Ухвала суду № 20671032, 23.11.2011, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
23.11.2011
Номер справи
к-22651/08-с
Номер документу
20671032
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"23" листопада 2011 р. м. КиївК-22651/08

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Бившевої Л.І.

Лосєва А.М.

Нечитайла О.М.

Пилипчук Н.Г.

розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу

Закритого акціонерного товариства «Украгро НПК»

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008

у справі №07/1473а

за позовом Закритого акціонерного товариства «Украгро НПК»

до Державної податкової інспекції у Жашківському районі»

про скасування рішень про застосування штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду Черкаської області від 20.04.2007 позов ЗАТ «Украгро НПК»задоволено повністю. Скасовано рішення ДПІ у Жашківському районі від 08.11.2006 №0000392351/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1520,12 грн., рішення від 15.01.2007 №0000392351/3 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 340 грн.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008 постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нову про відмову в позові в повному обсязі.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, з підстав неправильного застосування норм матеріального права.

Перевіривши під час письмового провадження повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на таке.

Відповідачем проведена планова виїзна перевірка з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.04.2005 по 30.06.2006, за результатами якої складено акт від 27.10.2006 №119/23-01/31961067.

За висновками акта перевірки позивачем порушено п.5.2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2001 №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320, у звязку з перевищенням ліміту залишку готівки у касі у вересні 2006 року на 760,06 грн.

На підставі акта перевірки прийнято рішення від 08.11.2006 №0000392351/0, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1520,12 грн. на підставі Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

За наслідками апеляційного оскарження, скарги позивача залишені без задоволення, рішенням ДПА України від 25.01.2007 №733/6/25-0415 розмір штрафних (фінансових) санкцій збільшено на 340 грн., у звязку з чим прийнято рішення №0000392351/3 від 15.01.2007 на зазначену суму.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішень про нарахування штрафних санкцій з тих підстав, що зазначені санкції, відповідно до ст.238 ГК України, є адміністративного-господарськими, а тому можуть застосовуватись лише в межах строків встановлених ст.250 цього Кодексу.

Крім того, суд першої інстанції вважає, що законами України не встановлені фінансові санкції за перевищення господарюючими субєктами встановлених лімітів залишку готівки в касах, Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»не є законом, а тому податковий орган не може нараховувати штрафні санкції на його підставі.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції, виходив з того, що Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»поширюється на всіх субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють операції з готівкою в національній валюті та є обовязковим для виконання.

Відповідальність у вигляді штрафних санкцій за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства передбачено саме Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», при цьому дані правовідносини не є предметом регулювання Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Правила організації контролю за додержанням норм з регулювання обігу готівки встановлюються Національним банком України за погодженням з Державною податковою адміністрацією України.

Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.

Порушення, що виникають у сфері використання готівкових коштів, господарюючими суб'єктами регулюються вищезгаданим Указом Президента України та відносяться до адміністративно-фінансових санкцій.

Згідно ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

В ст. 250 Господарського кодексу України зазначено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

З огляду на викладене, суд першої інстанції встановивши, що відповідачем санкції за порушення ліміту залишку готівки у касі застосовані з порушенням строків встановлених ст.250 ГК України дійшов вірного висновку про наявність підстав для їх скасування.

Помилковість висновків суду першої інстанції, що Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»не може бути підставою для застосування штрафних санкцій, не вплинула на правильність прийнятого рішення.

За таких обставин, судова колегія доходить висновку, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим та скасовано судом апеляційної інстанції помилково.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Украгро НПК» задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2008 скасувати.

Постанову Господарського суду Черкаської області від 20.04.2007 залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Л.І.Бившева

А.М.Лосєв

О.М.Нечитайло

Н.Г.Пилипчук