Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 грудня 2011 року <Час проголошення >№ 2а-16451/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Добрівської Н.А.,
за участю секретаря судового засідання Шаповалової К.В.,
та представника позивача Бурлаки І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКиївського міського центру зайнятості
доОСОБА_2
простягнення коштів у розмірі 1130,77 грн. В С Т А Н О В И В:
09 листопада 2011 року Київський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів у сумі 1130,77 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідачем в добровільному порядку не повернута сума виплаченого забезпечення, отриманих під час перебування на обліку як безробітної без законних підстав.
У судовому засіданні представник Київського міського центру зайнятості підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позові, оскільки на день розгляду справи в суді неправомірно отримані відповідачем кошти не сплачені.
Відповідач в судове засідання не зявився, про день, час і місце його проведення повідомлявся у відповідності із вимогами ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України за адресою, наявною в матеріалах справи. Проте кореспонденція суду повернулась з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». Враховуючи, що кореспонденція суду не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин, суд вважає, що вона вручена належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 на підставі її заяви від 15.07.2010 року зареєструвалась в Деснянському районному центрі зайнятості як така, що шукає роботу. Наказом Деснянського районного центру зайнятості за № 9774 від 15.07.2010 року ОСОБА_2 надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю у встановленому законодавством розмірі.
Рішенням Деснянського районного центру зайнятості від 26.05.2011 року № 403 на виконання п.5 ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п.5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, вирішено провести перевірку достовірності документів, які є підставою для надання статусу безробітного, за результатами проведення якої Подільським районним центром зайнятості 28 липня 2011 року було складено акт № 146 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування на випадок безробіття».
Вказаним актом зафіксовано, що ОСОБА_2 надавала послуги за договором підряду №2СЛ від 05.11.2010 року та отримала дохід згідно акта про надання послуг від 05.11.2010 року в період перебування в статусі безробітної та отримання соціальних виплат.
Вказаний факт підтверджено під час розгляду адміністративної справи. Так, з матеріалів справи вбачається, що 05 листопада 2010 року між ОСОБА_2 та ТОВ «Промоушн Стафф»було укладено цивільно-правовий договір про надання послуг № 2 СЛ за умовами якого, ОСОБА_2 взяла на себе зобовязання по наданню послуг щодо дослідження конюнктури ринку та вивчення суспільної думки компанії Дочірнє підприємство із 100% іноземною інвестицією «Селдіко»(п.1.1 Договору). Остаточна сума винагороди визначається в актах приймання-передачі наданих послуг, які підписуються обома сторонами (п.2.3 Договору). Термін дії договору: з 05 листопад 2010 року по 22 листопада 2010 року (п.6.1 Договору).
Згідно акта № 2СЛ/11/2010 від 22.11.2010 року ОСОБА_2 надала послуги щодо дослідження конюнктури ринку та вивчення суспільної думки компанії Дочірнє підприємство із 100% іноземною інвестицією «Селдіко»на загальну суму 2352,94 грн. (утримано податку з доходів фізичних осіб 15% від загальної суми у розмірі 352,94 грн.; до видачі 2000,00 грн.
Таким чином, в період часу з 07.11.2010р. по 22.11.2010р. ОСОБА_2 відносилась до зайнятого населення та отримувала дохід, що також підтверджується копією форми № 1ДФ за ІV квартал 2010 року, відтак не мала підстав для отримання матеріального забезпечення та соціальні послуги в Деснянському районному центрі зайнятості.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006р. № 357.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом України «Про зайнятість населення».
Згідно з положення ч.1 ст.18 цього ж Закону для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
На Державну службу зайнятості відповідно до абзацу девятого ч.1 ст.19 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»покладений обовязок реєструвати безробітних і надавати їм у межах своєї компетенції допомогу, в т.ч. і грошову, умови, порядок і строки виплати якої визначаються Розділом V «Матеріальне забезпечення на випадок безробіття»цього закону.
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема, контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Поняття «зайнятість»визначено в ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції на момент спірних правовідносин) як діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно з п.«б»ч.3 ст.1 зазначеного Закону в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Частинами 2, 3 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»встановлено обовязок застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Підстави для припинення, відкладення виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття та скорочення їх тривалості визначаються статтею 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», згідно п.1 ч.1 якої, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Абзацом 2 підпункту 1 пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 219 визначено, що громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.
Враховуючи, що ОСОБА_2 згідно договору про надання послуг № 2 СЛ від 07.11.2010 року надавала послуги та отримувала винагороду від ТОВ «Промоушн Стафф», відповідно до вищезазначених положень законодавства підлягала зняттю з обліку в центрі зайнятості та не мала права на отримання допомоги по безробіттю та отримання інших соціальних послуг.
Згідно довідки від 03.08.2011 року № 2893 в листопаді 2010 року ОСОБА_2 було сплачено 1130,77 грн.
03 серпня 2011 року районним центром зайнятості на адресу відповідача направлено повідомлення про необхідність повернути безпідставно отримані кошти у сумі 1130,77 грн. протягом 15 календарних днів. 08 вересня 2011 року повідомлення повернулось до районного центру зайнятості не врученим з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».
Враховуючи, що відповідач безпідставно отримані кошти не повернула, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог позивача про стягнення з ОСОБА_2 сплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 1130,77 грн.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, ст.ст.158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Київського міського центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 02225, АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру зайнятості (адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, код ЕДРПОУ 03491091) кошти в сумі 1 130 (одна тисяча сто тридцять) гривень 77 коп.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
СуддяДобрівська Н.А.