ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 грудня 2011 року <Час проголошення >№ 2а-16701/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Добрівської Н.А.,
за участю секретаря судового засідання Шаповалової К.В.,
представника позивача Поліщука С.В.,
представника відповідача Демиденко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління»Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»
доУправління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області, Начальника Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі
Київської області Трохименко Світлани Іванівни
провизнання незаконним та скасування рішення № 340 від 31.10.2011 року, - В С Т А Н О В И В:
14 листопада 2011 року ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»звернулось до суду з позовом до УПФУ у Кагарлицькому районі Київської області та начальника УПФУ у Кагарлицькому районі Київської області Трохименко С.І. про визнання незаконним та скасування рішення № 340 від 31.10.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що період нарахування штрафних санкцій припадає на період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, оскаржуване рішення суперечить ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»та вимогам ухвали Господарського суду міста Києва від 09.09.2011 року про порушення провадження у справі № 444/258-б про банкрутство ДП «Київське обласне дорожнє управління»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечила та просила відмовити у його задоволенні. Свої доводи представник відповідача виклав у письмових запереченнях, поданих до суду 15 грудня 2011 року, які були приєднані судом до матеріалів справи. Зокрема, відповідач у своїх запереченнях, зазначає про те, що Управління Пенсійного фонду України не є конкурсним кредитором, відтак введений ухвалою Господарського суду міста Києва мораторій на вимоги фонду не розповсюджуються.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
Позивач у справі Дочірнє підприємство «Київське обласне дорожнє управління»Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»відповідно до вимог п.10 ч.1 ст.1, ч.3 ст.4 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»(надалі Закон №2464-VI) є платником зазначеного внеску (страхувальником), відповідно до ст.6 Закону №2464-VI несе обовязки з нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску в установлені строки в повному обсязі.
31 жовтня 2011 року УПФУ у Кагарлицькому районі Київської області винесено рішення № 340, яким за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до платника застосовано штраф у розмірі 4046,44 грн. та нарахована пеня у розмірі 1092,54 грн. за несплату період єдиного внеску за серпень 2011 року з періодом прострочення з 20.09.2011р. по 17.10.2011р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.09.2011 року у справі № 44/258-б порушено провадження у справі про банкрутство ДП «Київське обласне дорожнє управління»ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника з моменту порушення провадження у справі відповідно до вимог ст.11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі по тексту Закон №2464-VI).
Частиною 8 статті 9 Закону №2464-VI встановлено, що платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, календарний рік.
В даному випадку, як визнається сторонами, базовим є календарний місяць, тобто в контексті спірних відносин серпень 2011 року.
З наведеної вище норми вбачається, що платник внеску повинен виконати зобовязання із сплати єдиного внеску не пізніше 20 числа місяця, наступного за базовим (звітним), тобто протягом (в період) 20 днів наступного місяця, який, відповідно, розпочинається з 1 числа місяця, тобто, в даному випадку з 01.09.2011р.
Згідно із визначенням, наведеним в статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобовязань та зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Відповідно до частини 4 статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
- забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
- не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обовязкових платежів).
Дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, що ж стосується зобовязань поточних кредиторів, то за цими зобовязаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків та зборів (обовязкових платежів).
Таким чином, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобовязань, які виникли після введення мораторію, але зупиняє виконання тих грошових зобовязань, що виникли до моменту введення мораторію.
При цьому, як вбачається з визначення терміну «мораторій», його режим поширюється на ті зобовязання, термін виконання яких (за визначенням ч. 2 ст. 251 ЦК України, термін певний момент у часі) настав (розпочався строк виконання) до дня введення мораторію, тобто якщо початок строку виконання зобовязань припадає на дату, яка передує введенню мораторію .
Визначені у спірному рішенні сума штрафних санкцій та пені за несплату (невчасну сплату) зобовязань позивача зі сплати єдиного соціального внеску за серпень 2011 року, строк виконання якого (період сплати) розпочався з 01.09.2011 р., тобто до дня введення мораторію (09.09.2011 р.), а отже на ці зобовязання, строк виконання яких розпочався до дня введення мораторію, поширюється дія мораторію на задоволення вимог кредиторів. За невиконання (невчасне виконання) таких грошових зобовязань відповідно до положень ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»не нараховуються неустойка (штраф, пеня).
Таким чином, станом на 31.10.2011 року (дата прийняття спірного рішення) у відповідача не було правових підстав для винесення оскаржуваного рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі 4046,44 грн. та нарахування пені у розмірі 1092,54 грн. за несплату (несвоєчасну сплату) грошових зобовязань, які виникли до дня введення мораторію, що в свою чергу зумовлює висновок суду про протиправність оскаржуваного рішення, як такого, що покладає на позивача фінансові зобовязання по сплаті штрафу і пені всупереч вимогам законодавства про банкрутство.
Відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене в сукупності та виходячи із встановлених судом обставин, оцінивши надані позивачем та відповідачем докази в контексті наведених вище вимог законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено відповідність законодавству оскаржуваного рішення. У свою чергу суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, у звязку з цим та виходячи з положень п.1 ч. 2 ст.162 та ч.2 ст.11 КАС України позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення.
Керуючись ст.ст.11, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області № 340 від 1 жовтня 2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Державного бюджету України через ГУДК України у м. Києві (01001, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-а) на користь Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління»Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»(код з ЄДР 33096517; адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 11-А) 28,23 грн. судового збору, сплаченого відповідно до платіжного доручення № 614 від 10 листопада 2011 року на рахунок № 31214206700007 УДК у Печерському районі м. Києва в ГУДК України у м. Києві.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.А. Добрівська