Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-609/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Спиридонова В.О.
Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.
У Х В А Л А
Іменем України
"13" грудня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді:
суддів:
при секретарі: Федорової Г.Г.,
Данилової М.В., Парінов А.Б.,
Плетньовій В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2011 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ідальго»до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ідальго» (далі - позивач) звернулося до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - відповідач), в якому просило скасувати рішення ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області № 0004932302 від 25.11.2010 року про застосування до ТОВ «Ідальго»фінансових санкцій в сумі 6800,00 грн.; №0004912302 від 25.11.2010 року про застосування до ТОВ «Ідальго»суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5929,00 грн. та № 0004922302 від 25.11.2010 року про застосування до ТОВ «Ідальго»суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 7379,00 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2011 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ідальго»задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області від 25.11.2010 року № 0004912302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2669,00 грн.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області від 25.11.2010 року № 0004922302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 360,00 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ідальго»судовий збір у сумі 1,13 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не зявилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обовязкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариства з обмеженою відповідальністю «Ідальго»є юридичною особою, зареєстрованою Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 01.10.2003 року.
Згідно довідки АА № 165488 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України ЄДРПОУ, видами діяльності ТОВ «Ідальго»за КВЕД є: діяльність кафе; діяльність барів; діяльність ресторанів; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту; неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами; інші види рекреаційної діяльності (а.с. 36).
15 листопада 2010 року на підставі Законів України «Про державну податкову службу в Україні», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «»Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/92 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та у відповідності до направлень ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області від 15.11.2010 року № № 807, 808, ГДПРІ сектору контролю за субєктами господарювання що здійснюють розрахунок в готівковій формі інспекторами податкової служби було проведено перевірку господарської одиниці ТОВ «Ідальго»- кафе-бару, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Метою перевірки було здійснення контролю за додержанням позивачем як субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявністю торгових патентів та ліцензій.
В ході проведення перевірки було встановлено порушення позивачем вимог пунктів 1, 2 ,8, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320та ч. 6 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами».
За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт від 15.11.2010 року за № 0466/101323/32683974, на підставі якого 25.11.2010 року ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області були прийняті рішення:
- № 0004932302 про застосування до ТОВ «Ідальго»фінансових санкцій в сумі 6800,00 грн.;
- №0004912302 про застосування до ТОВ «Ідальго»суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5929,00 грн.;
- № 0004922302 про застосування до ТОВ «Ідальго»суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 7379,00 грн.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР).
Відповідно до пунктів 1, 2, 8, 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до абз. 4 ст. 2 Закону України № 265/95-ВР, розрахункова операція приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно до п. 5 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Як вбачається з акту перевірки та підтверджується матеріалами вказаної справи в ході проведення перевірки господарської одиниці позивача (кафе-бару), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, відповідачем було складено акт з якого вбачається, що в порушення п. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР при продажі двох склянок кави «Еспрессо»по ціні 10,00 грн. продавцем ОСОБА_5 при видачі товару не було видано відповідний розрахунковий документ.
Крім цього, під час перевірки було встановлено невідповідність готівкових коштів на суму 652,00 грн. (на момент проведення перевірки в касі господарської одиниці позивача рахувалося 926,40 грн., тоді як згідно денного звіту РРО повинно рахуватися 274,40 грн.).
Пояснення позивача про те, що невідповідність сум готівкових коштів на суму 652,00 грн. на місці проведення розрахунків не є порушенням, оскільки дані кошти не належать ТОВ «Ідальго», а відносяться до ФОП ОСОБА_6, яка здійснює в кафе-барі торгівлю продуктами харчування на підставі договору про співпрацю, укладеного між нею та позивачем 01.01.2010 року і що, дані кошти находилися в окремому ящику та під час перевірки помилково були зараховані відповідачем як такі, що належать позивачу, колегія суддів до уваги не приймає, оскільки як вбачається з акту, останній був підписаний барменом ОСОБА_5 без заперечень. Крім цього, останнім була підтверджена фактична наявність коштів на місці проведення перерахунку в сумі 926,40 грн.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком акту перевірки ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області про порушення ТОВ «Ідальго»пунктів 1, 2, 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, а тому рішення ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області № 0004912302 від 25.11.2010 року в частині застосування до ТОВ «Ідальго»суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР є правомірним.
Щодо доводів апелянта про порушення ТОВ «Ідальго»п. 8 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, що виявилося у відсутності цінників в грошовій одиниці України в прейскуранті цін (меню) на алкогольні напої, які знаходяться в реалізації у кількості 157 шт., колегія суддів зазначає, що останнє спростовується наявною в матеріалах справи копією меню алкогольних напоїв із зазначенням грошової одиниці (а.с. 27-34).
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області № 0004912302 від 25.11.2010 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 8 ст. 3 Закону № 265/95-ВР є протиправним, а тому в цій частині підлягає скасуванню.
Щодо доводів апелянта про порушення ТОВ «Ідальго»п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, що виявилося у незабезпеченні оприбуткування готівкових коштів від реалізації алкогольних напоїв у відповідності Z-звітів в розділі 2 книги КОРО, колегія суддів зазначає наступне.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320(далі - Положення).
Відповідно до абз. 2 п. 2.2 Положення, підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку
Так, під визначенням книги обліку розрахункових операцій слід розуміти прошнуровану і належним чином зареєстровану в органах державної податкової служби України книгу, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг) (п. 1.2 Положення).
Згідно п. 2.6 Положення, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до п. 4.1. Положення, з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку.
Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.
Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі (п. 4.2 Положення).
Таким чином, оприбуткування готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (використання розрахункових книжок), є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій або даних розрахункової книжки) та відображення надходжень цієї готівки у касовій книзі підприємства.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Ідальго»було порушено вимогу п. 2.6 Положення, а саме, на час проведення перевірки, Z-звіти № 283 від 12.11.2010 року на суму 498,60 грн., № 284 від 13.11.2010 року на суму 697,20 грн. та № 285 від 14.11.2010 року на суму 208,00 грн. були підклеєні у книгу КОРО, однак не були відображені в розділі 2 Облік руху готівки та сум розрахунків книги КОРО № 1013005722/р від 22.01.2010 року (а.с. 19).
Відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року № 436/95, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що під час складання акту перевірки відповідачем було помилкового внесено суму неоприбуткованих коштів від реалізації алкогольних напоїв у Z-звіті від 14.11.2010 року № 285.
Так, замість фактичної суми 208,00 грн. відповідачем було вказано 280,00 грн., що підтверджується наявним у матеріалах справи копією Z-звіту від 14.11.2010 року № 285 та копією прибуткового ордеру № 363 від 14.11.2010 року, а тому, колегія суддів приходить до висновку, що рішення ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області № 0004922302 від 25.11.2010 року в цій частині підлягає скасуванню.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2011 року залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Суддя:
Суддя: Г.Г. Федорова
М.В. Данилова
А.Б. Парінов