Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2011 року м. КиївК-19763/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
ГоловуючогоСтепашка О.І.
СуддівКостенка М.І.
Маринчак Н.Є.
Островича С.Е.
Усенко Є.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі
на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 01.02.2008
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009
у справі № 2-а-5107/07
за позовомКредитної спілки «Амос»
доДержавної податкової інспекції у м. Житомирі
прочасткове скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Кредитна спілка «Амос»(далі по тексту позивач, КС «Амос») звернулась до суду з позовом про часткове скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі (далі по тексту відповідач, ДПІ у м. Житомирі) № 0005231702/0 від 30.08.2007 в частині стягнення 2407,47 грн. по податку з доходів фізичних осіб, в т.ч.: 802,49 грн. основного платежу та 1604,98 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01.02.2008, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009, позов задоволено повністю.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій; прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної планової виїзної перевірки КС «Амос»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 21.06.2005 по 30.06.2007, складено акт № 4693/22/33555176 від 17.08.2007, в якому зафіксовані порушення: п. 1.15 ст. 1,пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, п. 7.1 ст. 7, п. 8.1 ст. 8, пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9, пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме: нарахування доходів у вигляді відсотків, нарахованих на вклади (внески) членів кредитної спілки за липень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2006 року, які не оподатковувались за ставкою 13 %, що призвело до неутримання податку з доходів фізичних осіб на суму 802,49 грн.
На підставі результатів вказаної перевірки, 30.08.2007 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення№ 0005231702/0 про визначення суми податкового зобовязання по податку з доходів фізичні осіб в розмірі 2 621,91грн., в т.ч.: 873,97 грн.основного платежу та 1 747,94 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Позивач просить скасувати спірне податкове повідомлення-рішення в частині визначення податку з доходів фізичних осіб в розмірі 2407,47 грн., в т.ч.: 802,49 грн. основного платежу та 1604,98 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до ст. 1, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про кредитні спілки»кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх обєднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок обєднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом; внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Згідно абз. 1 ч. 1, абз. 1 ч. 2, ч. 3 ст. 21 зазначеного Закону кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обовязкові пайові та інші внески від членів спілки; кредитна спілка має право самостійно встановлювати, розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки; нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу-чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що дохідність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку дохідності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обовязкові пайові членські внески.
З аналізу норм зазначеного Закону випливає, що відсотки є платою, яка нараховується кредитною спілкою на пайові внески фізичних осіб - членів кредитної спілки.
Відповідно до п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»ставка податку становить 5 відсотків від обєкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як: процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.
Термін «вклад (внесок)»використовується як щодо вкладу/внеску на депозит кредитної спілки, так і вкладу/внеску на пайові внески членів кредитної спілки.
Разом з тим, при застосуванні цієї норми слід також враховувати, що відповідно до пп. 22.1.4, пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та пп. 9.2.1 і пп. 9.2.2 п. 9.2 ст.9 Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010 року.
Враховуючи, що законодавець використовує терміни «процент на вклад/внесок»як щодо виплат на депозитні рахунки, так і щодо доходів на вклади/внески до кредитної спілки), з норми пп. 22.1.4 Закону випливає, що застосування положення п. 7.2. Закону на сьогодні призупинено і не застосовується.
Таку ж позицію можна простежити і у інших нормативних положеннях цього ж закону. Так, пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону встановлює, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у пункті 4.3 цієї статті.
Проте дію пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону зупинено у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік».
Оскільки у наведеному вище пп. 4.2.12 є посилання на п. 4.3 цього ж Закону, тому при правозастосуванні цього положення слід враховувати також і це положення, а точніше пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону. Цей підпункт діяв до 01.01.2005 року у старій редакції, відповідно до якої не включалися до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються іншими неприбутковими організаціями і благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, окрім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів і пов'язаним з ними фізичними особами.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 01.07.2004 № 1958-ІУ внесено зміни до пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону, а саме підпункт «в»після слів «неприбутковими організаціями»доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)». Але ці зміни згідно з Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»набувають чинності з 01.01.2005 року.
З 01.01.2005 оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абз. 4 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що наводилися вище.
Стаття 9 Закону визначає оподаткування процентів, де у пп. 9.2.1, пп. 9.2.2 п. 9.2 даної статті зазначено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до пп. 9.2.2 п. 9.2 ст. 9 Закону податковий агент, який нараховує проценти, надає податковий розрахунок загальної суми нарахованих процентів та загальної суми утриманих з них податків у складі податкової декларації з податку на прибуток підприємств у строки, встановлені законом для такого податку. При цьому інформація щодо окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного (у тому числі карткового) рахунку фізичної особи, суми нарахованих на нього процентів, а також відомостей щодо такої фізичної особи-вкладника не надається.
У той же час, пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»в редакції Закону України від 01.07.2004 №1958, зі змінами, знесеними згідно з Законом України від 21.12.2004 №2273-ІV передбачено, що пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та пп. 9.2.1 і пп. 9.2.2 п. 9.2 ст. 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010.
Як встановлено судами, до 01.01.2005 виплата процентів на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувалася у звязку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків; з 01.01.2005 року таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п. 7.2.); п. 7.2 у правозастосуванні повязаний з п. 9.2, який відповідно до пп. 22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010, тому проценти на вклад до небанківської фінансової установи повинні оподатковуватися з 01.01.2010.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином зясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі відхилити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 01.02.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2009 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)М.І. Костенко (підпис)Н.Є. Маринчак (підпис)С.Е. Острович (підпис)Є.А. Усенко З оригіналом згідно Секретар І.Ю. Гончарук Суддя О.І. Степашко