Рішення № 20753028, 04.01.2012, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
04.01.2012
Номер справи
8/78/5022-1553/2011
Номер документу
20753028
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" січня 2012 р.Справа № 8/78/5022-1553/2011 Господарський суд Тернопільської області

у складі <Список >судді Гирили І.М. , судді <заповнити при колегіальному розгляді >розглянув справу

за позовом Прокурора м. Тернополя, бул. Шевченка, 7, м. Тернопіль, в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Галич", вул. Стецька, 20а, м. Тернопіль, 46000

про стягнення 3 959грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (з врахуванням прийнятої судом заяви позивача про уточнення позовних вимог за вих. № 1-1/4885 від 28.11.2011р.)

За участю представників сторін:

Прокурора: не прибув

Позивача: не прибув

Відповідача: ОСОБА_1. представника, довіреність № 10 від 25.10.2011 р.

В судових засіданнях представникам прокурора, позивача та відповідача розяснено процесуальні права та обовязки передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.

За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи:

Прокурор м. Тернополя звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль, надалі позивач, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Галич", вул. Стецька, 20а, м. Тернопіль, надалі відповідач, про стягнення 3 959грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (з врахуванням прийнятої судом заяви позивача про уточнення позовних вимог за вих. № 1-1/4885 від 28.11.2011р.).

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеною 09.03.2011р. державною екологічною інспекцією у Тернопільській області перевіркою дотримання природоохоронного законодавства в ТОВ "Галич" встановлено, що відповідач проводить свою діяльність з порушенням порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від спалювання природного газу в опалювальних котлах для обігрівання приміщення по вул. Стецька, 20А в м. Тернополі без відповідного дозволу, внаслідок чого за період з 01.02.2009 р. по 01.03.2011 р. використано 29 002 м3 природного газу, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

В підтвердження викладеного надано: направлення № 396 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції у Тернопільській області; акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Галич" від 09.03.2011 р.; протокол № 006984 від 09.03.2011 р. про адміністративне правопорушення; припис № 3-1/954 від 11.03.2011 р. Державної екологічної інспекції у Тернопільській області; повідомлення № 1229 від 27.09.2011 р. ВАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз"; постанову № 006984 від 10.03.2011 р. "Про накладення адміністративного стягнення", а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Розгляд справи, призначений вперше на 15:40 год. 28.11.2011 р., в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено до 10:25 год. 21.12.2011р. з підстав, викладених у відповідній ухвалі суду.

В судовому засіданні 21.12.2011 р., в порядку ст. 77 ГПК України, оголошено перерву до 10:15 год. 04.01.2012 р., про що сторони повідомлені згідно розписки, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи.

В порядку статті 69 ГПК України, строк вирішення спору продовжено до 17.01.2012р., про що судом 21.12.2011р. винесено відповідну ухвалу.

20.12.2011р. на адресу суду від відповідача поступило клопотання № 12 від 20.12.2011 р., згідно якого останній зазначив, що за результатами проведеної 09.03.2011 р. державним інспектором з охорони навколишнього середовища Тіцким М. І. винесено припис № 3-1/954 від 11.03.2011 р., яким зобовязано ТзОВ "Галич" в строк до 09.05.2011 р. отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також постановою № 006986 від 09.03.2011 р. накладено штраф у розмірі 85 грн., який було сплачено 04.05.2011 р. згідно квитанції № 8388. Однак вимоги що отримання дозволу виконані не були, що спричинено відсутністю коштів та незначним терміном для виконання, внаслідок чого в результаті проведеної 16.06.2011 р. повторної перевірки було накладено штраф у розмірі 300 грн., яки сплачено згідно квитанції № 4967 від 03.08.2011 р. Після цього, в результаті проведення напруженої роботи по пошуку фінансових активів, ТзОВ "Галич" отримало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 6110100000-74 від 08.12.2011 р., виданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України. З огляду на вищезазначене, враховуючи нелегке фінансове становище відповідача, просив суд зменшити суму задоволених позовних вимог, а позивача хоча б частково погодитись на таке зменшення.

В підтвердження викладеного надав суду належним чином завірені копії: акта обстеження ділянки та споруд; рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 61 від 24.01.2007р.; дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 6110100000-74 від 08.12.2011р.; листів № 4 від 11.04.2011р. та № 6 від 22.06.2011р.; квитанцій № 8388 від 04.05.2011р. та № 4967 від 03.08.2011 р.

Окрім того, 29.12.2011р. відповідач звернувся до господарського суду з клопотанням № 14 від 29.12.2011 р., згідно якого зазначив, що на даний час ТзОВ "Галич" перебуває у важкому фінансовому становищі, зокрема, що основним видом діяльності є здача в оренду обєктів нерухомого майна, при цьому видатки перевищують прибуток підприємства, що в свою чергу негативно впливає на взаємовідносини з орендарями та іншими третіми особами, а також може призвести до звільнення працівників. Відтак, просив суд при винесенні рішення по суті спору зменшити розмір покладеного на відповідача судового збору, а суму заборгованості стягнути рівними частинами з розстрочкою на 6 (шість) місяців.

Представник відповідача в судове засідання 04.01.2012р. прибув, заявлену до стягнення суму боргу визнав повністю та підтримав заявлене ним клопотання про розстрочку суми боргу терміном на 6 місяців.

Прокурор та позивач явки своїх повноважних представників в судове засідання 04.01.2012 р. не забезпечили, хоча про дату час та місце його проведення були повідомлені належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України (розписка в матеріалах справи).

Разом з тим, в судовому засіданні 21.12.2011р. позовні вимоги підтримали в повному обсязі, щодо задоволення клопотання відповідача про розстрочення заявленої до стягнення суми заборгованості терміном на 6 місяців не заперечили (письмове погодження в матеріалах справи).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях доводи та пояснення представників прокурора, позивача та відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру»при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р. (надалі Закон № 1264-ХІІ) державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Статтею 20 Закону № 1264-ХІІ встановлено, що державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів. Окрім того, до їх компетенції, зокрема, належить і видача дозволів на захоронення (складування) відходів, викиди шкідливих речовин у навколишнє природне середовище, на спеціальне використання природних ресурсів відповідно до законодавства України (п. є ч. 1 ст. 20 Закону № 1264-ХІІ).

Згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 55 від 19.02.2007 року затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області. Відповідно до п.п.6 п. 5 даного Положення Інспекції надано право складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення.

Як вбачається із ст. 40 Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

09 березня 2011 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Тіцким Михайлом Івановичем, на підставі ст. 20 Закон № 1264-ХІІ, згідно направлення Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 396, проведено планову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ "Галич", за результатами якої складено Акт.

Як вбачається із Акту, перевіркою встановлено, що обігрів приміщень на підприємстві за адресою: вул. Стецька, 20А, м. Тернопіль, здійснювався шляхом спалювання газу в 2 (двох) газових котлах. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, утворені в результаті спалення газу, здійснювались без дозволу державного управління з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Кількість використаного природного газу за період з 01.02.2009 р. по 01.03.2011 р. становить 29 002 м3., що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою ПАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" № 1229 від 27.09.2011р.

По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 09.03.2011 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 006984 та 10.03.2011 р. винесено постанову № 18 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 90 грн.

Окрім того, 11.03.2011 р. державним інспектором з охорони навколишнього середовища Тіцким М. І. винесено припис № 3-1/954, яким відповідача зобовязано до 09.05.2011 р. отримати в державному управлінні охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

У відповідності до ч. 5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність згідно із законом.

У відповідності до ст. 68 Закону № 1264-ХІІ підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

Факт порушення відповідачем вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища підтверджується Актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 09.03.2011 р.; довідкою публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" № 1229 від 27.09.2011 р. про кількість використаного газу; розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при спалюванні 29002 м3 природного газу; протоколом № 006984 від 09.03.2011 р. про адміністративне правопорушення та постановою № 18 від 10.03.2011 р. про накладення адміністративного стягнення на директора ТзОВ "Галич" Задворяка Петра Петровича

Як уже зазначалось вище, ст. 68 Закону № 1264-ХІІ передбачено обов'язок підприємств, установ, організацій та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій, згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009р. № 48/16064 (за період з 01.02.2009 року по 01.03.2011 року) та представленого позивачем в судове засідання 28.11.2011 р. розрахунку складає 3 959, 00 грн.

П. 35 ч. 1 статті 4 та ч. 1 статті 20 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 N 2857-VI, який набрав чинності 01.01.2011 р. та п. 7 Бюджетного кодексу України установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно із статтею 46 Закону № 1264-ХІІ.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також те, що відповідач в судовому засіданні 21.12.2011 р. суму існуючої заборгованості визнав повністю, доказів добровільного погашення заподіяних державі збитків суду не надав, суд визнає позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 3959,00 грн. збитків правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Разом з тим, в судовому засіданні 21.12.2011р. та 29.12.2011р. згідно письмової заяви № 14 від 29.12.2011р. відповідач просить, враховуючи важкий фінансовий стан товариства, розстрочити виконання рішення суду терміном на 6 (шість) місяців шляхом сплати заявленої до стягнення суми боргу щомісячно рівними частинами, починаючи з лютого місяця 2012р.

П. 6 ч. 1 ст. 83 ГПК України передбачено, що Господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Присутні в судовому засіданні 21.12.2011р. представники позивача та прокурора не заперечили проти задоволення судом клопотання відповідача щодо розстрочки виконання рішення суду терміном на 6 (шість) місяців (погодження в матеріалах справи).

Таким чином, враховуючи вищезазначене, беручи до уваги клопотання відповідача та погодження щодо його задоволення представників позивача та прокурора, суд вважає за доцільне надати розстрочку виконання рішення суду щодо стягнення з відповідача заборгованості в сумі 3959 грн. терміном на 6 (шість) місяців до 01.08.2012р. шляхом сплати боргу рівними частинами по 659,83 грн., починаючи з лютого місяця 2012р. .

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 35, 43, 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85,115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Галич", вул. Стецька, 20а, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 14039595) на р/р 33118331700002 спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської міської ради Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588119 в ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012 3 959 (три тисячі девятсот пятдесят девять) грн. 00 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з розстрочкою сплати боргу до 01.08.2012р. рівними частинами щомісячно в наступному порядку:

-до 01 березня 2012 року 659 (шістсот пятдесят девять) грн. 83 грн.;

-до 01 квітня 2012 року 659 (шістсот пятдесят девять) грн. 83 грн.;

-до 01 травня 2012 року 659 (шістсот пятдесят девять) грн. 83 грн.;

-до 01 червня 2012 року 659 (шістсот пятдесят девять) грн. 83 грн.;

-до 01 липня 2012 року 659 (шістсот пятдесят девять) грн. 83 грн.;

-до 01 серпня 2012 року 659 (шістсот пятдесят девять) грн. 85 грн.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Галич", вул. Стецька, 20а, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 14039595) в доход Державного бюджету України на рахунок 31212206700002 у ГУДК України у Тернопільській області, одержувач Державний бюджет м. Тернопіль 22030001, код ЄДРПОУ 23588119, МФО 838012, призначення платежу: "Судовий збір", код 03500022, Пункт 1; - 1 411 (одну тисячу чотириста одинадцять) грн. 50 коп. судового збору.

4.Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

5.Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

6.Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня прийняття (підписання - 05.01.2012р.) рішення, через місцевий господарський суд.

Це поле друкуватися не буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВАТИ !!!переведено в чистовик -9471

СуддяІ.М. Гирила