ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" січня 2012 р.
Справа № 27/17-3595-2011
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
головуючого Пироговського В.Т.,
суддів Лавриненко Л.В., Картере В.І.
секретар судового засідання Головченко І.І.
за участю представників сторін:
від Євпаторійської міської ради не з’явилися
від ТОВ «СК Петроліум»Семененко Н.С.
розглянула апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю «СК Петроліум»
на рішення господарського суду Одеської області
від 14.11.2011р.
у справі № 27/17-3595-2011
за позовом Євпаторійської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «СК Петроліум»
про спонукання внести зміни до договору оренди земельної ділянки
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 26.12.2011р. прийнята до провадження та призначена до розгляду на 11.01.2012р. апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «СК Петроліум»на рішення господарського суду Одеської області від 14.11.2011р. у справі № 27/17-3595-2011.
Учасники процесу належним чином повідомлені про час і місце засідання господарського суду апеляційної інстанції, що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованого поштового повідомлення та реєстром вихідної кореспонденції Одеського апеляційного господарського суду за 27.12.2011р.
Відповідно до приписів ст. 85 ГПК України в засіданні 11.01.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Євпаторійська міська рада звернулась до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 13.01.2009р. укладеного із Товариством з обмеженою відповідальністю „СК Петроліум”, загальною площею 9536,00 кв. м., розташованої за адресою: м. Євпаторія, Роздольненське шосе, 27 для обслуговування комплексу АЗС, зареєстрований у Кримській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»04.06.2009р. № 040900200079, виклавши п.8 договору в наступній редакції:
«Орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 14.05.2010р. №5-60/14 та від 02.07.2010р. № 5-62/7, та від 29.12.2010р. № 6-3/37. Орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає: тридцять п’ять тисяч триста дев’яносто вісім гривень 82 копійки. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Договір про внесення змін набирає сили з моменту набрання рішення суду законної сили».
Рішенням Господарського суду Одеської області від 14.11.2011р. зі справи № 27/17-3595-2011 (суддя Невінгловська Ю.М.) позовні вимоги задоволено частково, внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 30.01.2009р., зареєстрованого 04.06.2009р. № 040900200079, площею 9536,00 кв. м, розташованої за адресою: м. Євпаторія, Роздольненське шосе, 27, для обслуговування комплексу АЗС, виклавши п. 8 договору в наступній редакції: "Орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 14.05.2010р. № 5-60/14 та від 02.07.2010р. № 5-62/7. Орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає: тридцять п’ять тисяч триста дев’яносто вісім гривень 82 копійки. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством"; провадження у справі припинено на підставі п. 2 ч. 1 ст. 80 ГПК України в частині позовних вимог про внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо викладення п. 8 договору в редакції, за якою орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 29.12.2010р. № 6-3/37, стягнуто з ТОВ «СК Петроліум»(м. Одеса, вул. Варненська, 4 к. Б, код 25417282) на користь Євпаторійської міської ради (м. Євпаторія, пр. Леніна, 2, код 35236652) держмито у сумі 85 (вісімдесят п’ять) грн., витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 236 (двісті тридцять шість) грн.
Судове рішення вмотивовано тим, що позивач обґрунтовано та правомірно затвердив новий порядок визначення розміру орендної ставки за землю, згідно із Законом України «Про оренду землі»(ст. 21), а також Податковим кодексом України ( п. 288. 4 –288.5.1 ст. 288), оскільки згідно із внесеними змінами до законодавства розмір орендної плати не може бути меншим за трикратний розмір земельного податку, та не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки, а відтак міська рада своїм рішенням правомірно визначила орендну плату у розмірі 9 % нормативної грошової оцінки.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, ТОВ «СК Петроліум», звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Одеської області від 14.11.2011р. з даної справи скасувати та припинити провадження по справі в частині внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 13.01.2009р., зареєстрованого 04.06.2009р. за № 040900200079, відповідно до рішення Євпаторійської міської ради від 14.05.2010р. №5-60/14 та від 02.07.2010р. № 5-62/7, в решті рішення залишити без змін, посилаючись на прийняття оскарженого судового рішення без повного з’ясування всіх обставин, що мають істотне значення для вирішення справи та порушення судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення.
Зокрема, особа, яка подала апеляційну скаргу зазначає, що позовні вимоги міської ради ґрунтуються на рішеннях Євпаторійської міської ради від 14.05.2010р. № 5-60/14 «Про внесення змін до рішення міської ради № 5-29/4 від 22.02.2008р. «Про внесення змін до рішення міської ради № 5-8/21 від 24.11.2006р., № 4-28/8 від 03.03.2005р. і про визнання таким, що втратило силу рішення міської ради № 5-16/75 від 27.04.2007р.»та від 29.12.2010р. № 6-3/37 «Про затвердження нової грошової оцінки земель», тобто вказаними рішеннями затвердженні нові розміри орендної плати та від 01.01.2011р. введена нова грошова оцінка земель. Між тим, рішенням господарського суду Одеської області зі справи № 5002-16/3886-2010-3/99-10-4028 (суддя Д’яченко Т.Г.) у задоволені позовних вимог Євпаторійської міської ради про зобов’язання укласти додаткову угоду до договору оренди, у зв’язку затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються при розрахунку орендної плати за земельні ділянки, які передані, зокрема, для розміщення, будівництва, реконструкції, обслуговування АЗС у розмірі 9% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, відмовлено, оскільки рішення Євпаторійської міської ради від 14.05.2010р. № 5-60/14 на момент розгляду справи скасоване. Тобто, на теперішній час є чинне рішення суду, яким міській раді відмовлено у задоволені позовних вимог в частині внесення змін до договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Євпаторія, Роздольненське шосе, 27, на підставі рішення Євпаторійської міської ради від 22.02.2008р. № 5-29/4 «Про внесення змін до рішення міської ради № 5-8/21 від 24.11.2006р., № 4-28/8 від 03.03.2005р. і про визнання таким, що втратило силу рішення міської ради № 5-16/75 від 27.04.2007р.». Отже суд першої інстанції порушив вимоги ст. 43 ГПК України та неповно з’ясував наявні у матеріалах справи докази та усі обставини справи.
Відповідач проти доводів викладених в апеляційній скарзі заперечує з підстав наведених у відзиві.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального і матеріального права, повноту та об’єктивність дослідження обставин справи, колегія суддів встановила:
Євпаторійська міська рада (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю «СК Петроліум» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 13.01.2009р. (зареєстровано в реєстрі № 040900200079), відповідно до п. 1 якого орендодавець на підставі рішення Євпаторійської міської ради від 29.12.2008р. № 5-39/80 передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з міських земель, яка зареєстрована Євпаторійською міською радою за кадастровим № 0110900000:01:064:0299, за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, місто Євпаторія, Роздольненське шосе, 27. Договір укладено строком до 29.12.2058р. (п. 7 договору). Цільове призначення земельної ділянки –комерційне використання (п.13 договору) (а.с. 16 - 18).
Відповідно до п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 9536,00 кв. м. Нормативно - грошова оцінка земельної ділянки становить 1 783 899, 52 грн. (п.4 договору).
Згідно із п. 8 договору, орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 22.02.2008р. № 5-29/4.. Орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає: чотири тисячі чотириста п’ятдесят дев’ять гривень 75 копійок. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.
Тобто, розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 3 % (три відсотки) від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється без урахування індексів інфляції і коригується щорічно згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. № 783.
Відповідно до п. 11 договору, розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів у тому числі внаслідок інфляції; у випадках зміни ставок орендної плати згідно рішень Євпаторійської міської ради; у випадку зміни грошової оцінки земельної ділянки; погіршення стану земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ (що діє на день виникнення боргу) від несплаченої суми за кожний день прострочення, включаючи день сплати. У разі визначення у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Тобто, умовами договору передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
У зв’язку із внесенням змін до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, з метою забезпечення оптимально рівня надходжень від орендної плати за землю, керуючись п. 35 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», міською радою встановлено орендні ставки по оренді землі в межах міста; департамент забезпечення роботи міської ради зобов’язано в термін до 01.03.2011р. внести зміни до договорів оренди земельних ділянок в частині орендної плати; визнано таким, що втратило чинність рішення Євпаторійської міської ради від 05.07.2006р. № 5-3/20 «Про затвердження грошової оцінці землі»(а.с. 11).
Листом від 13.07.2011р. № 01-13/988 ТОВ «СК Петроліум»направлена пропозиція про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 13.01.2009р. за № 040900200079, в якій зазначено про необхідність письмового повідомлення щодо результату її розгляду, відповідно до приписів статті 188 ГК України (а.с. 22).
Листом від 27.07.2011р. № 101 ТОВ «СК Петроліум»повідомило Євпаторійську міську раду про те, що залишає договір оренди земельної ділянки від 13.01.2009р. за № 040900200079 не підписаним, оскільки пропозиція про внесення змін до вищезазначеного договору щодо п. 8 ґрунтується на підставі рішення Євпаторійської міської ради від 14.05.2010р. № 5-60/14, яке на теперішній час за даними Єдиного державного реєстру судових рішень, оскаржується в судовому порядку, тобто остаточно не вирішено питання чинності рішення від 14.05.2010р. № 5-60/14 Євпаторійської міської ради.
Неприйняття відповідачем пропозиції про внесення змін до договору оренди землі, стало підставою для звернення до господарського суду Одеської області із відповідним позовом, який задоволено частково з підстав зазначених в описовій частині даної постанови.
Колегія суддів погоджується із висновками місцевого господарського суду та зазначає:
Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території, у т.ч. і рішення щодо надання в оренду земельних ділянок, корегування орендної плати в зв’язку зі змінами в законодавстві, що, зокрема, встановлено п. 35 ч. 1 ст. 26, ст.ст. 59, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», ч. 1 ст. 2, ст.ст. 5, 21 Закону України «Про оренду землі»
Приписами ст. 651 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, яким сторони керувалися при укладенні договору згідно з приписами ст. 652 ЦК України.
Відповідно до вимог ст. 632 ЦК України ціни в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 3 червня 2008р. № 309 (309-17) внесено зміни до ч. 4 та 5 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель-трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. З вказаними нормами кореспондуються положення Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., зокрема п. 288.4 –288.5.1 ст. 288.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, а відтак суд першої інстанції в цій частині зробив обгрунтовані висновки та прийняв правомірне судове рішення.
Зазначений висновок відповідає практиці розгляду аналогічних спорів Верховним Судом України у постанові від 06.12.2010р. зі справи № 2-1/10068-2008 та Вищим господарським судом України у постанові від 06.07.2011р. у справі № 2/25-11.
При цьому, судом першої інстанції правомірно та обгрунтовано відхилено вимогу позивача щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині викладення п. 8 договору в редакції, за якою орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 29.12.2010р. № 6-3/37 та припинено в цій частині провадження, оскільки господарським судом Одеської області під час розгляду справи № 13/17-1515-2011 вже задоволено позовні вимоги Євпаторійської міської ради до ТОВ «СК Петроліум»та рішенням від 15.06.2011р. п. 8 договору оренди землі викладено в наступній редакції: „Орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 22.02.2008р. № 5-29/4 та від 29.12.2010р. № 6-3/37...”.
Крім того, особа, яка подала апеляційну скаргу зазначає, що на момент розгляду даної справи є рішення, яким міській раді відмовлено у задоволенні позовних вимог в частині внесення змін до договору оренди земельної ділянки, що є підставою для припинення провадження у справі в цій частині на підставі п. 2 ч. 1 ст. 80 ГПК України, проте такі доводи не відповідають фактичним обставинам справи з урахуванням наступного:
В матеріалах справи наявне рішення господарського суду Одеської області від 28.02.2011р. №5002-16/3886-2010-3/99-10-4028, щодо позовних вимог Євпаторійської міської ради до ТОВ «СК Петроліум»про зобов’язання укласти додаткову угоду до договору оренди, у зв’язку затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються при розрахунку орендної плати за земельні ділянки, які передані, зокрема, для розміщення, будівництва, реконструкції, обслуговування АЗС у розмірі 9% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 58-60).
Між тим, у справі № 27/17-3595-2011 розглянуто вимоги Євпаторійською міською радою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, при цьому підставою звернення з даним позовом позивачем визначено затвердження Євпаторійською міською радою нової нормативної грошової оцінки земель м. Євпаторії та встановлення нових коефіцієнтів, що використовуються при розрахунку орендної плати за земельні ділянки, які передані, зокрема, для розміщення, будівництва, реконструкції, обслуговування АЗС у розмірі 9% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, у відповідності із змінами, які внесені до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а також норм Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 80 ГПК України суд припиняє провадження по справі, якщо є рішення господарського суду або іншого органу, який в мажах своєї компетенції вирішив господарський спір між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав.
З урахуванням викладених обставин справи та норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що доводи ТОВ «СК Петроліум»щодо припинення провадження у справі згідно із п. 2 ч. 1 ст. 80 ГПК України не можуть бути прийняті до уваги, оскільки предмети позову у справі № 5002-16/3886-2010-3/99-10-4028 та № 27/17-3595-2011 є різними, а відтак судом першої інстанції за відсутності порушень процесуального законодавства в цій частині правомірно розглянуто відповідні вимоги міської ради.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду від 14.11.2011р. зі справи № 27/17-3595-2011 відповідає чинному законодавству, доводи апеляційної скарги суперечать діючим нормам чинного законодавства та обставинам справи, отже не можуть бути підставою для скасування оскарженого рішення, у зв’язку з чим вказане рішення слід залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст. 85,99,101-105 ГПК України,
колегія суддів,
Постановила:
Рішення господарського суду Одеської області від 14.11.2011р. у справі № 27/17-3595-2011–залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та відповідно до вимог ст.105 ГПК України і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя
Пироговський В.Т.
Судді
Лавриненко Л.В
Картере В.І.
Повний текст постанови підписано 16.01.2012р.