Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції -
Суддя-доповідач - Гімон М.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2011 року справа №2а-5043/11/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Гімона М.М.
суддів , Карпушової О.В.
при секретарі судового засідання Солодько О.І., за участю представника позивача Барабанщикова О.М., представника відповідача Басакіна В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщення суду апеляційну скаргу Алчевської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2011 року у справі № 2а-5043/11/1270 за позовом Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація», реорганізованого в Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», третя особа - ДВАТ «Луганськдіпрошахт» до Алчевської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 02 квітня 2008 року, -
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2011 року позов Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація» в особі відокремленого підрозділу «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт», яке перетворено в Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», третя особа - ДВАТ «Луганськдіпрошахт» до Алчевської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 02 квітня 2008 року задоволено. Скасовано податкові повідомлення-рішення від 02 квітня 2008 року №0000092301/0 на суму 1274748,00 грн., №0000102301/0 на суму 22965,75 грн., №0000112301/0 на суму 34660,95 грн., №0000122301/0 на суму 12584,46 грн., №0000132301/0 на суму 4307,44 грн.
Відповідач з таким судовим рішення не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, в звязку з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що позивач не є бюджетною установою в розумінні ст. 2 Бюджетного кодексу, оскільки отримує фінансування за рахунок бюджетних коштів тільки в частині субсидій і трансферів, кошти бюджету надходять йому тільки через розпорядника бюджетних коштів, а також оскільки позивач має власні надходження за рахунок реалізації майна, яке виникає внаслідок ліквідації шахт, тобто отримує доход, тому вимоги ст. 12 Закону України «Про плату за землю» не повинні розповсюджуватися на позивача.
Представник позивач в судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні просив апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», зареєстроване на державній власності згідно з наказами Міністерства палива та енергетики України від 05 червня 2003 року №280 від 21.01.2004 року №32 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25.07.2005 року №1123 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю», від 05.10.2005 року №1417 «Питання Міністерства вугільної промисловості України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.10.2005 року №417-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств». Скорочена назва підприємства - ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація», адреса місцезнаходження: 94000, Луганська область, м. Стаханов, вул. Дзержинського, 14. Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32449971.
Згідно пункту 2.1. Статуту, затвердженого Міністром вугільної промисловості наказом №48 від 25.01.2006 року та зареєстрованого виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області 31.01.2006 року підприємство створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку (а.с. 20).
Згідно довідки №358 від 16.08.2007 року ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» є клієнтом управління Державного казначейства у м. Стаханові, має статус одержувача коштів державного бюджету і повністю фінансується за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету України ( а.с. 21).
Згідно наказу Мінвуглепрому України №612 від 29.12.2007 року прийнято рішення що ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» припиняє свою діяльність шляхом реорганізації - приєднання до державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація». Згідно цього наказу «Укрвуглеторфреструктуризація» є правонаступником усіх майнових прав та обов'язків ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація». Наказом ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» №9 від 15.02.2008 року створений відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт».
Згідно наказу Мінвуглепрому України № 99 від 02 квітня 2010 року «Про припинення діяльності ДП Укрвуглеторфреструктуризація» було припинено реорганізацію шляхом приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» державних підприємств «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація». Припинено діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом реорганізації поділу на державні підприємства «Донвуглереструктуризація», «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» та «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація» (п.3), які прийняли на баланс майно, майнові права та зобовязання (п.6) та визначені як правонаступники усіх прав та обовязків повязаних з діяльністю ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».
На підставі вказаного наказу була прийнята та затверджена нова редакція статуту ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» (код за ЄДРПОУ 32449971), яка зареєстрована 20.05.2011 р., пунктом 2.1 якого також передбачено, що підприємство створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку.
Стахановською ОДПІ Луганської області проведена позапланова виїзна тематична перевірка ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку за період з 01.07.2005 року по 31.03.2007 року, та складений акт №225/23-32449971 від 27.03.2008 року.
На підставі вказаного акту перевірки від 27.03.2008 року Алчевською ОДПІ 02 квітня 2008 року прийняті податкові повідомлення-рішення, якими визначені податкові зобов'язання з земельного податку на загальну суму 1339266,6 грн. в тому числі штрафні санкції 449755,53 грн., а саме № 0000092301/0 на суму 1274748,00 грн., № 0000102301/0 на суму 22965,75 грн., № 0000112301/0 на суму 34660,95 грн., № 0000122301/0 на суму 12584,46 грн., № 0000132301/0 від 02 квітня 2008 року на суму 4307,44 грн.
Вказані обставини підтверджені дослідженими по справі доказами.
Крім того, судом апеляційної інстанції встановлено, що протягом 2006-2007 років в постійне користування ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» було передано ряд земельних ділянок під різними виробничими обєктами вугледобувних шахт із земель добувної промисловості, що підтверджено копіями державних актів (а.с. 169-194).
Наявність в користуванні позивача земельних ділянок, їх кількість та розмір не є спірними обставинами у справі, оскільки при прийнятті спірного рішення відповідач виходив з тих обєктів оподаткування земельним податком, які позивачем зазначались в поданих ним податкових деклараціях.
Спірним у цій справі є питання наявності у позивача пільг по сплаті земельного податку, передбачених ст. 12 Закону України «Про плату на землю» № 2535, у вигляді звільненні від такого податку.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач звільнений від сплати земельного податку як установа, яка повністю утримується за рахунок державного бюджету, тому податкові повідомлення-рішення відповідача є протиправними та підлягають скасуванню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду про наявність у позивача пільг зі сплати земельного податку з наступних підстав.
Статтею 12 Закону України «Про плату на землю» №2535 від 03.07.1992 року (із змінами та доповненнями), встановлені пільги окремим категоріям платників земельного податку. Зокрема, п.3 частини 1 статті 12 цього Закону визначено, що від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.
У судовому засіданні встановлено, що позивач зареєстрований як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, фінансується виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Позивач створений з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку. Діяльність позивача спрямована на виконання всього комплексу робіт по закриттю та ліквідації шахт, рекультивація промислових площ, охороні навколишнього середовища та екологічної безпеки, здійснюються в межах проектних завдань, розроблених державними інститутами з проектування та будівництва підприємств вугільної промисловості.
За таких обставин спірні податкові повідомлення рішення відповідача про визначення податкових зобовязань з земельного податку є протиправними.
Доводи апелянта про те, що позивач здійснює господарську діяльність від якої отримує дохід та має власні надходження за рахунок реалізації майна, колегія суддів до уваги не приймає, тому що отримання доходу не є метою діяльності позивача, а є наслідком специфічної діяльності з фізичної ліквідації шахт, яка передбачає, зокрема, реалізацію певного майна цих шахт, а на розмір отриманого доходу зменшується обсяг фінансування позивача з державного бюджету.
З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги позивача не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення рішення суду першої інстанції без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Алчевської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2011 року у справі № 2а-5043/11/1270 за позовом Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація», реорганізованого в Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», третя особа - ДВАТ «Луганськдіпрошахт» до Алчевської об'єднаної Державної податкової інспекції Луганської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 02 квітня 2008 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
У повному обсязі ухвала виготовлена 14 жовтня 2011 року.
Колегія суддівМ.М. Гімон
Л.А. Василенко
О.В. Карпушова