Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/13893/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11год. 50хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
за участю представників:
від позивача Кузьміна М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Підприємство Микитівської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№87)» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення суми податкової заборгованості у розмірі 227449,38грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Горлівська обєднана державна податкова інспекція, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (а.с.60), до Державного підприємства «Підприємство Микитівської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№87)» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення суми податкової заборгованості у розмірі 227449,38грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що за відповідачем числиться заборгованість перед бюджетом на загальну суму 227449,38грн., а саме:
- по податку на доходи найманих працівників 216867,44грн.
- по податку з власників наземних транспортних засобів 10408,94грн.
- по збору за забруднення навколишнього природного середовища 173,00грн.
Заборгованість перед бюджетом виникла внаслідок несплати податкових зобовязань згідно податкових декларацій, податкових повідомлень-рішень про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобовязань та пені. Інспекцією було вжито ряд заходів по погашенню даного боргу, проте очікуваного результату вони не дали.
Просить суд стягнути кошти з рахунків Державного підприємства «Підприємство Микитівської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№87)» у банках, обслуговуючих такого платника податків (84635, Донецька обл., м. Горлівка, вул. Живописна, буд.1, ідентифікаційний код 08679907):
суму податкової заборгованості з податку на доходи найманих працівників на користь держави у розмірі 216867,44грн. на р/р33216800700020, код 11019900, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Місцевий бюджет у Микитівському районі м. Горлівки;
суму податкової заборгованості з податку з власників наземних транспортних засобів на користь держави у розмірі 10408,94грн. на р/р33219807700020, код 12020100, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Місцевий бюджет у Микитівському районі м. Горлівки;
суму податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на користь держави у розмірі 173,00грн. на р/р33117329700020, код 19050200, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Місцевий бюджет у Микитівському районі м. Горлівки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Підприємство Микитівської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№87)» (далі по тексту Підприємство Микитинської виправної колонії №87) є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 06.05.2000 року №12561200000001419, ідентифікаційний код 08679907, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою №08679907 (а.с.7,8), перебуває на податковому обліку у Горлівської ОДПІ з 15.05.2000 року за №345 (а.с.9). Свою діяльність здійснює на підставі Статуту (а.с.5).
Оскільки спірні правовідносини виникли на протязі 2010 року, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.
Відповідачем до податкового органу подані податкові декларації з податку на доходи фізичних осіб:
№3648 від 21.03.2011 року за січень 2011 року, якою нарахував суму податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного періоду у розмірі 1651,00грн. та визначив суму заборгованості з податку на доходи фізичних осіб станом на 01.01.2011 року за даними обліку податкового агента у розмірі 209095,84грн. (а.с.18).
№3898 від 21.03.2011 року за лютий 2011 року, якою нарахував суму податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного періоду у розмірі 2098,00грн. (а.с.18);
№8484 від 19.04.2011 року за березень 2011 року, якою нарахував суму податку, яка підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного періоду у розмірі 3974,24грн. (а.с.22).
Всього до сплати відповідачем самостійно заявлено суму податкового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб у загальному розміру 216819,08грн.
Також у звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання у Підприємства Микитинської виправної колонії №87 виникла пеня в сумі 48,36грн., яка нарахована на підставі ст.129 Податкового кодексу України, що підтверджено зворотнім боком облікової картки (а.с.31-32).
Всього сума заборгованості на час розгляду справи по податку на доходи найманих працівників складає 216867,44грн.
Відповідно до п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України платниками податку є:
162.1.1. фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
162.1.2. фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
162.1.3. податковий агент.
Згідно п.163.1 ст.163 вказаного кодексу об'єктом оподаткування резидента є:
163.1.1. загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
163.1.2. доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
163.1.3. іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Згідно з п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані, зокрема, подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.
Питання щодо справляння податку на доходи фізичних осіб, що був нарахований проте не сплачений у період до набрання чинності Податкового кодексу України, тобто до 01.01.2011 року врегульовано пунктом 1 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України. А саме, за приписами цієї норми - податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженим податковим зобов'язанням та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стягується з податкового агента із застосуванням заходів відповідальності, передбачених цим Кодексом.
Відповідачем до податкового органу поданий розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2010 рік №1678 від 01.03.2010 року, яким нарахував суму податку, що підлягає сплаті у розмірі 2470,00грн., терміном сплати до 15 квітня 2010 року суму 618,00грн., до 15 липня 2010 року суму 618,00грн., до 15 жовтня 2010 року 617,00грн., до 15 січня 2011 року суму 617,00грн. (а.с.17).
Але відповідачем податкове зобовязання з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів не було сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу на загальну суму 1042,06грн.
У звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів Підприємством Микитинської виправної колонії №87, що є порушенням п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та у відповідності із п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 цього закону відповідачу нарахована штрафна санкція, визначена в податкових повідомленнях-рішеннях №0005461740/0 від 20.12.2010 року у сумі 66,45грн., №0004091740/0 від 21.10.2010 року у сумі 3876,04грн. та №0005321740/0 від 01.12.2009 року у сумі 440,00грн. (а.с.24,25). Усього на суму 4382,49грн.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Також у звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання у Підприємства Микитинської виправної колонії №87 виникла пеня в сумі 4984,39грн., яка нарахована на підставі ст.129 Податкового кодексу України, що підтверджено зворотнім боком облікової картки (а.с.34-41) та розрахунком пені (а.с.62).
Всього сума заборгованості на час розгляду справи по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за відповідачем складає 10408,94грн.
Крім того, у звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання Підприємства Микитинської виправної колонії №87, що є порушенням п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та у відповідності із п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 цього закону відповідачу нарахована штрафна санкція, визначена в податковому повідомленні-рішенні №0000431540/0 від 18.02.2009 року у сумі 135,50грн. (а.с.27).
Але відповідачем узгоджене податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища не було сплачено, що призвело до виникнення податкового боргу в сумі 135,50грн.
Також у звязку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобовязання у Підприємства Микитинської виправної колонії №87 виникла пеня в сумі 37,50грн., яка нарахована на підставі ст.129 Податкового кодексу України, що підтверджено зворотнім боком облікової картки (а.с.42) та розрахунком пені (а.с.61).
19.07.1999 року Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України №162/379, затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Пунктом 1.2 Інструкції передбачено, що вона визначає єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.
Відповідно до п.7.1 Інструкції, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу.
Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, девять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.
Відповідно до п.7.3 Інструкції, платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.
Відповідно до п.8.2 Інструкції, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до п.9.2 Інструкції, платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством. Штрафні санкції та пеня застосовуються в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.16.1.3 та пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 зазначеного Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону встановлює, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до абзацу «а» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до абзацу «б» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. (п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Судом встановлено, що відповідачем не сплачені суми податкових зобовязань у результаті чого у відповідача виник податковий борг на загальну суму 227449,38грн.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 ст. 5 зазначеного Закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Керуючись пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України узгоджена сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання, але не сплачена платником податків у встановлений строк визнається сумою податкового боргу платника податків.
П.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 кодексу передбачено орган стягнення це державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
На час розгляду справи відповідачем податковий борг на загальну суму 227449,38грн. не сплачений.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
З метою погашення податкового боргу відповідачу була відправлена перша податкова вимога від 16.10.2001 року №1/15 (а.с.11) та друга податкова вимога від 16.11.2001 року №2/63 (а.с.12), які одержані відповідачем, про що є запис на корінцях.
Позивачем 08.07.2010 року, 30.11.2010 року, 23.12.2010 року зареєстровано право на заставу майна та майнових прав Підприємства Микитинської виправної колонії №87, про що надано витяги про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с.14-16).
У відповідності зі ст.10 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачем було прийнято рішення №9 від 13.03.2002 року про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів (а.с.13), але позитивного результату ці заходи не дали.
Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», про що свідчать матеріали справи.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Підприємство Микитівської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№87)» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення суми податкової заборгованості у розмірі 227449,38грн., задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків Державного підприємства «Підприємство Микитівської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№87)» у банках, обслуговуючих такого платника податків (84635, Донецька обл., м. Горлівка, вул. Живописна, буд.1, ідентифікаційний код 08679907):
суму податкової заборгованості з податку на доходи найманих працівників на користь держави у розмірі 216867,44грн. на р/р33216800700020, код 11019900, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Місцевий бюджет у Микитівському районі м. Горлівки;
суму податкової заборгованості з податку з власників наземних транспортних засобів на користь держави у розмірі 10408,94грн. на р/р33219807700020, код 12020100, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Місцевий бюджет у Микитівському районі м. Горлівки;
суму податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на користь держави у розмірі 173,00грн. на р/р33117329700020, код 19050200, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Місцевий бюджет у Микитівському районі м. Горлівки. Всього суму 227449,38грн.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 21 вересня 2011 року в присутності представника позивача.
Постанову у повному обсязі складено 26 вересня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.