Постанова № 20801847, 01.12.2011, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
01.12.2011
Номер справи
5004/564/11
Номер документу
20801847
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2011 року Справа № 5004/564/11

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Дужич С.П. , суддя Василишин А.Р.

при секретарі Ткач Ю.В.

за участю представників сторін:

позивача: представник Горчак О.М.

відповідача: представник Бігун Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача публічного акціонерного товариства "Свемон-Волинь" на рішення господарського суду Волинської області у справі № 5004/564/11 від 24.10.11р. (суддя Черняк Л. О.)

за позовом Рівненської міської ради

до відповідача Публічного акціонерного товариства "Свемон-Волинь"

про внесення змін у договір оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Волинської області від 24.10.2011р. у справі №5004/564/11 задоволено позов Рівненської міської ради до публічного акціонерного товариства "Свемон-Волинь" про внесення змін у договір оренди земельної ділянки.

Внесено зміни у договір оренди земельної ділянки від 19.02.2002 року №8, укладений між Рівненською міською радою та ВАТ "Свемон-Волинь" (правонаступник - публічне акціонерне товариство "Свемон-Волинь").

Пункт 2.2 договору оренди викладено в наступній редакції: розмір орендної плати в рік за земельну ділянку встановлюється 190094 грн.80коп. з моменту набрання чинності рішення господарського суду від 24.10.2011 року.

Стягнуто з публічного акціонерного товариства (ПАТ) "Свемон-Волинь" на користь виконавчого комітету Рівненської міської ради 85,00грн. витрат по оплаті держмита і 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що як зазначено в пункті 5 договору оренди земельної ділянки від 18.02.2002р. сторони визначили, що позивач має право в односторонньому порядку (шляхом надсилання відповідачу повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений а це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли в наслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку. Позивач відповідно до умов даного пункту договору, на думку суду першої інстанції, прийняв всі необхідні заходи для досудового врегулювання спору. Крім того, враховуючи, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, встановлені відповідно до ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р., змінені, а тому орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативно грошової оцінки земель та орендної плати і укладання до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватись за зміненими ставками.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, публічне акціонерне товариство "Свемон-Волинь" звернулося до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Волинської області від 24.10.11р. у справі №5004/564/11 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення прийняте з порушенням норм процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Крім того, апелянт, як на підставу скасування, посилається на те, що суд першої інстанції не встановив обставини справи, а керувався в своєму рішенні лише твердженнями позивача та наданими ним документами (в тому числі такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства).

Апелянт вказує на те, що суд першої інстанції неправильно застосував норми ч.2 ст.632 та ч. 1 ст.651 ЦК України, оскільки не дослідив того факту, що у спірному договорі і в законі відсутня така підстава зміни орендної плати, як встановлення позивачем нових розмірів плати за орендну земельної ділянки.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого він просить суд рішення господарського суду Волинської області від 24.10.11р залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з підстав, викладених у відзиві.

Рівненський апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що рішення господарського суду Волинської області від 24.10.2011 року у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну публічного акціонерного товариства "Свемон-Волинь" - без задоволення, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 18.02.2002р. між Рівненською міською радою та ВАТ "Свемон - Волинь" було укладено договір оренди земельної ділянки № 8 (а.с. 9-10).

Згідно п. 1 даного договору орендодавець (позивач) на підставі рішення Рівненської міської Ради від 10.12.2001р. №581 зобов'язався передати, а орендар (відповідач) прийняти в оренду земельну ділянку строком на 49 років площею 6910 кв.м., ділянку №2 - 1300кв.м. по вул. Транспортній, 13 в місті Рівне для експлуатації та обслуговування будівель та споруд у зв'язку з переходом права власності на будівлі та споруди.

Відповідно до п. 2.2. договору оренди земельної ділянки №8 від 18.02.2002 року річна орендна плата встановлюється у розмірі 1 % від її грошової оцінки.

Згідно п. 2.3. вищезазначеного договору, розмір орендної плати може змінюватися за згодою - сторін (шляхом внесення змін до цього договору), за винятком випадку, передбаченого пунктом п'ятим договору. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.

Відповідно до п.5. договору, орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом досилання орендареві через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку.

Як зазначено в п. 6 договору оренди земельної ділянки орендодавець зобов'язаний не вчиняти дій, які перешкоджали б орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

Рішенням Рівненської міської ради від 28.12.2006р. №450 "Про затвердження технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" зобов'язано міське управління земельних ресурсів забезпечити проведення робіт щодо визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, Державну податкову інспекцію у м. Рівному забезпечити справляння плати за землю за новими ставками з 01.01.2007р., відповідно до затвердженої технічної документації щодо визначення нормативної грошової оцінки земель, (а.с. 11).

Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Приписами ч.1 ст.193 Господарського кодексу (ГК) України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовується відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець (позивач) зобов'язаний за плату передати орендареві (відповідач) земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.

Частиною 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

На виконання вимог Законів України "Про оренду землі"" та "Про плату за землю", якими змінені граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 "Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради" передбачено, що орендна плата за земельні ділянки справляється у грошовій формі і з 01.01.2008р. не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального використання та місцезнаходження, (а.с 12).

Рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 на управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради покладено завдання довести до відома орендарів земельних ділянок інформацію про зміну з 01.01.2008р., розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та необхідність проведення відповідного перерахунку її величини, а також забезпечити укладання додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок, в зв'язку із зміною з 01.01.2008р., орендної плати за землю. Даним рішенням внесено зміни до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради.

Відповідно до п.2.3 Положення розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини відповідно до п.2.2 цього Положення збільшується у 5 разів, якщо земельна ділянка надана юридичній особі, дочірньому підприємству, філії підприємства, підприємцю (фізичній особі), які не зареєстровані як платники податків в Державній податковій інспекції в м. Рівному.

Як вбачається з матеріалів справи, Управління земельних відносин Рівненської міської ради листами від 18.08.2008р. за вих.№1702, від 14.10.2008р. вих. №1867 та від 15.04.2009 за вих.№546 повідомило відповідача, як орендаря земельної ділянки, про зміну нормативної грошової оцінки земель міста Рівного і розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та про необхідність проведення відповідного перерахунку її величини, що підтверджується копіями даних листів, (а.с. 14-16).

Крім того, як зазначено позивачем в позовній заяві, землекористувачів неодноразово повідомляли про зміну нормативної грошової оцінки земель міста Рівного з 01.01.2007р. та розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з 01.01.2008р. через засоби масової інформації, а також рішеннями міської ради від 28.12.2006р. №450 та від 25.01.2008р. №1334 розміщеними на сайті Рівненської міської ради.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю", орендна плата за земельні ділянки визначається залежно від грошової оцінки земель. Визначення нормативної грошової оцінки земель, відповідно до ст. 23 Закону України "Про плату за землю", проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу, становить 2376185,05 грн., розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 190094,80 грн., що підтверджується даними Управління Держкомзему у місті Рівному станом на 01.01.2009р.

Згідно ст. 7 Закону України "Про плату за землю", ставки земельного податку застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Закону України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік. Відповідно, станом на 01.01.2009р. нормативну грошову оцінку земельної ділянки необхідно індексувати на коефіцієнт індексації 1, 152, а станом на 01.01.2010р. - на коефіцієнт індексації 1, 059, які розраховані відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого Постановою КМУ від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".

Відповідно до частин 1-3 ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Як прослідковується із матеріалів справи, позивачем було надіслано відповідачу пропозицію, а саме проект додаткового договору та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Законів України "Про оренду землі" і "Про плату за землю", ст. 11 ГПК України, ст. 188 ГК України, що підтверджується доданими до матеріалів справи копії пропозицій від 17.08.2009рокувих. №08-1274та від 10.11.2009 за вих.№08-1701. (а.с. 17-24).

Відповіді на претензію зі сторони відповідача - публічного акціонерного товариства "Свемон -Волинь" надано не було.

Відповідно до ч. 4 ст. 188 ГК України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно приписів ч. З ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішення суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, спростовуються наведеним вище, матеріалами справи, а тому є безпідставними та необґрунтованими.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Волинської області від 24.10.2011р. прийняте з повним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103 - 105 ГПК України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Волинської області від 24.10.2011р. у справі №5004/564/11 залишити без змін, апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Свемон-Волинь" - без задоволення.

Справу №5004/564/11 повернути господарському суду Волинської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий суддя Юрчук М.І.

Суддя Дужич С.П.

Суддя Василишин А.Р.

01-12/17095/11 17095/11