Ухвала суду № 20650100, 17.08.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2011
Номер справи
2а-5035/11/2070
Номер документу
20650100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2011 р.Справа № 2а-5035/11/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.,

Суддів: Курило Л.В. , Калиновського В.А. ,

<за участю секретаря ><Секретар >

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2011р. по справі№2а-5035/11/2070

за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів <Список ><Текст >

до Приватного акціонерного товариства "Лозівський ковальсько-механічний завод" <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про стягнення коштів за незайняті робочі місця для інвалідів,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів - звернулось до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Лозівський ковальсько-механічний завод", в якому просило стягнути з Закритого акціонерного товариства "Лозівський ковальсько- механічний завод " (юридична адреса : 64606,м. Лозова, вул.Свободи,2Б, код ЄДРПОУ 32565419, МФО 300528, р/р26002001310089 у АТ " ОТП Банк" ) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ( 61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач : р/р 31219230700003, МФО 851011, код одержувача : 24134567, УДК у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця , призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 197765,00 грн., та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в сумі 711,96 грн., всього 198476,96 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2011 року в задоволенні адміністративного позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства " Лозівський ковальсько- механічний завод " про стягнення адміністративно-господарської санкції відмовлено.

Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від31.05.2011 року.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи підтверджується, що згідно статуту Приватного акціонерного товариства "Лозівський ковальсько - механічний завод" рішенням загальних зборів Закритого акціонерного товариства "Лозівський ковальсько - механічний завод" від 26.04.2011 року та у зв'язку із приведенням діяльності товариства у відповідність до вимог нового Закону України "Про акціонерні товариства " Закрите акціонерне товариство "Лозівський ковальсько - механічний завод" змінило своє найменування на Приватне акціонерне товариства "Лозівський ковальсько - механічний завод", що не є реорганізацією.

Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2010 рік, що надавався відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємця у 2010 році становила 2430 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 87 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 97 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2010 році для відповідача становив 97 осіб. (а.с. 23)

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем у 2010 році була створена необхідна кількість робочих місць для інвалідів, що підтверджується наказом № 2 від 04.01.2010 р. (а.с. 27).

Відповідачем подавались звіти №3-ПН "Звіт про наявність вакансій" за 2010 рік до центру зайнятості, що підтверджується листом від 19.05.2011 р. № 1162 Лозівського міського районного центру зайнятості та копіями звітів №3-ПН. (а.с. 28-42)

Відмовивши в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції посилався на те, що товариством вжито всіх необхідних заходів по забезпеченню працевлаштування інвалідів, в матеріалах адміністративної справи наявні докази виконання товариством обовязку по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, вимога Фонду щодо стягнення з товариства фінансово-господарських санкцій є безпідставною та не обґрунтованою.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи і організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наказом Державного комітету статистики №420 від 19.12.05р. затверджена форма статистичної звітності №3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.

Відповідно до п. 2 "Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно ч. 3 ст. 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч. 1 ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Згідно ч.1 ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Нормами ч. 2 ст. 218 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо створення робочих місць для інвалідів та прийняття заходів для працевлаштування інвалідів. Доказів, які б свідчили про те, що підприємство відмовляло у прийнятті на роботу інвалідам, які безпосередньо зверталися до Приватного акціонерного товариства " Лозівський ковальсько - механічний завод " або які були направлені до відповідача для працевлаштування, позивачем не були надані. Навпаки, в матеріалах справи містяться лист Лозівського міського районного центру зайнятості від 24.05.2011р. за №1212, з якого вбачається, що протягом 2010 року на підприємство відповідача було працевлаштоване 5 інвалідів і відмов з боку цього підприємства у працевлаштуванні інвалідів не було (а.с.16).

Обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обовязком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, <197 >п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2011р. по справі№2а-5035/11/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя(підпис)Бенедик А.П.

Судді(підпис)

(підпис)Курило Л.В. Калиновський В.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Курило Л.В. <повний текст ><Дата ><р. >