Постанова № 20831316, 10.01.2012, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.01.2012
Номер справи
5024/1727/2011
Номер документу
20831316
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" січня 2012 р.

Справа № 5024/1727/2011

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.І. Бойко

суддів: Т.А. Величко, С.В. Таран

при секретарі: Павлюк О.М.

за участю представників сторін:

від позивача –Рєпін К.К.

від відповідачів :

від Антонівської селищної ради –Гончаров М.В.

від Закритого акціонерного товариства „Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління” –не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Херсонської міської ради

на рішення господарського суду Херсонської області від 18.10.2011 року

у справі № 5024/1727/2011

за позовом Херсонської міської ради

до Антонівської селищної ради; Закритого акціонерного товариства „Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління”

про визнання незаконним та скасування п.п.1.3 п.1 та п.п.2.3 п.2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 року № 417 та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2011 р. Херсонська міська рада звернулась до господарського суду з позовом до Антонівської селищної ради та Закритого акціонерного товариства „Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління” про визнання незаконним та скасування п.п. 1.3 п. 1 та п.п. 2.3 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005р. № 417 та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.

Позивачем подано уточнення позовних вимог в яких він просить визнати недійсним п.п. 1.3 п. 1 та п.п. 2.3 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 № 417 “Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності”. Визнати недійсним з моменту укладення договір оренди земельної ділянки, площею 1,4625 га, під виробничою базою по Кіндійському шосе, 1, укладений між Антонівською селищною радою та ЗАТ “Херсонське спеціалізоване РБУ”, 16.11.2005 за № 040571300702.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що об'єкт оренди знаходиться в адміністративних межах м. Херсона, а не Антонівської селищної ради, тому розпоряджатися зазначеною земельною ділянкою уповноважена Херсонська міська рада. Прийняття вказаного рішення та укладення оспорюваного договору оренди земельної ділянки призвело до ненадходження до бюджету м. Херсона орендної плати.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 18.10.2011 р. (суддя Клепай З.В.) в задоволені позовних вимог в частині визнання недійсним з моменту укладення договору оренди земельної ділянки, площею 1,4625 га, під виробничою базою по Кіндійському шосе, 1, м. Херсон, укладеного між Антонівською селищною радою та ЗАТ “Херсонське спеціалізоване РБУ” 16.11.2005 та зареєстрованого у ЦДЗК за № 040571300702, відмовлено. В частині позовних вимог про визнання недійсним пп. 1.3 п. 1 та пп. 2.3 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 № 417 “Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності” провадження у справі припинено.

Не погодившись з даним рішенням, Херсонська міська рада звернулась з апеляційною скаргою, в якій просила його скасувати, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Херсонської міської ради, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права; неповне з'ясування та недоведеність обставин, що мають значення для справи.

Заслухавши доводи представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши надані докази та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

11.10.2005 р. Антонівською селищною радою прийнято рішення № 417 "Про затвердження проектів землеустрою та передача в оренду земельних ділянок підприємствам та суб’єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно вказаного рішення сільрадою затверджено проект землеустрою, технічну документацію щодо відведення ЗАТ „Херсонське спеціалізоване ремонтно-будівельне управління” земельної ділянки площею 1,4625 га під під виробничою базою по Кіндійському шосе, 1, а також передано ЗАТ в оренду зазначену земельну ділянку строком на 49 років.

На підставі названого рішення між Антонівською селищною радою та ЗАТ “Херсонське спеціалізоване РБУ” 01.11.2005 укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає строком на 49 років земельну ділянку площею 1,4625 га під під виробничою базою по Кіндійському шосе, 1.

Договір зареєстрований у Херсонському міському відділі „Херсонської регіональної філії центру державного земельного кадастру” 16.11.2005р. за № 4АА001978.

Позивач вважає, що спірна земельна ділянка по Кіндійському шосе, 1 знаходиться в адміністративних межах Херсону, тому розпорядження цією земельною ділянкою Антонівською селищною радою є необґрунтованим та просить визнати недійсним п.п. 1.3 п. 1 та п.п. 2.3 п. 2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 № 417 та визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, укладений між Антонівською селищною радою та ЗАТ “Херсонське спеціалізоване РБУ”.

Судова колегія вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Розглядаючи спір по суті, місцевий господарський суд виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення та укладенні спірного договору оренди вищевказаної земельної ділянки Антонівська селищна рада не перевищила свої повноваження щодо розпорядження землями відповідної територіальної громади, тому дійшов висновку про відмову в задоволенні позову та припиненні провадження у справі, але з такими висновками суду першої інстанції погодитися не можна з огляду на таке.

Як вбачається із матеріалів справи, в 1961р. проведена інвентаризація міста Херсона виданий акт на землекористування в кількості 5430 га. Відповідно до генерального плану розвитку міста, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР №231 від 30.05.1984 р., в міську смугу Херсону включені забудовані землі 1052,9 га, 242,1 га, 31,7 га за рахунок території села Приміське та селищ Садове і Урожайне; земельних ділянок радгоспів "Овочевий", "Янтарний", "Херсонський", які прилягають до вказаних населених пунктів (том І а.с.53-57).

Таким чином Постановою Ради Міністрів УРСР від 30.05.1984 № 231 “Про генеральний план розвитку міста Херсона” затверджено основні положення генерального плану розвитку м. Херсона та проекту планування його приміської та зеленої зон, в основу якого покладено межі міста Херсона, встановлені в натурі та передані за актом від 12.10.1983.

Рішенням виконкому Херсонської міської ради народних депутатів “Про генеральний план розвитку м. Херсона” у липні 1984 № 429/13 прийнято до виконання генеральний план розвитку м. Херсона, розроблений Київським проектним інститутом “Дніпромісто” та затверджений Постановою Ради Міністрів УРСР від 30.05.1984 № 231.

01 вересня 1984 за № 138-1-325/17 до Президії Верховної Ради УРСР направлено звернення виконкому Херсонської обласної ради народних депутатів про включення до меж м. Херсона 1295,0 га (1052,9 га - раніше відведених під забудову та 242,1 га - із земель радгоспів).

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 04.09.1984 № 7541-Х “Про зміну меж міста Херсона до меж міста включено 1052,9 га, раніше відведених під житлове та промислове будівництво, село Приміське, селище Урожайне Зеленівської селищної ради та селище Садове Комишанської селищної ради разом із прилеглими землями, загальною площею 242,1 га, які генеральним планом розвитку міста передбачені під житлову і промислову забудову.

Розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 007.07.1989 № 234-р під розширення м. Херсона відведено 143,1 га (мікрорайон “Янтарний”) під індивідуальне житлове будівництво.

Рішенням Херсонської обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994 р. № 311 "К" "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також населених пунктів на території цієї Ради" затверджено розроблену технічну документацію по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів, а також меж населених пунктів на її території, якою передбачено: загальна територія цієї Ради - 4573,6 га, в тому числі смт. Антонівка –1547,4 га та селище Молодіжне - 37,3 га. Назване рішення визнано таким, що втратило чинність, відповідно до рішення Херсонської обласної Ради народних депутатів від 14.01.2002 р. № 493.

З огляду на зазначене межа між містом Херсоном та смт. Антонівка проходить по Кіндійському шоссе.

Щодо спірної земельної ділянки, яка розташована по Кіндійському шоссе, 1, то згідно з картографічними даними вона знаходиться на території міста Херсона.

Таким чином, виходячи з наведеного, Херсонська міська рада мала право на розпорядження вказаною земельною ділянкою, тому висновок суду про те, що при прийнятті оскаржуваного рішення та укладенні спірного договору оренди вищевказаної земельної ділянки Антонівська селищна рада не перевищила свої повноваження є помилковими.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За статтями 142-144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

За умовами ч. 1 ст. 124 вказаного Кодексу (в редакції, чинній на час прийняття оспорюваного рішення та укладення відповідного договору оренди) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно п. 2 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (ч. 3 ст. 152 ЗК України).

Таким чином, Антонівська селищна рада при прийнятті оскаржуваних пп. 1.3 п.1 та пп. 2.3 п. 2 рішення від 11.10.2005 року № 417 “Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності” перевищила повноваження, надані законом щодо розпорядження землями територіальної громади, та передала в оренду земельну ділянку, яка не належить до земель комунальної власності Антонівської селищної ради, а відповідач, прийнявши таке рішення та уклавши з ЗАТ „Херсонське спеціалізоване РБУ” договір оренди, порушив виключне право Херсонської міської ради на розпорядження належними їй землями, в зв’язку з чим судова колегія дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання недійним пп. 1.3 п.1 та пп. 2.3 п.2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 року № 417 та визнання недійсним укладеного 01.11.2005р. між Антонівською селищною радою та ЗАТ “Херсонське спеціалізоване РБУ” договору оренди земельної ділянки, площею 1,4625га, що розташована в смт. Антонівка, Кіндійське шосе,1.

Оскільки позовна вимога про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 16.11.2005 р. ґрунтується на вимозі про визнання недійсним рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 року № 417, то задоволення первісної вимоги тягне за собою задоволення похідної вимоги.

Судова колегія вважає помилковим висновок господарського суду щодо непідвідомчості господарському суду спору про визнання недійсним пп. 1.3 п.1 та пп. 2.3 п.2 вказаного рішення Антонівської селищної ради, так як в вищезазначених відносинах територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами.

Саме такої позиції дотримується Вищий господарський суд України в постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, як таке, що не ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному з’ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи та оцінки доказів, а апеляційна скарга задоволенню.

Керуючись ст. ст. 101,103 –105 ГПК України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Херсонської міської ради задовольнити, рішення господарського суду Херсонської області від 18.10.2011р. у справі № 5024/1727/2011 скасувати, позов задовольнити.

Визнати недійсним пп. 1.3 п.1 та пп. 2.3 п.2 рішення Антонівської селищної ради від 11.10.2005 року № 417 “Про затвердження проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок підприємствам та суб'єктам підприємницької діяльності в смт. Антонівка, для здійснення підприємницької та іншої діяльності”.

Визнати недійсним укладений між Антонівською селищною радою та ЗАТ “Херсонське спеціалізоване РБУ” 01.11.2005р. та зареєстрований у Херсонському міському відділі „Херсонської регіональної філії державного земельного кадастру” 16.11.2005р. за № 4АА001978, договір оренди земельної ділянки, площею 1,4625га, що розташована в смт. Антонівка, Кіндійське шосе,1.

Стягнути з Антонівської селищної ради на користь Херсонської міської ради 127 грн. 50 коп. судового збору, в т.ч. за апеляційне провадження.

Доручити господарському суду Херсонської області видати відповідний наказ.

Постанова в порядку ст. 105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуючий суддя Л.І. Бойко

Суддя Т.А. Величко

Суддя С.В. Таран

Постанова підписана 16.01.2012р.