Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Князьков В.В.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2011 року справа №2а-124/11/0539
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Жаботинської С.В.
суддів Сіваченка І.В. , Радіонової О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Запорізької міської ради на апеляційне оскарження постанови Ворошиловського районного суду м. Донецька від 27 січня 2011 року у справі № 2а-124/11/0539 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РосУкрОйл" до Запорізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся з позовом до Запорізької міської ради про визнання бездіяльності Запорізької міської ради у прийнятті рішення, щодо передачі товариству з обмеженою відповідальністю «РосУкрОйл» (ЄДРПОУ 32208910) в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:05:016:0040) для розташування автомобільної газонакопичувальної компресорної станції (АГНКС) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 18 протиправоною і визнання за ТОВ «РосУкрОйл» набуття права оренди земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:05:016:0040) для розташування автомобільної газонакопичувальної компресорної станції (АГНКС) за адресою: М.Запоріжжя, вул.Північне шосе, 18. шляхом розгляду Запорізькою міською радою на сесії питання щодо передачі в оренду ТОВ «РосУкрОйл» земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:05:016:0040) для розташування автомобільної газонакопичувальної компресорної станції (АГНКС) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 18.
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 27 січня 2011 року у справі № 2а-124/11/0539 позов задоволено.
Визнано бездіяльність Запорізької міської ради у прийнятті рішення щодо передачі Товариству з обмеженою відповідальністю «РосУкрОйл» ЄДРПОУ 32208910 в оренду земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:05:016:0040) для розташування автомобільної газонакопичувальної компресорної станції (АГНКС) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе,18 - протиправною.
Визнано за ТОВ «РосУкрОйл» набуття права оренди земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:05:016:0040) для розташування автомобільної газонакопичувальної компресорної станції (АГНКС) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 18, шляхом розгляду Запорізькою міською радою на сесії питання щодо передачі в оренду ТОВ «РосУкрОЙл» земельної ділянки (кадастровий номер 2310100000:05:016:0040) для розташування автомобільної газонакопичувальної компресорної станції (АГНКС) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 18.
Постанова суду першої інстанції вмотивована тим, що до спірних правовідносин не повинен застосовуватись пункт 1 розділу Х “Перехідних положень” Земельного кодексу України, а тому земельна ділянка із земель може бути передана без проведення земельних торгів (аукціонів).
Відповідач з постановою суду не погодився, подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Просить скасувати постанову суду першої інстанції, постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне:
20 серпня 2007 року позивач ТОВ «РосУкрОйл» звернувся до відповідача з заявою (вих. № 01/479 від 20.08.2007 року) про надання місця для розташування автомобільної газонакопичувальної компресорної станції (АГНКС) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 18. До своєї заяви додав лист ТОВ «Наполеон» (вих. № 58 від 20.08.2007 року) про те, що дане підприємство не заперечує проти вилучення із користування частини земельної ділянки по Північному шосе, 18, площею 0,163 га для розташування АГНКС ТОВ «РосУкрОйл» (а.с.11).
21.09.2007 року Управлінням земельних ресурсів у місті Запоріжжі видано завдання (вих. №01-04/6459) на складання ТОВ «РосУкрОйл» проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки по Північному шосе, 18 для розташування АГНКС та підготовку договору оренди землі.
Рішенням Запорізької міської ради від 24 вересня 2008 року № 61/62 ТОВ «РосУкрОйл» погоджено місце розташування автомобільної газонакопичувальної компресорної станції по вул. Північне шосе (а.с. 12).
Зазначеним рішенням відповідач надав позивачу дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування АГНКС по Північному шосе; дозволив позивачу проектування розташування автомобільної газонакопичувальної компресорної станції на протязі (одного) року на земельній ділянці (кадастровий номер 2310100000:05:016:0040); зобов'язав позивача в двомісячний строк після прийняття даного рішення замовити в Управлінні земельних ресурсів у м. Запоріжжя Запорізької області акт резервування земельної ділянки, що буде діяти на час розробки проектно-кошторисної документації, подати його на реєстрацію та одержати в установленому порядку; дозволив позивачу виконання на земельній ділянці проектно-вишукувальні роботи.
Акт резервування земельної ділянки на проведення проектно-вишукувальних робіт № 739. терміном дії з 24.09.2008 року до 24.09.2009 року, був виданий позивачу 17 грудня 2008 року (а.с. 13-14).
Головним управлінням архітектури та містобудування Запорізької міської ради видано висновок (вих. № 4038 від 14.08.2009 року), яким погоджені позивачу містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки. Зазначено, що після затвердження містобудівних умов на сесії міської ради, необхідно виконати робочу проектну документацію та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в повному обсязі та надати їх на розгляд до управління архітектури і містобудування додатково (а.с. 15).
Головним управлінням архітектури та містобудування Запорізької міської ради видано висновок (вих. № 4593 від 09.09.2009 року), у якому зазначено, що управління вважає можливим надання земельної ділянки в оренду строком на 10 років по вул. Північне шосе, 18 під будівництво та подальше функціонування АГНКС (а.с. 16).
На запит позивача з приводу оформлення документів на земельну ділянку, відповідачем надавались відповіді.
У першій відповіді (лист вих. № 184704)8-32 від 15.12.2009 року) відповідач вказав, що згідно статті 124 Земельного кодексу України, Закону України «По оренду землі», враховуючи зміни від 16.10.2009 року до Закону України від 15.09.2008 року № 509-УІ «Про внесення до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву», набуття права оренди вільних земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах. Разом з цим, відповідач повідомив, що на момент надання цієї відповіді розглядалось питання можливості передачі земельних ділянок, за якими прийняті рішення про погодження місць розташування об'єктів до 14.10.2008 року, без проведення аукціонів (а.с. 17).
У другій відповіді (лист від 08.20.2010 року № 15224/08-32), відповідач відзначив, що рішенням сесії міської ради від 24.09.2008 року № 61/62 позивачу погоджено місце розташування пункту технічного обслуговування автомобілів по вул. Північне шосе, 18, а в Земельному кодексі України (розділ X «Перехідні положення») зазначено, що земельні ділянки із земель державної та комунальної власності можуть передаватись без проведення земельних торгів (аукціонів) лише тоді, коли по них саме до 01.01.2008 року отримано погодження місця розташування об'єкта або наданий дозвіл на розроблення проекту відведення (а.с. 18).
Мотивуючи своє рішення суд першої інстанції посилається на те, що позивач розпочав процес по оформленню права оренди спірної земельної ділянки ще до 01.01.2008 р., тому передача в оренду даної земельної ділянки здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Також вказує, що пунктом 17 Закону України 509-УІ від 16.09.2008 р. п. 1 розділу Х «Перехідних п0ложень» Земельного кодексу України доповнено абзацом 3, відповідно до якого, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування обєкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 р. передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Суд, зазначає, що дія цієї норми у часі була обмежена, оскільки на підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону України № 509-УІ від 16.09.2008 р. абзац 3 підпункту 17 п. 2 розділу 1 цього Закону діє протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом. Згідно із Законом України від 16.09.2008 р. № 509 УІ, враховуючи зміни, внесені Законом України від 29.06.2010 р. № 2367 УІ, абзац 3 п. 1 розділу Х діє до 15 жовтня 2010 р.
Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що передача в оренду спірної земельної ділянки здійснюється без проведення земельних торгів
Так, Законом України від 28.12.2007 р. № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 124 Земельного кодексу України, відповідно до яких передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Тобто, на момент здійснення спірних правовідносин, а саме прийняття рішення № 61/62 від 24.09.2008 р. та акту резервування земельної ділянки на проведення проектно вишукувальних робіт № 739 від 17.12.2008 р. (а.с. 12, 12) діяли зміни внесені Законом України від 28.12.2007 р. № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно ст. 151 ч. ч. 4, 5, 7, 10 Земельного кодексу України особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельних ділянок до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
До заяви (клопотання) додаються:
а) обґрунтування необхідності вилучення (викупу) та/або відведення земельної ділянки;
б) позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами;
в) засвідчена нотаріально письмова згода землекористувача (землевласника) на вилучення (викуп) земельної ділянки (її частини) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (викупу) земельної ділянки та умов її вилучення (викупу);
г) копія установчих документів для юридичних осіб, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Згідно ст. 151 ч. 10 Земельного кодексу України після отримання висновків цих органів про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.
Відповідно ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Пунктом 7 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
За приписами п. 12 розділу Х “Перехідних положень” Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений статтею 124 Земельного кодексу України, згідно до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Пунктом 1 розділу Х “Перехідних положень” Земельного кодексу України встановлено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
З матеріалів справи вбачається, що рішення № 61/62 Запорізької міської ради прийнято 24.08.2008 року тобто вже після 01.01.2008 року, а тому до спірних правовідносин повинні застосовуватись положення та ст.134 Земельного Кодексу України, згідно якої: “Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Відповідно до абз. 2 пункту “б” статті 6 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” визначено право органів місцевого самоврядування привести у відповідність із законодавством прийняті ними рішення з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель, тобто змінити власні акти. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно ст. 151 ч. ч. 4, 5, 7, 10 Земельного кодексу України особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельних ділянок до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
До заяви (клопотання) додаються:
а) обґрунтування необхідності вилучення (викупу) та/або відведення земельної ділянки;
б) позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами;
в) засвідчена нотаріально письмова згода землекористувача (землевласника) на вилучення (викуп) земельної ділянки (її частини) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (викупу) земельної ділянки та умов її вилучення (викупу);
г) копія установчих документів для юридичних осіб, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Згідно ст. 151 ч. 10 Земельного кодексу України після отримання висновків цих органів про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.
Відповідно ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Пунктом 7 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2 та ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до хибного висновку щодо задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Запорізької міської ради - задовольнити.
Скасувати постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 27 січня 2011 РосУкрОйл року у справі № 2а-124/11/0539 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "" до Запорізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії.
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю " РосУкрОйл " до Запорізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий: С.В. Жаботинська
Судді: І.В. Сіваченко
О.О. Радіонова