Ухвала суду № 20643941, 07.12.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2011
Номер справи
2-а-12402/09/1570
Номер документу
20643941
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2011 р.Справа № 2-а-12402/09/1570 Категорія:Головуючий в 1 інстанції: Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів: Кравця О.О. та Осіпова Ю.В.,

при секретарі Руденко І.Ю.,

за участю представника відповідача Ідрісової Е.А. та представника третьої особи Сєчиної О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу представника товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Аквазар-ЛТД»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2010 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Аквазар-ЛТД»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси (третя особа Державна податкова адміністрація в Одеській області) про скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2009 року ТОВ Фірма «Аквазар-ЛТД»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27 квітня 2009 року за № 0000632340 та № 0000642340.

В обґрунтування позову зазначалося, що 09 квітня 2009 року співробітниками ДПА в Одеській області проведено планову перевірку ТОВ фірми «Аквазар-ЛТД»з питань дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт за № 2073/15/32/23/20921073 від 09 квітня 2009 року, в якому зазначено про порушення підприємством п. п. 1 та 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та п. 2.6 постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні». На підставі акта перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийнято рішення від 27 квітня 2009 року за № 0000632340 та за № 0000642340, якими до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 68920 грн. 50 коп. та на суму 11080 грн. відповідно. На думку позивача, перевірка проведена з порушеннями Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що є підставою для визнання перевірки незаконною та скасування прийнятого на підставі акта перевірки рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2010 року у задоволенні позовних вимог ТОВ Фірма «Аквазар-ЛТД»відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник позивача в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно зясовано обставини, що мають значення для справи, а також порушено норми матеріального права, а саме п. 5.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15 грудня 2004 року № 637 щодо можливості здачі готівкової виручки в касу на наступний за днем надходження готівкової виручки день. Крім того, судом безпідставно застосовано штрафні санкції на підставі листів Троїцької сільської ради, які не є розрахунковими документами. У звязку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про задоволення вимог позивача.

Враховуючи, що сторону позивача належним чином своєчасно повідомлено про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, суд на підставі ч. 4 ст. 196 КАС України прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Заслухавши суддю-доповідача, виступи представників відповідача та третьої особи про залишення оскарженого судового рішення без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом встановлено, що 09 квітня 2009 року посадовими особами ДПА в Одеській області проведено перевірку господарської одиниці АЗС, що розташована за адресою: Одеська обл., Біляївський район, с. Троїцьке, вул. Кірова 1, та належить ТОВ Фірмі «Аквазар-ЛТД».

За результатами перевірки співробітниками податкового органу складено акт за № 2073/15/32/23/20921073 від 09 квітня 2009 року, яким встановлено порушення підприємством пунктів 1 та 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не проведення розрахункової операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок на суму 13641 грн. 50 коп., а також невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, на 92 грн. 60 коп..

Крім того, в акті перевірки зазначено про порушення позивачем п. 2.6 постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме позивачем не оприбутковано готівкові кошти у повній сумі їх фактичних надходжень за 07 та 08 квітня 2009 року у звязку з відсутністю записів фактичних надходжень готівкових коштів у КОРО № 1552001086 р/8.

На підставі акта перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси прийнято рішення від 27 квітня 2009 року за № 0000632340 та за № 0000642340, якими до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 68920 грн. 50 коп. та на суму 11080 грн. відповідно.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ТОВ Фірма «Аквазар-ЛТД», суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що перевірку співробітниками податкового органу було проведено у відповідності до вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а штрафні (фінансові) санкції обґрунтовано застосовано на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та ст. 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Так, відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Як встановлено матеріалами справи, посадових осіб Державної податкової адміністрації у Одеській області було допущено до проведення перевірки, за результатами якої складено акт від 09 квітня 2009 року за № 2073/15/32/23/20921073 та опис наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків. Акт перевірки та опис наявних готівкових коштів підписано без зауважень оператором - касиром ОСОБА_3.

В процесі перевірки АЗС, розташованої у с. Троїцьке Біляївського району Одеської області по вул. Кірова 1, яка належить ТОВ Фірма «Аквазар-ЛТД», встановлено проведення розрахункової операції з продажу бензину А-95 на суму 50 грн. за готівкові кошти без застосування реєстратора розрахункових операцій, а також проведення розрахункових операцій в безготівковій формі з продажу бензину А-92 та А-80 на загальну суму 13641 грн. 50 коп. без застосування реєстратора розрахункових операцій, що є порушенням п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Крім того, актом перевірки встановлено порушення позивачем п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на 92 грн. 60 коп.. Так, згідно наданого Х-звіту сума готівкових коштів, проведених через реєстратор розрахункових операцій, склала 1791 грн. 60 коп.. При цьому сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 1934 грн. 20 коп. (1934 грн. 20 коп. (сума готівкових коштів на місці розрахунків) 50 грн. (сума покупки) - 1791 грн. 60 коп. (сума готівкових коштів, проведених через реєстратор розрахункових операцій) = 92 грн. 60 коп.).

Порушення позивачем наведених положень ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»підтверджується актом перевірки, а також складеним під час перевірки описом наявних готівкових коштів та письмовими поясненнями ОСОБА_3 (а. с. 39-42), які спростовують доводи апеляційної скарги щодо відсутності порушень на АЗС вказаних положень Закону.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) за рішенням відповідних органів державної податкової служби України до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), застосовуються фінансові санкції у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, та нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність ((13641 грн. 50 коп.+50 грн.) х 5 = 68457 грн. 50 коп.).

Відповідно до ст. 22 названого Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (92 грн. 60 коп. х 5 = 463 грн.).

Із врахуванням викладеного визначення податковим органом позивачу в оскарженому рішенні від 27 квітня 2009 року за № 0000632340 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 68920 грн. 50 коп. (68457 грн. 50 коп. + 463 грн. = 68920 грн. 50 коп.) за порушення пунктів 1 та 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»є правильним.

Крім того, посадовими особами податкового органу під час перевірки встановлено порушення позивачем п. п. 2.6 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного Банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320), а саме позивачем неоприбутковано готівкові кошти у повній сумі їх фактичних надходжень за 07 та 08 квітня 2009 року у КОРО № 1552001086 р/8.

Відповідно до п. п. 2.6 п. 2 названого Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Як встановлено матеріалами справи, позивач проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО, а тому на підставі наведених норм Положення повинен оприбутковувати готівку шляхом здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.

При цьому суд апеляційної інстанції виходить з того, що процедура оприбуткування готівки у касах полягає не лише в роздрукуванні фіскального чеку, а й у відповідному своєчасному здійсненні запису в КОРО на підставі відповідного Z-звіту.

Посадовими особами ДПА в Одеській області в акті перевірки на підставі фіскальних звітних чеків № 2148 від 07 квітня 2009 року на суму 1132 грн. 75 коп. та № 2149 від 08 квітня 2009 року на суму 1083 грн. 25 коп. проведено розрахунок неоприбуткованої позивачем готівки, загальна сума якої склала 2216 грн..

У відповідності до абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»у разі порушення юридичними особами норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми (2216 грн. х 5 = 11080 грн.).

Із врахуванням наведених вище положень Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси від 27 квітня 2009 року за № 0000642340 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 11080 грн. також є обґрунтованим.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу представника товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Аквазар-ЛТД»залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2010 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали виготовлено 12 грудня 2011 року.

Головуючий:

Судді: