Ухвала суду № 20625166, 13.12.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2011
Номер справи
2а-19400/10/2670
Номер документу
20625166
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-19400/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.

Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

У Х В А Л А

Іменем України

"13" грудня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді:

суддів:

при секретарі: Федорової Г.Г.,

Данилової М.В., Парінова А.Б.,

Плетньовій В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумської міжрайонної Державної податкової інспекції на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2011 року по справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Сумської міжрайонної Державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2010 року Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Сумської міжрайонної Державної податкової інспекції (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог просила визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Сумської міжрайонної Державної податкової інспекції від 02.08.2010 року № 0001821510/0/3461, від 23.08.2010 року № 0001841510/0, від 11.10.2010 року № 0001821510/1/4922 та № 0001841510/1/4923, від 12.11.2010 року № 0001821510/2/5463 та № 0001841510/2/5464, від 17.12.2010 року № 0001821510/3/6358 та №0001841510/3/6359.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2011 року адміністративний позов Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»задоволено.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Сумської міжрайонної Державної податкової інспекції від 02.08.2010 року № 0001821510/0/3461, від 23.08.2010 року № 0001841510/0, від 11.10.2010 року № 0001821510/1/4922 та № 0001841510/1/4923, від 12.11.2010 року № 0001821510/2/5463 та № 0001841510/2/5464, від 17.12.2010 року № 0001821510/3/6358 та №0001841510/3/6359.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»судові витрати у розмірі 3,40 грн.

Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не зявилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обовязкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»є юридичною особою, зареєстрованою Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією 28.08.1998 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР - 10741200000004663 (а.с. 11).

Згідно довідки з ЄДРПОУ серії АА № 274088, видами діяльності позивача за КВЕД є: добування природного газу; добування нафти; виробництво продуктів нафтоперероблення; оптова торгівля паливом; розподілення та постачання газу; діяльність їдалень (а.с. 10).

19 липня 2010 року, службовою особою Сумської МДПІ було проведено невиїзну документальну перевірку платника рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні Дочірньої компанії «Украгазвидобуванння»Національної акціонерної Компанії «Нафтогаз України»з питань своєчасності сплати рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в України за травень 2010 року.

За результатами проведеної перевірки Сумською МДПІ було складено акт №329/15/30019775 (а.с. 15-17), на підставі якого відповідачем були винесені податкове повідомлення-рішення від 02.08.2010 року № 0001821510/0/3461 про визначення ДК «Украгазвидобуванння»НАК «Нафтогаз України»податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на загальну суму 95 413,53 грн. грн. та податкове повідомлення-рішення від 23.08.2010 року № 0001841510/0 про визначення ДК «Украгазвидобуванння»НАК «Нафтогаз України»податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на загальну суму 96153,05 грн. (а.с. 21 -22).

12 серпня 2010 року, службовою особою Сумської МДПІ було проведено невиїзну документальну перевірку платника рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні Дочірньої компанії «Украгазвидобуванння»Національної акціонерної Компанії «Нафтогаз України»з питань своєчасності сплати рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в України за червень 2010 року.

За результатами проведеної перевірки Сумською МДПІ було складено акт № 365/15/30019775 (а.с. 18-20), на підставі якого відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення від 11.10.2010 року № 0001821510/1/4922 про визначення ДК «Украгазвидобуванння»НАК «Нафтогаз України»податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на загальну суму 9541,35 грн. та № 0001841510/1/4923 про визначення ДК «Украгазвидобуванння»НАК «Нафтогаз України»податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на загальну суму 9615,31 грн. (а.с. 23-24).

Позивач не погоджуючись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями розпочав процедуру їх адміністративного оскарження.

За результатами розгляду скарги позивача, ДПА у Сумській області було прийнято рішення від 12.11.2010 року № 17705/10/25-005-152-153/219ск-220ск, у відповідності до якого скаргу позивача було залишено без задоволення.

12 листопада 2010 року Сумською МДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення № 0001821510/2/5463 про визначення ДК «Украгазвидобуванння»НАК «Нафтогаз України»податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на загальну суму 9541,35 грн. та № 0001841510/2/5464 про визначення ДК «Украгазвидобуванння»НАК «Нафтогаз України»податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на загальну суму 9615,31 грн. (а.с. 25-26).

За результатами розгляду скарги позивача, ДПА України було прийнято рішення від 17.12.2010 року № 13832/6/25-0215, у відповідності до якого скаргу позивача було залишено без задоволення, податкові повідомлення-рішення від 02.08.2010 року № 0001821510/0/3461, від 23.08.2010 року № 0001841510/0, від 11.10.2010 року № 0001821510/1/4922 та № 0001841510/1/4923, від 12.11.2010 року № 0001821510/2/5463 та № 0001841510/2/5464 та рішення ДПА у Сумській області було прийнято рішення від 12.11.2010 року № 17705/10/25-005-152-153/219ск-220ск - без змін (а.с. 13-14).

17 грудня 2010 року Сумською МДПІ були винесені податкове повідомлення-рішення №0001821510/3/6358 про визначення ДК «Украгазвидобуванння»НАК «Нафтогаз України»податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на загальну суму 9541,35 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0001841510/3/6359 про визначення ДК «Украгазвидобуванння»НАК «Нафтогаз України»податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на загальну суму 9615,31 грн. (а.с. 44-45).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що спірні податкові повідомлення-рішення відповідачем були винесені в порушення вимог діючого законодавства, оскільки сума податкового зобовязання з рентної плати з газовий конденсат за травень та червень 2010 року була сплачена позивачем у встановлені строки.

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення установлює Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (далі Закон № 2181-ІІІ), який є спеціальним законом з питань оподаткування.

Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Механізм обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат (далі - рентна плата) у розмірах, установлених законом визначає Порядок обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 року № 256 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 261) (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку, платниками рентної плати є суб'єкти господарювання, які видобувають вуглеводневу сировину на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, отриманих у встановленому законодавством порядку (далі - платники).

Платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати (далі - податковий розрахунок), у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА (п. 5 Порядку).

Згідно п. 7 Порядку, платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:

- за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;

- за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів (обов'язкових платежів) у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.ї

Положенням п. 8 Порядку передбачено, що у звітному (податковому) періоді платник сплачує до 10, 20 і 30 числа поточного календарного місяця авансові внески відповідно за першу, другу і третю декаду в розмірі однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковому розрахунку за попередній звітний (податковий) період.

Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з доводами позивача, що граничним строком подання податкового розрахунку за травень 2010 року є 21.06.2010 року, а граничним строком сплати суми податкового зобовязання є 01.07.2010 року. Граничним строком подання податкового розрахунку за червень 2010 року є 20.07.2010 року, а граничним строком сплати суми податкового зобовязання є 30.07.2010 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач подав до Сумської МДПІ податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за травень 2010 року, в якому визначено суму податкового зобовязання у розмірі 1587707,27 грн.

Сума податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за травень 2010 року у розмірі 1587707,27 грн., відповідно до платіжного доручення № 200, була сплачена позивачем 23.06.2010 року (а.с. 42).

Крім цього, позивачем було подано до Сумської МДПІ податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за червень 2010 року, в якому останнім було визначено суму податкового зобовязання у розмірі 1293496,79 грн.

Згідно платіжного доручення № 1971, сума податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат за червень 2010 року у розмірі 1293496,79 грн., відповідно була сплачена позивачем 30.07.2010 року (а.с. 43).

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що рентна плата за природний газ і газовий конденсат ДП «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»була сплачена в строки, передбачені пунктами 5-8 Порядку, а тому позовні вимоги ДП «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та є такими, що підлягають до задоволення.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сумської міжрайонної Державної податкової інспекції на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2011 року залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Суддя:

Суддя: Г.Г. Федорова

М.В. Данилова

А.Б. Парінов