Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2011 року Справа № 1170/2а-4771/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Нагібіної Г.П. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області (далі позивач) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач) фінансові санкції у розмірі 5000,00 грн. за порушення правил продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що стосовно відповідача було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 26 серпня 2011 року № 1107480722-32, яким до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 5000,00 грн. за реалізацію алкогольних напоїв за ціною, нижчою за встановлену Кабінетом Міністрів України.
Зазначене рішення відповідач не оскаржив, проте у встановлений строк фінансові санкції не сплатив.
Представник позивача, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач, у судове засідання повторно не зявився, до суду з адреси, зазначеної у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців повернулося поштове відправлення з повістками про виклик до суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання»(а.с. 19, 25).
За правилами, встановленими частиною одинадцятою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV (далі КАС України) розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Частиною шостою статті 128 КАС України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, суд вирішив розгляд справи здійснити у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР.
Згідно з частиною першою статті 16 зазначеного Закону контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Частиною четвертою статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»встановлено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 жовтня 2011 року № 1289 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 листопада 2011 року за № 1271/20009 Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Департамент) діє як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової служби України (далі - ДПС України) і реалізує державну політику у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у даній сфері.
Згідно з пунктом 10 зазначеного Положення Регіональні управління Департаменту є юридичними особами, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного ОСОБА_2 України і своїм найменуванням та інші печатки і штампи, власні бланки, мають право в межах компетенції вчиняти правочини, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачами та відповідачами у суді.
Регіональні управління діють на підставі положень, що затверджуються директором Департаменту, і Регламенту Департаменту, що затверджується наказом ДПС України, та забезпечують реалізацію державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у відповідному регіоні.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа підприємець 11.02.1998 р. виконавчим комітетом Знамянської міської ради, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 21).
17 серпня 2011 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області проведено перевірку господарської одиниці магазину, який розташований по вул. Леніна, 52, с. Макариха Знамянського району Кіровоградської області та належить відповідачеві.
Перевіркою встановлено факт реалізації продавцем зазначеного магазину споживачеві однієї пляшки вина виноградного ординарного столового напівсолодкого білого «Сонячна Тамянка»місткістю 0,7 л., 9,0 12,0 % за ціною 14,30 грн., що є нижчою за встановлену мінімальну роздрібну ціну 18,00 грн., встановлену КМ України ( постанова КМУ від 30 жовтня 2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних цін і роздрібних цін на окремі вили алкогольних напоїв вітчизняного виробництво»).
За результатами перевірки складено акт № 128/32-162/2466604048 про результати фактичної перевірки з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, якій підписаний продавцем магазину без заперечень (а. с. 7 8).
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року N 957 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року N 819) «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва»мінімальна відпускна роздрібна ціна на пляшку вина у скляній тарі місткістю 0,7 л. складає 18,00 грн.
На підставі акту перевірки № 128/32-162/2466604048 позивачем винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 26 серпня 2011 року № 1107480722-32, якою до відповідача, за порушення дисципліни цін при продажу алкогольних напоїв застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 5000,00 грн.(а.с. 10).
Рішення про застосування фінансових санкцій направлено відповідачу поштою, проте, у звязку з неможливістю вручення, повернено до Регіонального управління, відтак рішення про застосування фінансових санкцій було розміщено на дошці обяв (а.с. 5).
Відповідальність за оптову або роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої передбачена абзацом тринадцятим частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», який передбачає накладення штрафу у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
Відповідачем доказів повної або часткової сплати фінансових санкцій або оскарження у встановленому порядку рішення про застосування фінансових санкцій від 26 серпня 2011 року № 1107480722-32 не надано.
Компютерна програма «Документообіг адміністративних судів»інформації щодо оскарження відповідачем рішення про застосування фінансових санкцій від 26 серпня 2011 року № 1107480722-32 не містить.
Відповідно до частини пятої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Суд зазначає, що рішення субєкта владних повноважень, прийняте ним у межах компетенції та не змінене або скасоване у встановленому порядку, є обовязковим до виконання особою, щодо якої таке рішення прийнято.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»встановлено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
З огляду на викладене суд вважає доведеним факт реалізації продавцем магазину, який належить відповідачеві, однієї пляшки вина виноградного ординарного столового напівсолодкого білого «Сонячна Тамянка»місткістю 0, 7 л., 9,0 12,0 % за ціною 14,30 грн., що є нижчою за встановлену мінімальну роздрібну ціну (18,00 грн.), відтак застосування до відповідача фінансових санкцій є обґрунтованим, тому адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Частиною четвертою статті 94 КАС України встановлено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 35, 86, 94, 128 158 - 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 в дохід Державного бюджету України фінансові санкції у розмірі 5000 (пять тисяч) гривень 00 коп. за наступними реквізитами: код платежу 21081100, р/р 31115106700010, одержувач УДК у м. Знамянка, банк ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23100000.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.П. Нагібіна