Рішення № 20793382, 19.12.2011, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.12.2011
Номер справи
8/5009/6039/11
Номер документу
20793382
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.12.11 Справа № 8/5009/6039/11

Суддя Попова І.А.

за позовом Прокурора Хортицького району м.Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - позивач Запорізька міська рада (69015, м.Запоріжжя, пр. Леніна, 206)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Дассеко»(70450, Запорізька область, Запорізький район, с. Кушугум, вул.Нагорна, 7)

про внесення змін в п. 9 договору оренди земельної ділянки (зареєстрований 18.02.2005 р. за № 040526100070)

Суддя І. А. Попова

Представники:

Позивача ОСОБА_2, дов. № 01-17/2440 від 09.06.2011 р.

Відповідача ОСОБА_3, дов. № 01.11.2011 р.

Прокурор Соловйова О.С.

Заявлено позовні вимоги про внесення змін в п. 9 договору оренди земельної ділянки, укладеного сторонами по справі (зареєстрований 18.02.2005 р. за № 040526100070)

В судовому засіданні, відкритому 02.11.2011 р., оголошувалася перерва до 05.12.2011 р., 19.12.2011 р. Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в засіданні 19.12.2011 р.

В судовому засіданні 05.12.2011 р. прокурором заявлено клопотання про уточнення позовних вимог щодо розміру орендної плати, передбаченого п. 9 договору оренди земельної ділянки, про внесення змін до якого заявлено. Клопотання задоволено судом.

Прокурор та позивач підтримують вимоги з підстав, викладених у позові та заяві від 23.11.2011 р., в обґрунтування вказують, що Запорізькою міською радою з ТОВ «Дассеко» укладено договір оренди землі, за яким позивач передав в оренду земельну ділянку площею 0,6648 га по вул. Калнишевського/Хортицьке шосе в м. Запоріжжя. Відповідно до п. 9 договору орендна плата за один календарний рік вноситься орендарем у розмірі 6892 грн. 65 коп. за календарний рік в цінах 2004 року. Вказана земельна ділянка пройшла нормативну оцінку та на час звернення з позовом до суду складає відповідно до даних Держкомзему у м. Запоріжжя 1897206 грн. 24 коп. Таким чином, орендна плата, що повинна сплачуватися за земельну ділянку, передану відповідачу в оренду за договором від 18.02.2005 р., відповідно до вимог Податкового кодексу України повинна складати трикратний розмір земельного податку. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 від 03.03.2008 р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого, зокрема, впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р. У відповідності до ст. 188 ГК України Запорізька міська рада звернулася до ТОВ «Дассеко»з пропозицією внести зміни у договір оренди землі від 18.02.2005 р. шляхом викладення п. 9 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 56519 грн. 19 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2011 рік.». Відповідачем додаткову угоду не укладено. Прокурор та позивач просять змінити п. 9 договору оренди землі, укладеного з відповідачем (зареєстрованого 18.02.2005 р.) в редакції, запропонованій Запорізькою міською радою, а саме: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 56916 грн. 19 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2011 рік та вноситься орендарем рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів , наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Хортицького району 33214812700008 у відділенні Держказначейства у Хортицькому районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676906, код 13050200».

Відповідач заявлені позовні вимоги визнав з урахуванням заяви прокурора про уточнення вимог. У відзиві на позов вказує, що відповідно до технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель, виготовленої Управлінням Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на перехресті вул. Калнишевського/Хортицьке шосе в м. Запоріжжя, на якій розташована відкрита охоронювана платна автостоянка, складає 1897206 грн. 24 коп. Також відповідач зазначає, що звертався до Запорізької міської ради з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 18.02.2005 р. з метою приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог діючого законодавства.

Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив, що Запорізькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дассеко»(орендар) укладено договір оренди землі за умовами якого позивач відповідно до рішення Запорізької міської ради №39 від 09.06.2004 р. надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,6648 га для розташування відкритої охоронювана платної автостоянки, яка знаходиться в м. Запоріжжя, по вул. Калнишевського/Хортицьке шосе, строком на 10 років. Вказаний договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 18.02.2005 р. № 040526100070. Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 689264 грн. 64 коп. (в цінах 2004 року).

Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 6892 грн. 65 коп. за календарний рік в цінах 2004 року.

Як встановлено, рішенням Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. встановлено орендну плату за земельні ділянки у м. Запоріжжя такою, що не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». (На даний час відповідні положення закріплені Податковим кодексом України).

03 березня 2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану Українським ДНДІПМ «Дніпромісто», затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.

Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Законом України «Про плату за землю»(що був чинним на момент укладення договору оренди) та Податковим кодексом України, що набув чинності на час вирішення даного спору, передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земельної ділянки (ст. 288.5 Податкового кодексу України). Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Правові засади проведення оцінки земель, в тому числі грошової, визначає Закон України «Про оцінку земель». Законом встановлено, що нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Статтею 15 Закону визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обовязковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.

Таким чином, внаслідок зміни ставки оподаткування змінюється розрахунок орендної плати.

Згідно ст. 20 Закону України «Про оцінку земель»за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка затверджується відповідною радою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Судом встановлено, що після порушення провадження по даній справі на замовлення відповідача Управлінням Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області виготовлено технічну документацію щодо нормативної грошової оцінки земель, відповідно до якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки на перехресті вул. Калнишевського/Хортицьке шосе в м. Запоріжжя, на якій розташована відкрита охоронювана платна автостоянка, складає 1897206 грн. 24 коп. Управлінням Держкомзему в м. Запоріжжя 31.10.2011 р. видано відповідний витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель.

Оскільки підставою для обрахування земельного податку та орендної плати відповідно розділу ХІІІ Податкового кодексу України, розділу ІІІ Закону України «Про оцінку земель»є витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, виданий відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, наданий сторонами по справі витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки від 31.10.2011 р. судом приймається як належний.

Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. у справі щодо офіційного тлумачення ч. 2 ст. 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення ч. 2 ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. За таких обставин дотримання сторонами вимог частити 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну чи розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчиненням прямого позову до відповідача про внесення змін до договору. (Таку правову позицію викладено в Інформаційному листі ВГС України №01-8/471 від 06.08.2008 р.)

Позивач вважає, що з метою приведення договірних відносин з відповідачем у відповідність до вимог діючого законодавства необхідно внести зміни до п. 9 договору в частині розрахунку розміру орендної плати, якою встановити, що орендна плата вноситься в розмірі 56916 грн. 19 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2011 рік.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Кодексом. Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Приписами ст.. 188 ГК України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Крім того, статтею 651 ЦК України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до п. 34 договору оренди землі від 18.02.2005 р. зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Пунктом 12 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі, внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу. Згідно ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Таким чином, зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, що призводить до обовязковості внесення змін до договору оренди землі.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які

встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що рішення № 9 від 18.01.2008 р. про внесення змін щодо розмірів орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, та рішення № 79 від 03.03.2008 р. про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя прийняті уповноваженим органом, договір оренди містить умови, при наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, вимоги про внесення змін в п. 9 договору оренди землі від 18.02.2005 р. щодо встановлення річної орендної плати в розмірі 56916 грн. 19 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2011 рік підлягають задоволенню.

Позовні вимоги задовольняються.

Судові витрати в розмірі, передбаченому законодавством на день подання даного позову, покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, ст. 188 ГК України, ст.ст. 651 ЦК України, ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України, Закону України “Про оренду землі”, керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Внести зміни в п. 9 договору оренди землі, укладеного Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дассеко»(зареєстрований 18.02.2005 р. за № 040526100070), виклавши його в наступній редакції:

«Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 56916 грн. 19 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах на 2011 рік та вноситься орендарем рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Хортицького району 33214812700008 у відділенні Держказначейства у Хортицькому районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676906, код 13050200».

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дассеко»(70450, Запорізька область, Запорізький район, смт. Кушу гум, вул.. Нагорна, 7, ЄДРПОУ 23855834) в доход державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 85 грн. державного мита. Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дассеко»(70450, Запорізька область, Запорізький район, смт. Кушу гум, вул.. Нагорна, 7, ЄДРПОУ 23855834) в доход державного бюджету України (отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача УДК у Запорізькій області, МФО 813015,ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку 264) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Суддя І.А. Попова

Рішення підписано 22 грудня 2011 року.

22.12.2011