Постанова № 20603971, 07.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.12.2011
Номер справи
2а-13101/11/2670
Номер документу
20603971
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 грудня 2011 року 14:31 № 2а-13101/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Баранова Д.О. за участю секретаря судового засідання Наумець О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агролюкс ЛГ»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва

про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ТзОВ «Агролюкс ЛГ»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що керівником податкового органу було безпідставно проведено документальну позапланову невиїзну перевірку товариства, оскільки були відсутні підстави для її проведення, а також в наказі на проведення перевірки зазначено провести документальну позапланову виїзну перевірку товариства по взаємовідносинах із ТзОВ «Астана К», проте фактично була проведена позапланова невиїзна перевірка в чатині дотримання вимог податкового законодавства по ПДВ за березень 2011р.

В поданих письмових запереченнях відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог оскільки, податковим органом скеровувався товариству лист про необхідність надання податкової інформації та її документального підтвердження, щодо правомірності формування податкового кредиту та податкових зобовязань. Позивач витребовуваної інформації та документів у встановлений податковим органом термін не подав, що послужило підставою у відповідності до ст. 78 Податкового кодексу України для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ДПІ у Шевченківському районі м. Києва надіслала на адресу ТзОВ «Агролюкс ЛГ»лист №8363/10/23-823 від 14.06.2011р. «Про надання пояснень та їх документального підтвердження», в якому просила надати документальне підтвердження проведення щодо формування податкових зобовязань та податкового кредиту з ПДВ по ТзОВ «Астана К»за березень 2011р. з переліком документів, які необхідно надати. Також повідомлено, що неподання документів протягом 10 робочих днів з моменту отримання листа є підставою для проведення документальної позапланової перевірки.

Зазначений лист отриманий представником ТзОВ «Агролюкс ЛГ»29.06.2011р.

05.08.2011р. в.о. начальника ДПІ у Шевченківському районі м. Києва на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України прийняв наказ №2158/23-02 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ ТзОВ «Агролюкс ЛГ»з питань по взаємовідносинах з ТзОВ «Астана К». Як зазначено п. 1 наказу перевірку слід провести з 15.08.2011р. тривалістю 2 робочих дні.

Зазначений наказ надійшов на адресу ТзОВ «Агролюкс ЛГ»15.08.2011р., що вбачається із поштового повідомлення.

17.08.2011р. ДПІ у Шевченківському районі складено Акт №1877/23-02/36411192 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТзОВ «Агролюкс ЛГ»в частині дотримання вимог податкового законодавства по ПДВ за березень 2011р.

Згідно п. 20.1.6 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 73.3 Кодексу органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Як зазначалось вище, запит №8363/10/23-823 від 14.06.2011р. «Про надання пояснень та їх документального підтвердження»отриманий ТзОВ «Агролюкс ЛГ» 29.06.2011р.

Згідно цього ж пункту Кодексу платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Як вбачається із змісту листа №8363/10/23-823 від 14.06.2011р. «Про надання пояснень та їх документального підтвердження», у ньому не зазначено жодної із перелічених вище підстав його надсилання. В судовому засіданні представник відповідача зазначила, що запит надсилався у звязку з проведенням зустрічної звірки, проте жодних доказів на підтвердження зазначеної обставини надано не було, та в запиті відсутні відповідні посилання.

Згідно п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України 75.1 органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 75.1.2 Кодексу 75.1.2. документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Відповідно до п. 78.1.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї із таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно п. 78.4 Кодексу про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, копію наказу №2158/23-02 від 05.08.2011р. направлено на адресу ТзОВ «Агролюкс ЛГ»10.08.2011р. та отримано останнім 15.08.2011р., тобто в день проведення перевірки.

Відповідно до п. 79.1-79.2 ст. 79 Податкового кодексу України 79.1. документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст.ст. 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Згідно п. 81.3 Кодексу під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом №2158/23-02 від 05.08.2011р. передбачалось проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Агролюкс ЛГ»з питань по взаємовідносинах з ТзОВ «Астана К», проте, як вбачається з Акту №1877/23-02/36411192 від 17.08.2011р. фактично було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТзОВ «Агролюкс ЛГ»в частині дотримання вимог податкового законодавства по ПДВ за березень 2011р.

В судовому засіданні представник відповідача зазначила, що невиїзна перевірка проведена, у звязку з відсутністю позивача за місцем реєстрації.

Згідно ч. 1 ст. 18 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Позивачем надано копію Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців в якому місцезнаходження ТзОВ «Агролюкс ЛГ»зазначено: 03055, м. Київ, вул. Г. Тимофеєвої, 4, кв. 17.

Крім цього, як зазначалось вище позивач отримував від податкового органу поштову кореспонденцію.

З огляду на те, що запит податкового органу про надання документів не відповідав вимогам закону, а п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України передбачає обовязковою умовою проведення документальної позапланової перевірки хоча б за наявності однієї із перелічених у ньому обставин та, зокрема, п. 78.1.1 передбачено, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту, то суд приходить до висновку, що керівником податкового органу безпідставно прийнято наказ №2158/23-02 від 05.08.2011р.

Відповідно до п. 21.1.1 ст. 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами;

Судом також встановлено, що фактично проведена податковим органом перевірка, не відповідала виду перевірки, що визначена у наказі керівника податкового органу, а тому не було підстав для її проведення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні задовольнити.

2 Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва №2158/23-02 від 05.08.2011р. "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки".

3. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва, пов'язані з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Агролюкс ЛГ" на підставі наказу №2158/23-02 від 05.08.2011р. "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки".

3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь ТзОВ "Агролюкс ЛГ" за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.О. Баранов