторін спір розглянутий у більш тривалий строк ніж передбачено ст. 69 ГПК України.
Заслухавши представників відповідачів та прокурора, розглянувши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Прокуратурою Коростишівського району проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства при винесенні головою Коростишівської районної державної адміністрації розпорядження від 09.04.04р. № 159 "Про передачу в оренду земельної ділянки" та укладання 13.06.08р. договору оренди земельної ділянки з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2.
Перевіркою встановлено, що розпорядженням голови Коростишівської районної державної адміністрації від 09.04.2004 року № 159 «Про передачу в оренду земельної ділянки» погоджено проект відведення земельної ділянки несільськогосподарського призначення ОСОБА_2 для розміщення цеху по обробці граніту; передано в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення ОСОБА_2 площею 0,2002 га за межами с.Стрижівка із земель запасу Стрижівської сільської ради для розміщення цеху по обробці граніту терміном на 5 років; надано дозвіл на розробку проектно-кошторисної документації для розміщення на даній земельній ділянці цеху по обробці граніту.
Цим же розпорядженням зобов'язано ОСОБА_2 в двадцятиденний термін укласти з районною державною адміністрацією договір оренди земельної ділянки і зареєструвати його в Коростишівському районному відділі ДП «Житомирської регіональної філії ДЗК».
Рішенням 15 сесії V скликання Коростишівської районної ради від 29.05.2008 року № 328 затверджено ФОП ОСОБА_2 нормативну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,2002 га. яка розміщена на території Стрижівської сільської ради за межами населеного пункту с. Стрижівка. у сумі 22242 грн., з розрахунку за один квадратний метр земельної ділянки - 11грн. 11 коп.. для розміщення та обслуговування цеху по обробці граніту.
Пунктом 2 даного рішення ОСОБА_2 надано згоду на надання земельної ділянки в оренду для здійснення виробничої діяльності.
На підставі вищезазначених розпорядження голови Коростишівської районної адміністрації та рішення Коростишівської районної ради, 13.06.2008 року між Коростишівською районною державною адміністрацією та приватним підприємцем ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0.2002 га для розміщення та обслуговування цеху по обробці граніту, що знаходиться за межами населеного пункту с. Стрижівка Коростишівського району із земель запасу Стрижівської сільської ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України ( в редакції яка діяла на момент винесення спірного розпорядження)
- Сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
- Районні, обласні ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
- Районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) сільськогосподарського використання;
б) ведення лісового і водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;
в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
- Обласні державні адміністрації надають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.
Згідно ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України.
Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
З вище викладеного вбачається, що для затвердження проекту відведення земельної ділянки необхідний висновок державної землевпорядної експертизи по об'єктам, які їй підлягають.
З листа від 21.12.11р. прокуратури Коростишівського району Житомирської області вбачається, що при виготовленні проекту відведення спірної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,2002 га, що знаходиться за межами населеного пункту с. Стрижівка Коростишівського району із земель запасу Стрижівської сільської ради, експертиза не проводилась.
Відповідачі доказів, які б спростовувати вказане твердження суду не надали.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
За таких обставин, Коростишівська районна державна адміністрація та Коростишівська районна рада перевищили свої повноваження, прийнявши розпорядження та рішення відповідно щодо оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що стало наслідком укладання договору оренди земельної ділянки.
Тому, розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації та рішення Коростишівської районної ради є незаконними, а укладання договору оренди земельної ділянки - безпідставними.
Право розпорядження землями промисловості за межами населених пунктів належить обласній державній адміністрації.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, ст. 373 Цивільного кодексу України, ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» всі природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України наслідком укладання угод з порушенням чинного законодавства є визнання такої угоди судом недійсною. Статтями 203, 228 ЦК України передбачено, що правочини не можуть суперечити цивільно-правовому законодавству, не повинні бути спрямовані на порушення інтересів і пошкодження майна держави, територіальної громади, незаконним заволодінням ним. а тому, при таких обставинах, вони визнаються недійсними.
В позовній заяві зазначено, що прокуратурою Коростишівського району з поважних причин пропущено загальний трирічний строк позовної давності, оскільки перевірка з даного питання проведена лише в липні 2011 року за завданням прокуратури Житомирської області, а раніше дана інформація прокуратурі району не була відома. Тому, прокуратурою району було подано заяву про поновлення строків для подачі даної позовної заяви.
Відповідно до ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Однак, згідно п. 3 ст. 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
В матеріалах справи відсутня відповідна заява, тому в даному випадку позовна давність не застосовується.
Враховуючи викладене, суд вважає позов обґрунтованим, заявленим відповідно до чинного законодавства та таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідачів.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 09.04.04р. № 159 "Про передачу в оренду земельної ділянки".
3. Скасувати рішення 15 сесії V скликання Коростишівської районної ради від 29.05.08р. № 328 "Про затвердження нормативно-грошової оцінки земельної ділянки ФОП ОСОБА_2".
4. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 13.06.08р., укладений між Коростишівською районною державною адміністрацією ( код 04053524) та Приватним підприємцем ОСОБА_2 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
5. Стягнути з Коростишівської районної ради ( 12505, Житомирська область, м. Коростишів, вул. Дарбіняна, 11) на користь державного бюджету України - 28,33 грн. державного мита, 78,67 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Стягнути з Коростишівської районної державної адміністрації ( 12505, Житомирська область, м. Коростишів, вул. Дарбіняна, 11, код 04053524) на користь державного бюджету України - 28,33 грн. державного мита, 78,67 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
7. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету України - 28,33 грн. державного мита, 78,67 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його прийняття. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
СуддяМаріщенко Л.О.
Дата підписання 16.01.2012 р.
Віддрукувати: <Поле для текста >
1 - в справу
2 - позивачу ( рек. з повід.)
3, 4, 5- відповідачам ( рек. з повід.)
6, 7 - прокурору
<Текст >