Постанова № 20687201, 24.11.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2011
Номер справи
2а/0370/2885/11
Номер документу
20687201
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2011 року <год:хв >Справа № 2а/0370/2885/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Піянзіну О.К.,

за участю представника позивача Бугайова А.О.,

представників відповідача-1 Остапюка С.П., Королюк Н.О., Кривої І.В.,

представника відповідача-2 Манчик О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Бріс» ЛТД до Луцької обєднаної державної податкової інспекції, Головного Управління Державного казначейства України у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення бюджетного відшкодування податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Бріс» ЛТД звернулось в суд із позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 6 жовтня 2011 року за №0002142302 та стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за червень 2011 року в розмірі 127232 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог діючого законодавства Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією безпідставно винесено податкове повідомлення-рішення згідно акту перевірки. Позивач вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення, Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією порушено пунктів 198.1 та 198.2 статті 198, пунктів 200.3 та 200.4 статті 200, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, внаслідок чого протиправно дійшов висновку про завищення позивачем суми бюджетного відшкодування за червень 2011року в сумі 127232 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач - Луцька обєднана державна податкова інспекція в запереченнях проти адміністративного позову від 21 листопада 2011 року за №1206/10/10-012 та представники в судовому засіданні позову не визнали, зазначаючи що транспортні засоби, придбані ТзОВ Фірма «Бріс» згідно договорів фінансового лізингу у травні 2011 року обліковуються на рахунок 105 «транспортні засоби». Дані бухгалтерського обліку по рахунку 105 «Транспортні засоби» свідчать, що станом на 1 травня 2011 року дебетове сальдо становить 20872684,31грн., оборот по дебету 836682,80 грн., оборот по кредиту 0,00 грн., станом на 31 травня 2011 року дебетове сальдо становить 21709367,11 грн., а станом на дату перевірки, тобто 13 вересня 2011 року, дебетове сальдо по даному рахунку становить 23060717,88 грн. відповідно сальдо на кінець періоду 23060717,88 грн. Отже, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг відповідно до статті 188.1 Податкового кодексу України визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, а тому дана вартість придбаних транспортних засобів у лізинг має бути в подальшому включена до вартості послуг по перевезенню даними транспортними засобами або при подальшій реалізації на митній території України. На підставі наведеного позивачем завищено суму бюджетного відшкодування червня 2011 року на суму 127232 грн., чим порушено абзац «а» пункт 200.4 статті 200 Податкового кодексу України. Просили у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Відповідач - Головне Управління Державного казначейства України у Волинській області у запереченні №15-08/476-6805 від 1 листопада 2011 року та представник у судовому засіданні позовних вимог не визнали, зазначаючи, що Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією станом на 31 жовтня 2011 року до Управління Державного казначейства у місті Луцьку Головного управління Державного казначейства України у Волинській області не подавались висновки щодо проведення бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 127232 грн. по декларації за червень 2011 року на користь ТзОВ Фірма «Бріс» ЛТД, а тому відшкодування не проводилось. Крім того, повернення суми бюджетної заборгованості з відшкодування сум ПДВ можливе в порядку безспірного списання коштів державного бюджету за рішенням суду про стягнення надходжень бюджету. Просили у позові відмовити.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Бріс» ЛТД зареєстроване 24 грудня 1996 року виконавчим комітетом Луцької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію від 20 грудня 1996 року №390458 та взято на податковий облік в органах державної податкової служби 24 грудня 1996 року за №716, станом на 18 серпня 2011 року перебуває на обліку в Луцькій обєднаній державній податковій інспекції. Згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 26 травня 2004 року №02820109 виданого Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією позивач був зареєстрований платником ПДВ з 26 травня 2004 року.

У липні 2011 року позивачем подано до Луцької обєднаної державної податкової інспекції декларацію з податку на додану вартість за червень 2011 року, в якій відображено суму податку належного до відшкодування у розмірі 127232 грн.

Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією 19 вересня 2011 року проведено позапланову виїзну документальну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Бріс» ЛТД з питань подання декларації з ПДВ за березень-квітень 2011 року відємним значенням з ПДВ, що становить більше 100000 грн. та з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2011 року у розмірі 127232 грн., заявленої до відшкодування на рахунок платника у банку, за результатами якої складено акт за №7261/23-3/21749653.

Перевіркою встановлено, що товариством порушено абзац «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України та завищено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за червень 2011 року на 127232 грн., яке виникло в результаті того, що до бюджетного відшкодування червня 2011 року ТзОВ Фірма «Бріс» ЛТД включено придбання транспортних засобів у лізинг.

За наслідками перевірки Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією 6 жовтня 2011 року складене податкове повідомлення-рішення за №0002142302, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 127232 грн.

Фінансовий лізинг - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Статтею 16 Закону України «Про фінансовий лізинг» передбачено, що сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором, а саме лізингові платежі можуть включати суму, яка відшкодовує частині у вартості предмета лізингу.

Отже, при сплаті лізингових платежів, які включають в себе суму ПДВ відповідно до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України ТзОВ Фірма «Бріс» ЛТД має право на бюджетне відшкодування сплачених сум ПДВ.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового Кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Не відносяться до податкового кредиту суми додатку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені додатковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу) (пункт 198.6 статті 198 Податкового Кодексу України).

Таким чином, положення пунктів 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України визначають правові підстави для включення платником податків суми податку на додану вартість, сплаченого в ціні товару, до податкового кредиту. При цьому, документом, що підтверджує право на податковий кредит є податкова накладна.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то відповідно до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пункту 200.7 та 200.8 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

У звязку з наявністю відємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за червень 2011 року та відповідно до зазначених вимог статті 200 Податкового кодексу України ТзОВ Фірма «Бріс» ЛТД подало до Луцької обєднаної державної податкової інспекції податкову декларацію та заяву про повернення сум бюджетного відшкодування за червень 2011 року.

Положеннями пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації з податку на додану вартість, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Відповідно до пункту 200.11 статті 200 Податкового кодексу України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Відповідно до підпункту 78.1.8. пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100000 гривень.

Згідно з пунктів 200.12 та 200.13 статті 12 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобовязаний у пятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Всупереч наведених вимог Луцькою обєднана державна податкова інспекція не надано органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету за червень 2011 року.

Судом встановлено та не заперечується матеріалами справи, а також не спростовано представниками відповідачів в судовому засіданні, що ТзОВ Фірма «Бріс» ЛТД повністю дотримано дані норми Кодексу.

Таким чином, як вбачається з вищенаведеного, позивачем виконано всі вимоги податкового законодавства для включення сум ПДВ до складу податкового кредиту та виникнення права на бюджетне відшкодування по податку на додану вартість заявленого у червні 2011 року.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до підпунктів 1, 2 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач - Луцька обєднана державна податкова інспекція не довела правомірності складене податкове повідомлення-рішення від 6 жовтня 2011 року за №0002142302.

Отже, судом встановлено, що позивач виконав всі вимоги Податкового кодексу України щодо документального оформлення податкового обліку та в підтвердження правомірності заявлених до відшкодування сум ПДВ під час перевірок надав всі передбачені діючим законодавством Україні документи.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1283,40 грн.

Керуючись статтею 94, частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 6 жовтня 2011 року за №0002142302.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Бріс» ЛТД бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за червень 2011 року у розмірі 127232 (сто двадцять сім тисяч двісті тридцять дві) гривень.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Бріс» ЛТД 1283 (одну тисячу двісті вісімдесят три) гривні 40 (сорок) копійок витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяА.Я. Ксензюк