Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" листопада 2011 р. м. КиївК-22798/08
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Бившевої Л.І.
Лосєва А.М.
Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Харківської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2007 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2008
у справі №2а-1850/07
за позовом Харківської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області
до Приватного підприємства «Транс-сервіс»
про проведення перевірки та про зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2007, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2008, у задоволенні адміністративного позову Харківської ОДПІ про зобовязання ПП «Транс-сервіс» допустити перевіряючих до перевірки та надати необхідні документи відмовлено.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позову, з підстав неправильного застосування норм матеріального права, а саме п.8 ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Перевіривши під час письмового провадження повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування прийнятих у справі рішень, з закриттям провадження у справі, виходячи з такого.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для звернення податкового органу з адміністративним позовом про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки ПП «Транс-сервіс» стало те, що на виконання наказу ДПА у Харківській обрості №317 від 20.07.2007 «Про організацію проведення службових розслідувань»та згідно наказу Харківської ОДПІ у Харківській області № 496 від 25.07.2007 «Про проведення службових розслідувань» стосовно посадових осіб податкової інспекції, які раніше проводили перевірку платника, було розпочато службове розслідування, у звязку з чим керівником позивача, на підставі п.8 ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»видано наказ №505 від 27.07.2007 «Про проведення позапланової виїзної перевірки»та видано відповідні направлення.
Відповідачем було відмовлено посадовим особам податкового органу у допуску до проведення позапланової перевірки, про що 30.07.2007 складено акт відмови від допуску до перевірки №34/23-31236470.
Відповідно до пункту 4 частини 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статтею 104 цього Кодексу передбачено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Субєкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Частиною 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, перелік яких наведений в пунктах 1-9 цієї частини. Зокрема, серед таких обставин пунктом 8 частини 6 ст. 11-1 зазначеного Закону передбачено проведення позапланової виїзної перевірки у разі коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Згідно з частиною 7, якою ця стаття була доповнена Законом України від 25.03.2005 №2505-IV, позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом ( частина 8 цієї статті в редакції Закону України від 25.03.2005 № 2505-ІУ ).
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що податковий орган повинен і має право звернутися з адміністративним позовом про надання дозволу для проведення позапланової перевірки лише з підстав, які не передбачені статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Натомість з підстав, що передбачені цим Законом, позапланова перевірка проводиться на підставі наказу начальника органу державної податкової служби, як це встановлено пунктом 2 частини 1 ст. 11-2 цього Закону.
Положення абзацу другого частини 7 ст.11-1 зазначеного Закону про здійснення позапланової виїзної перевірки лише на підставі рішення суду не є підставою для іншого тлумачення частин 6, 7 та 8 цієї статті з огляду на те, що цей абзац діє в редакції Закону України від 12.01.2005 № 2322-ІУ, тоді як випадки проведення позапланової перевірки визначені Законом України від 25.03.2005 № 2505-ІУ. Застереження законодавця щодо здійснення позапланової перевірки за рішенням суду в інших, не передбачених цим Законом, випадках підкреслює виключність таких випадків, що в свою чергу вимагає оцінки судом суспільної необхідності такої перевірки.
Відповідно до статті 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
З метою реалізації встановленої пунктом 1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» компетенції щодо проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, що мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, в разі якщо особи, стосовно яких здійснюється контроль, перешкоджають в реалізації цієї компетенції, у органів державної податкової служби наявні важелі впливу, зокрема, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та іншими законами.
З огляду на те, що Харківська ОДПІ як підставу проведення позапланової перевірки вказувала пункт 8 частини 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», провадження у справі підлягає закриттю відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 157 КАС України, згідно з яким суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки позапланова перевірка з цієї підстави здійснюється згідно наказу начальника податкового органу.
Враховуючи викладене, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з закриттям провадження у справі, відповідно до приписів частини 1 ст.228 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 157, 220, 222, 223, 228, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Харківської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2007 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2008 скасувати.
Провадження у справі закрити.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, та оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Л.І.Бившева
А.М.Лосєв
О.М.Нечитайло
Н.Г.Пилипчук