Постанова № 20598784, 03.11.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2011
Номер справи
4741/11/2170
Номер документу
20598784
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2011 р. Справа № 2-а-4741/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Кисильової О.Й.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області до відділу державної виконавчої служби Каланчацького районного управління юстиції Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області (далі - позивач, УПФУ) звернулося до суду з позовом, у якому просить визнати протиправною бездіяльність відділу державної виконавчої служби Каланчацького районного управління юстиції (далі - відповідач, ВДВС) та зобов'язати вчинити певні дії.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що при ознайомленні з матеріалами виконавчого провадження, відкритого на виконання вимоги УПФУ № Ф-46 від 10.11.2010 р. щодо стягнення з ПП ОСОБА_1 недоїмки по сплаті страхових внесків, позивачем встановлено бездіяльність державного виконавця Залевської Т.О., а саме - державним виконавцем не було здійснено перевірку майнового стану боржника за фактичним місцем проживання.

Вказану вимогу було передано на виконання 26.11.2010 р., а виконавче провадження відкрито лише 06.12.2010 за № 23069187 та надано ПП ОСОБА_1 строк для самостійного виконання вимоги до 13.12.2010 р. і попереджено, що у випадку невиконання вимоги про сплату боргу в наданий строк рішення буде виконуватись у примусовому порядку, при цьому буде стягнуто з боржника судовий збір та витрати на проведення виконавчих дій.

Державним виконавцем ВДВС порушено строки здійснення виконавчого провадження по вимозі № Ф-46 від 10.11.2010 р., оскільки перевищено шестимісячний строк проведення виконавчих дій.

Станом на 08.09.2011 р. інших заходів щодо примусового стягнення боргу на користь УПФУ не здійснювалося.

Виходячи з вищевикладеного, УПФУ просить позов задовольнити.

Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, посилаючись на те, що виконавче провадження про примусове стягнення недоїмки зі страхових внесків із приватного підприємця ОСОБА_1 на користь УПФУ виконується із дотриманням усіх вимог Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 р. № 606-XIV (далі - Закон № 606-XIV).

Крім того, позов вважає безпідставним, оскільки відділом державної виконавчої служби Каланчацького РУЮ не порушено жодної з норм вказаного Закону, а тому просить в задоволенні позову відмовити.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, у порядку письмового провадження.

Представник ВДВС надав суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження. Проти позовних вимог заперечує у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Таким чином, суд приходить до висновку про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Станом на вересень 2011 р. на виконанні ВДВС Каланчацького РУЮ перебуває вимога УПФУ від 10.11.2010 р. № Ф-46 щодо стягнення з ПП ОСОБА_1 недоїмки зі сплати страхових внесків у сумі 680,76 грн., яка направлена відповідачу на примусове виконання 26.11.2010 р. Виконавче провадження відкрито 06.12.2010 р. за № 23069187 та надано боржнику семиденний строк для добровільного виконання постанови до 13.12.2010 р.

25.03.2011 р. державним виконавцем направлено запити про наявність зареєстрованого за боржником майна та відкритих рахунків до Каланчацького БТІ, МВ РЕР смт. Каланчак при ВДАІ УМВС України Херсонської області, Держтехнагляду по Каланчацькому району, відділу Держкомзему Каланчацького району та до банківських установ.

Згідно наданих відповідей на вищевказані запити встановлено, що за боржником зареєстровано транспортні засоби, а саме: автомобіль РАФ 2203, держ. № НОМЕР_1. Нерухоме майно, сільськогосподарська техніка, земельні ділянки, відкриті рахунки (вклади) за боржником не зареєстровані, боржник не перебуває на обліку як пенсіонер.

07.04.2011 р. державним виконавцем було винесено постанову про приєднання виконавчого документу до зведеного виконавчого провадження про стягнення із ПП ОСОБА_1 недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на користь УПФУ.

15.09.2011 р. ОСОБА_3 здійснено вихід за місцем проживання боржника, а саме: АДРЕСА_1 з метою перевірки майнового стану та встановлено, що двері будинку зачинені, боржник на момент перевірки відсутній, тому перевірити майновий стан боржника не виявилося можливим.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Положеннями ст. 2 Закону № 606-XIV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Відповідно до вказаного закону, примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції (далі - державні виконавці).

Згідно ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи: рішення інших органів державної влади у випадках, якщо за законом їх виконання покладено на державну виконавчу службу.

Статтею 5 Закону № 606-XIV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом

Відповідно до ст. 24 Закону У606-XIV державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення. Державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, а рішень про примусове виселення - п'ятнадцяти днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

Приписи статті 25 Закону № 606-XIV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлюють, що державний виконавець здійснює виконавчі дії по виконанню рішення до завершення виконавчого провадження у встановленому цим Законом порядку, а саме: закінчення виконавчого провадження згідно із статтею 37 цього Закону; повернення виконавчого документа стягувачу згідно із статтею 40 цього Закону; повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадовій особі), який його видав, згідно із статтею 40-1 цього Закону. Державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії по виконанню рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а по виконанню рішення немайнового характеру - у двомісячний строк.

Як вбачається з матеріалів справи виконавче провадження по виконанню вимоги управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № Ф-46 від 10.11.2010 р. було відкрито 06.12.2010 р. Боржником у встановлений державним виконавцем строк для добровільного виконання - до 13.12.2010 р., виконавчий документ не виконано.

25.03.2011 р. державним виконавцем з метою встановлення майна боржника та відкритих рахунків зроблено запити до Каланчацького БТІ, МВ РЕР смт. Каланчаку при ВДАІ УМВС України Херсонської області, УПФУ, Держтехнагляду по Каланчацькому району, відділу Держкомзему Каланчацького району та до банківських установ, на які отримано відповіді, згідно яких, за боржником зареєстровано транспортні засоби, а саме: автомобіль РАФ 2203, держ. № НОМЕР_1. Нерухоме майно, сільськогосподарська техніка, земельні ділянки, відкриті рахунки (вклади) за боржником не зареєстровані, боржник не перебуває на обліку як пенсіонер.

Після отриманих відповідей державним виконавцем не вчинялося будь-яких заходів примусового виконання рішення, визначених ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), а саме: 1) звернення стягнення на майно боржника; 2) звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника; 3) вилучення у боржника і передача стягувачеві певних предметів, зазначених у рішенні; 4) інші заходи, передбачені рішенням.

07.04.2011 р. державним виконавцем винесено постанову про приєднання виконавчого документу до зведеного виконавчого провадження про стягнення із приватного підприємця ОСОБА_1 недоїмки зі страхових внесків на користь УПФУ.

Як вбачається із матеріалів справи, 15.09.2011 р., тобто більш, ніж через 6 місяців після відкриття виконавчого провадження, державним виконавцем здійснено вихід за місцем проживання боржника з метою перевірки майнового стану боржника за зведеним виконавчим провадженням, проте за відсутності боржника перевірити майновий стан ПП ОСОБА_1 не було можливості.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача про бездіяльність державного виконавця щодо невжиття заходів примусового виконання вимоги управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі № Ф-104 від 10.11.2010 р., оскільки державним виконавцем порушено строки здійснення виконавчих дій, визначені ст. 25 Закону № 606-XIV та не вжито заходи примусового виконання вимоги, які передбачені ст. 4 зазначеного Закону.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання державного виконавця усунути порушення, то вони не підлягають задоволенню, оскільки не грунтуються на вимогах законодавства України.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо визнання неправомірними рішень та дій державного виконавця, оскільки позивачем не зазначено, які саме рішення чи дії ним оскаржуються. Зі змісту позовних вимог слідує, що предметом спору є бездіяльність державного виконавця щодо невжиття заходів примусового виконання вимоги управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги УПФУ підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 71, 122, 158-163, 167, 181 КАС України, суд, -

постановив:

Позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області до відділу державної виконавчої служби Каланчацького районного управління юстиції Херсонської області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність відділу державної виконавчої служби Каланчацького районного управління юстиції Херсонської області щодо не вжиття заходів примусового виконання вимоги управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі № Ф-46 від 10.11.2010 р.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 11.5