Постанова № 20801855, 24.11.2011, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
24.11.2011
Номер справи
5019/1493/11
Номер документу
20801855
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2011 року Справа № 5019/1493/11

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Юрчук М.І., суддя Дужич С.П. , суддя Василишин А.Р.

при секретарі Левчук І.О.

за участю представників сторін:

позивача: представник не з'явився

відповідача: представник не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Городоцький завод "Будматеріали" на рішення господарського суду Рівненської області у справі № 5019/1493/11 від 27.09.11р. (суддя Бережнюк В.В.)

за позовом Державної екологічної інспекції в Рівненській області

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Городоцький завод "Будматеріали"

про стягнення в сумі 7 669 грн. 52 коп.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Рівненської області у справі № 5019/1493/11 від 27.09.11р. позовні вимоги задоволено, стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали" суму збитків заподіяних державі в розмірі 7 669 грн. 52 коп. для зарахування коштів до місцевого Фонду охорони навколишнього природного середовища, стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали" в доход державного бюджету державне мито в сумі 102 грн. 00 коп., стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали" в доход державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що відповідачем не надано суду доказів відшкодування заподіяної шкоди в повному розмірі або відсутності його вини в спричиненні шкоди та факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства підтверджується наявними у справі доказами.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції товариство з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали" звернулось до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції від 27.09.11р. у справі 5019/1493/11 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову позивачу відмовити у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Крім того, апелянт, як на підставу скасування, посилається на те, що рішення суду прийняте з неповним встановленням фактичних обставин справи і як наслідок невірного застосування норм наказу № 639 від 10.12.2008 року.

Зокрема, апелянт, як на підставу скасування, посилається на те, що під час проведення позапланової перевірки було встановлено, що підприємством здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів без наявності дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади та зазначено на сторінці 4 абзацу 2 акту перевірки від 08 – 22 грудня 2010 року вказано, що підприємству будуть нараховані збитки за викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря за період з 09.02.2010 року по 29. 08.2010 року. Однак, у п.3.11 методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 639 від 10.12.2008року вказано, що час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу. Оскільки порушення були виявлені у відповідача під час проведення перевірки 22 грудня 2010 року, шкода могла бути розрахована, починаючи від цієї дати і до моменту усунення порушень, отже, здійснення позивачем розрахунку шкоди за вказаний у акті період є безпідставним.

Отже, можливість розрахунку шкоди залежить від такого чинника, як маса наднормативного викиду, яка розраховується за конкретний час роботи джерела в режимі наднормативного викиду, а як зазначалось вище, цей час згідно п. 3.11 Методики визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, відтак, невизначеність часу роботи джерела викиду унеможливлює встановити розмір шкоди.

На думку відповідача, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідачем і розмір заподіяної шкоди підтверджується позивачем недопустимими доказами, що є порушенням при прийнятті господарським судом Рівненської області рішення від 27.09.11 року вимогам ст. 43 ГПК України.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, однак, подав відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого він просить суд рішення господарського суду Рівненської області у справі № 5019/1493/11 від 27.09.11р. залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з підстав, викладених у відзиві та розглядати апеляційну скаргу за відсутності повноважного представника.

Рівненський апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, дослідивши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та їх юридичну оцінку, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що рішення господарського суду Рівненської області від 27.09.11р. у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Городоцький завод "Будматеріали" - без задоволення з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи у період із 08 по 22 грудня 2010 року уповноваженими особами Державної екологічної інспекції в Рівненській області в присутності інженера з охорони праці Люлька В.Л. було проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства на ТОВ Городоцький завод "Будматеріали".

За результатами даної перевірки складено Акт (а.с.12-20), яким встановлено, що товариством не виконаний п.3 припису акту попередньої перевірки щодо надання довідки про обсяг наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел.

Зазначеними діями ТОВ Городоцький завод "Будматеріали" порушено ст.10-11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

За дане порушення притягнуто до адміністративної відповідальності інженера з охорони праці Люлька В.Л. А саме, 09 грудня 2010 року Державною екологічною інспекцією в Рівненській області складено протокол №503 про адміністративне правопорушення (а.с.22) та винесена постанова від 09.12.2010р. №503 (а.с.23) про накладення адміністративного стягнення на інженера з охорони праці ТОВ Городоцький завод "Будматеріали" Люлька В.Л. у вигляді штрафу у розмірі 272,00 грн.

Також зазначено, що підприємству будуть нараховані збитки за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 09.02.2010р. по 29.08.2010р. (по день отримання дозволу на викиди). Відповідно до бухгалтерської довідки за період з 09.02.2010р. по 29.08.2010р. ТОВ Городоцький завод "Будматеріали" використано 153,1 тис.м.куб. природного газу та 23 кг електродів марки АНО - 4 (а.с.21).

25 грудня 2010 року позивачем було внесено відповідачу припис (а.с.24-27), який прийнятий до виконання директором ТОВ Городоцький завод "Будматеріали" Андрощуком В.П.

За наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідачу було нараховано заподіяні державі збитки. Розрахунок розміру відшкодування заподіяних державі збитків внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ Городоцький завод «Будматеріали» проведено державним інспектором І.Стасюк відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінохорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. за № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16604. Загальна сума збитків складає 7 669 грн. 52 коп. (детальний розрахунок міститься у справі на а.с.8-10).

Державною екологічною інспекцією в Рівненській області на адресу відповідача було надіслано претензію №3338/09 від 31.12.2010р. (а.с.6-11) з вимогою позивача перерахувати суму нарахованих завданих державі збитків у розмірі 7669грн.52 коп. Докази реагування відповідачем на дану претензію у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до п. «З» ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Органом, який уповноважений державою здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища є Державна екологічна інспекція в Рівненській області. Враховуючи те, що в строки передбачені ст.7 ГПК України претензія відповідачем задоволена не була, Держекоінспекцією в Рівненській області подано до суду даний позов про стягнення з ТОВ Городоцький завод «Будматеріали» завданих державі збитків у розмірі 7 669 грн. 52 коп.

Частиною 1 статті 10 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" визначено, зокрема, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Відповідно до ч.5 ст.11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

За умовами ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

За умовами ст.34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Стаття 1166 ЦК України визначає, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно частин 4, 5 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Статтею 69 даного Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до п. «з»ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.5.9 «Положення про Державну екологічну інспекцію в Рівненській області», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.02.2007 року №55 (а.с.125-132), до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідач не надав доказів наявності дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у період, що перевірявся, доказів відшкодування шкоди або доказів відсутності його вини в спричиненні шкоди.

Згідно Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища» та «Про охорону атмосферного повітря», постанов Кабінету Міністрів України від 17.11.2001 року №1520 «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію» та від 28.12.2001 року №1780 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел», наказу Мінприроди України від 27.06.2006 року №309 «Про затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел», Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року №639 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Пунктом 1.2. Методики передбачається, що ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).

Пунктами 2.1., 2.1.2 Методики передбачається, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 2.2 Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Пунктами 3.6 та 3.7 Методики встановлено, що розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду, зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

При здійсненні розрахунків маси наднормативного викиду забруднюючої речовини розрахунковими методами згідно до п.3.6 Методики необхідно враховувати, що час роботи джерела без дозволу на викиди може визначатися не раніше 01.02.2009 року, з дня набрання чинності Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року № 639 яким затверджено Методику.

При цьому, термін роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, підтвердженого даними контрольної перевірки, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Відповідно до п.4.1. Методики розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів ( і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини.

Розмір збитків розраховується за формулою: З = mi х 1,1П х Aі х Кт х Кзі , де З - розмір збитків, грн.; mi маса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, т ; 1,1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т; Aі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини; Кт- коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості; Кзі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною

Загальний розмір відшкодування збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.

Місцевим господарським судом Рівненської області вірно було надано оцінку твердженням представника відповідача відносно того, що позивач повинен був обрахувати масу наднормативного викиду забруднюючої речовини за іншою формулою, та про те, що обрахунок розміру завданих державі збитків здійснено позивачем за формулою, яка не передбачена Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639, та вказівка на те, що здійснення позивачем розрахунку шкоди за період з 09.02.2010р. по 29.08.2010р. Такі твердження були визнані помилковими.

Аналогічну позицію відповідач викладає у апеляційній скарзі.

Доводи апелянта, викладені ним у апеляційній скарзі не знайшли підтвердження під час розгляду апеляційної скарги та спростовуються вищевикладеним.

Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте з врахування всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103 - 105 ГПК України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Рівненської області від 27.09.2011р. у справі №5019/1493/11 залишити без змін, апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Городоцький завод "Будматеріали" - без задоволення.

Справу №5019/1493/11 повернути господарському суду Рівненської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий суддя Юрчук М.І.

Суддя Дужич С.П.

Суддя Василишин А.Р.

01-12/17111/11 17111/11