Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" листопада 2011 р. м. КиївК-11531/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Костенка М.І., Островича С.Е., Степашка О.І., Усенко Є.А.,
при секретарі Бадріашвілі К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Державної податкової адміністрації у м.Києві та Державної податкової інспекції у Соломянському районі м.Києва
на постанову Господарського суду м.Києва від 09 жовтня 2007 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2009 року
у справі №28/360-А(№22-а-9691/08)
за позовом Дочірнього підприємства «Україна-Нафта»Закритого акціонерного товариства «Компанія «Асоціація Україна»(надалі ДП «Україна-Нафта»ЗАТ «Компанія «Асоціація Україна»)
до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м.Києва, Державної податкової адміністрації у м.Києві (надалі ДПІ у Соломянському районі м.Києва, ДПА у м.Києві)
про скасування рішення, -
встановив:
У квітні 2007 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати рішення ДПІ у Соломянському районі м.Києва про застосування штрафних (фінансових) санкції.
Постановою Господарського суду м.Києва від 09.10.2007р. залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2009р., позовні вимоги задоволено частково.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, ДПІ у Соломянському районі м.Києва, ДПА у м.Києві звернулись до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких просять скасувати судові рішення судів попередніх інстанції та постановити нове про відмову у задоволені позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПА у м.Києвібуло здійснено перевірку АЗС №9, яка знаходиться за адресою с. Жовтневе, 91 км, траси Київ Харків, що належить Дочірньому підприємству «Україна Нафта»закритого акціонерного товариства «Компанія «Асоціація Україна», за результатами якої складено акт №2658-0031/2310-24091875 від 26.12.2006р.
На підставі зазначеного акту перевірки 18.01.2007р. ДПІ у Соломянському районі м.Києва прийняте рішення №000007/23-10, яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкції у розмірі 22658,70грн.
Рішенням ДПА у м.Києві про результати розгляду скарги від 12.03.2007р. №1903/7/25-214 спірне рішення скасовано в частині застосування фінансових санкцій у розмірі 305,70грн.
В згаданому акті, на думку податкового органу, встановлено порушення позивачем вимог п.1, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме на момент проведення перевірки на АЗС здійснюється роздрібна торгівля паливно-мастильними матеріалами за готівковий та безготівковий розрахунок з використанням зареєстрованого, опломбованого реєстратора розрахункових операцій згідно з встановленим порядком. Перевіркою встановлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків в порівнянні з денним звітом РРО, зокрема встановлено, що сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становила 8154,52грн., сума зазначена в денному звіті РРО - 4283,82грн., невідповідність складає 4470,60грн.
Згідно з ст.3 вказаного вище Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Крім цього, відповідно до п.10 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 року №110, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 року за №268/5459, факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті.
За змістом наведеної норми фіксація в акті перевірки порушень законодавства є належним засобом доказування наявних результатів перевірки.
Таким чином, посилання позивача на той факт, що кошти в сумі 4470,60грн. знаходились в іншому приміщенні, а не в місці проведення розрахунків є безпідставними, оскільки згідно акту перевірки, в якому чітко вказано, що під час проведення перевірки було виявлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в даному Х-звітів, після закінчення перевірки акт надано працівникам АЗС для ознайомлення та (в разі наявності) зауважень до акту перевірки, про що свідчать підписи останніх. При цьому, жодних висновків та зауважень на ті чи інші обставини не було.
Слід також зазначити, що згідно розяснення ДПА України, наданим листом від 08.07.2002 року №5354/5/23-2116, збереження готівкових коштів за реалізовані товари у межах торгової площі, але не на місці проведення розрахунків, без здійснення операції «службова видача»та оприбуткування в касовій книзі, вважається порушення статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до якої у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Враховуючи викладені норми права та зазначені вище обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що працівники податкової служби під час перевірки належним засобом зафіксували факт порушення позивачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Зі змісту ч.1 ст.11 КАС України вбачається, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, повно і правильно встановивши обставини справи, суди першої та апеляційної інстанцій, однак, дали їм невірну юридичну оцінку, що відповідно до ст.229 КАС України, є підставою для скасування ухвалених по справі судових рішень з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволені позовних вимог.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Касаційні скарги Державної податкової адміністрації у м.Києві та Державної податкової інспекції у Соломянському районі м.Києва задовольнити.
Постанову Господарського суду м.Києва від 09 жовтня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2009 року - скасувати.
В задоволені позовних вимог Дочірньому підприємству «Україна-Нафта»Закритого акціонерного товариства «Компанія «Асоціація Україна»до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м.Києва, Державної податкової адміністрації у м.Києві про скасування рішення відмовити.
Постанова вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ М.І. Костенко
____ С.Е. Острович
____ О.І. Степашко
____ Є.А. Усенко