Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2011 р. <Текст >Справа № 23435/10 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Сапіги В.П., Яворського І.О.,
з участю секретаря судового засідання:Дембіцькій Х.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Комунального підприємства "Галичводоканал" на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 березня 2010 року по справі за позовом Комунального підприємства "Галичводоканал" до ДПІ в Галицькому районі Івано-Франківської області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
16.11.2009 року представник КП "Галичводоканал" звернувся до суду з адміністративним позовом до ДПІ в Галицькому районі Івано-Франківської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 18 серпня 2009 року № 0000442300/0.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивач на ліквідацію стихійного лиха внаслідок повені 23-27 липня 2008 р. на капітальний ремонт та реконструкцію водопровідних мереж одержав на розрахунковий рахунок з бюджету кошти, які у період з вересня 2008 року до лютого 2009 року включно були спрямовані на оплату відновлюваних робіт по ліквідації стихійного лиха згідно укладених договорів із ЗАТ «СТМ» та виданих податкових накладних, при цьому зазначена сума податку на додану вартість була включена позивачем до складу податкового кредиту у відповідному періоді. Одержані бюджетні кошти є субсидією (дотацією), яка вважається доходом з інших джерел і включається до складу валових доходів у відповідності до п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». У разі придбання за рахунок таких коштів товарів (послуг) чи основних фондів, суми податку на додану вартість, сплачені при їх придбанні, включаються до складу податкового кредиту відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість». Таким чином, донарахування податковим органом КП «Галичводоканал» податку на додану вартість в сумі 80732,00 грн. та прийняття 18.08.2009 р. податкового повідомлення-рішення на загальну суму 121098,00 грн., в тому числі штрафні санкції в розмірі 40366,00 грн. вважає безпідставним та таким, що підлягає скасуванню.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 березня 2010 року в задоволенні позову відмовлено.
Представник КП "Галичводоканал" постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що КП «Галичводоканал» отримано з державного бюджету згідно до Указу Президента №678/2008 від 27.07.09р. та Постанови Кабінету України від 02.08.2008р. № 689 «Про затвердження Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міського бюджету м. Чернівці для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008р.» кошти на капітальний ремонт та реконструкцію водопровідних мереж, які були перераховані на його розрахунковий рахунок. В платіжному документі зазначено КЕКВ 2133, згідно бюджетної класифікації-це витрати на капітальний ремонт інших об'єктів. У акті перевірки зазначено, що у позивача є в наявності всі первинні документи, які підтверджують виконання робіт по ремонту обладнання та подані накладні. Отже, фактично вказані кошти використані на проведення капітального ремонту основних фондів підприємства, так як ці фонди були пошкоджені під час повені. Використання основних фондів КП "Галичводоканал" пов'язане із соціально-економічною сферою для міста, однак для їх підприємства це основний вид діяльності. У Законі України "Про ПДВ" не поставлено у залежність податкового кредиту до джерела надходження коштів та їх використання.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення та підтримав доводи апеляційної скарги, а представник відповідача заперечив проти них.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що в ході податкової перевірки КП «Галичводоканал» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р. встановлені порушення позивачем п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97 від 03.04.1997 р. зі змінами та доповненнями, а саме - завищення податкового кредиту в період з жовтня 2008 року по лютий 2009 року включно на суму 80732,00 грн. з податку на додану вартість, зокрема: у жовтні 2008 р. завищено на суму ПДВ 14904,00 грн., у листопаді 2008 р. - на суму ПДВ 13655,00 грн., у грудні 2008 р. - на суму ПДВ 9845,00 грн., у січні 2009 р. - на суму ПДВ 17598,00 грн., у лютому 2009 р. - на суму ПДВ 24730,00 грн., а також встановлені інші порушення.
Перевіркою податкового органу зазначено, що в порушення пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивачем на підставі податкових накладних та інших документів бухгалтерського обліку та звітності було зайво включено до податкових декларацій з ПДВ суми податкового кредиту при розрахунках з ЗАТ «СМТ» на загальну суму ПДВ 80732,00 грн. за вищевказаний період.
За результатами перевірки складено акт №861/2300/33591256 від 05.08.2009р., який є підставою для прийняття податковим органом податкового повідомлення-рішення №0000442300/0 від 18.08.2009р., відповідно до якого позивачу визначена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 121098,00 грн., в тому числі за основним платежем - 80732,00 грн., штрафна санкція - 40366,00 грн.
Комунальне підприємство «Галичводоканал» Галицької міської ради є юридичною особою відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію від 30.05.2005р. №643008 та на момент проведення податкової перевірки був платником податків, зокрема, податку на додану вартість.
Згідно Указу Президента України №678/2008 від 27.07.2008 року «Про невідкладні заходи щодо подолання наслідків стихійного лиха 23-27 липня 2008 року», Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 р. №689 було внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та відповідно до статті 42-1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 р. зі змінами та доповненнями, було затверджено субвенції з Державного бюджету України обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету міста Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, у загальному обсязі 2 000 320 тис. грн.
Галицькою міською радою Івано-Франківської області було перераховано на розрахунковий рахунок позивача кошти з бюджету на ліквідацію стихійного лиха внаслідок повені 23-27 липня 2008 року, а саме: на капітальний ремонт та реконструкцію водопровідних мереж.
Актом податкової перевірки №861/2300/33591256 від 05.08.2009р. встановлено, що частину відновлюваних робіт по ліквідації стихійного лиха проведено згідно укладених договорів по реконструкції водопровідних мереж підприємством ЗАТ «СМТ», відповідно до яких позивачем з вересня 2008 року з розрахункового рахунку було перераховано на користь ЗАТ «СМТ» кошти в загальній сумі 480 998,52 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, підприємством ЗАТ «СМТ» на підставі укладених договорів було виконано роботи по реконструкції водопровідної мережі, каналізаційної мережі, очисних споруд на загальні суми: в жовтні 2008 р. в розмірі 179,53 тис. грн., у листопаді 2008 р. - 153,75 тис. грн., у грудні 2008 р. - 211,97 тис. грн.
На виконання укладених договорів на проведення вищезазначених робіт підприємство ЗАТ «СМТ» видало КП «Галичводоканал» податкові накладні, суми ПДВ у яких позивачем було включено до податкового кредиту.
Згідно з п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим кредитом визнається сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з даним Законом.
Відповідно до пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 вищезазначеного Закону податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
У відповідності до п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами. Валовий доход включає, серед іншого, доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум дотацій і субсидій з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або бюджетів, отриманих платником податку.
Відповідно до статті 42-1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» вбачається, що для ліквідації наслідків стихійного лиха 23-27 липня 2008 р. було затверджено субвенції з Державного бюджету України, зокрема, обласному бюджету Івано-Франківської області.
У пункті 37 ст. 2 Бюджетного Кодексу України зазначено, що субвенція - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції. Згідно ст. 9 вказаного Кодексу, трансферти - це кошти, одержані від інших органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших держав або міжнародних організацій на безоплатній та безповоротній основі.
Приписами п. 6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету, затверджених Наказом державного казначейства України від 25.11.2008р. №495, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27.01.2009р. №79/16095, встановлено, що капітальні трансферти - це невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсацію втрат, пов'язаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення капіталу одержувачів бюджетних коштів. До цієї категорії включаються також трансфертні платежі підприємствам для покриття збитків, акумульованих ними протягом кількох років або таких, які виникли в результаті надзвичайних обставин. Капітальними трансфертами вважаються невідплатні, безповоротні платежі, які мають одноразовий і нерегулярний характер як для надавача (донора), так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем отримані кошти з бюджету за кодом 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів», встановленому Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, як капітальні трансферти для ліквідації наслідків стихійного лиха 23-27 липня 2008 р.
Доводи позивача щодо отримання бюджетних дотацій і субсидій також спростовуються тим фактом, що позивачем не було включено отримані бюджетні кошти до валового доходу та не відображено податкові зобов'язання з податку на прибуток в поданих деклараціях за 2008 рік, що встановлено актом податкової перевірки та сторонами в судовому засіданні не заперечується.
Позивачем було здійснено оплату робіт ЗАТ «СМТ» по реконструкції водопровідних мереж, які постраждали внаслідок стихійного лиха, за рахунок коштів, які надійшли з бюджету в якості капітального трансферту, при цьому ним не було здійснено самостійних витрат, однак податок на додану вартість у ціні придбаних послуг було сплачено. Включення суми податку на додану вартість в розмірі 80732,00 грн. до складу податкового кредиту призвело до подвійного використання бюджетних коштів.
Вказані вище кошти (трансферти) не відповідають ознакам валового доходу в розумінні п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» і не підлягають оподаткуванню, оскільки їх одержання з бюджету спрямовано на реалізацію програм соціально-економічного розвитку держави. Податок на додану вартість, сплачений за рахунок бюджетного фінансування (капітального трансферту), не включається до складу дозволеного податкового кредиту платника податку, в силу пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Таким чином, позивачем неправомірно було включено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість в розмірі 80732,00 грн. за період з жовтня 2008 р. до лютий 2009 р. включно, які було сплачено позивачем в ціні поставлених послуг (робіт) ЗАТ «СМТ» по реконструкції водопровідних мереж, пошкоджених внаслідок стихійного лиха 23-27 липня 2008 р.
Згідно пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, відкладеними у пп. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 даного Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Оскільки в судовому засіданні встановлено факт завищення податкового зобов'язання позивача, що підтверджується матеріалами справи, а тому податковим органом правомірно було застосовано до позивача штрафні санкцій в сумі 40366,00 грн.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, у звязку з тим, що податкове повідомлення-рішення від 18 серпня 2009р. №0000442300/0 на суму 121098,00 грн., в тому числі за основним платежем - 80732,00 грн., штрафна санкція - 40366,00 грн., прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства та є правомірним.
Суд вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 196, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Галичводоканал" залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 березня 2010 року у справі № 2а-3068/09/0970- без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено 01.11.2011 року.
Головуючий суддяВ.П. Дякович
СуддіВ.П. Сапіга
І.О. Яворський