ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" вересня 2011 р.
16 год. 10 хв.Справа № 2а-32/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
при секретарі: Грицай Л.В.,
за участю:
представників позивача - Пономаренко О. М., Андрєєва Д. В.,
представника відповідача - Васильєвої А. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю "Багатопрофільна виробнича фірма "Нежданна"
до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області <3-я особа >
про визнання нечинним рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Багатопрофільна виробнича фірма "Нежданна" (далі ТОВ "Багатопрофільна виробнича фірма "Нежданна", позивач) звернулась до суду з позовом до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області (далі ДПІ, відповідач) про визнання нечинним рішення від 19.07.2010р. №0000172308, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 340,00грн.
Спірне рішення прийняте на підставі акту від 08.07.2010 р. №851/21/22/23/22728825 (далі акт від 08.07.2010 р.), складеного за наслідками перевірки субєкта господарювання з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, у звязку з порушенням п.3 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. (далі - Закон №265/95-ВР), а саме порушенням порядку використання реєстратора розрахункових операцій.
В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені вимоги, підставою для скасування спірного рішення вважають порушення відповідачем порядку проведення перевірок, встановленого Законом України від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні". Пояснили, що представників податкового органу фактично не було допущено до перевірки, тому вони не мали права складати акт перевірки. Вважають, що в розумінні Закону України "Про державну податкову службу в Україні" така перевірка може бути позаплановою, а не плановою, як було зазначено в направленні. Крім того, обовязковими умовами для такої перевірки є вручення платнику податків направлення та копії наказу керівника податкового органу. Але такого наказу позивачу надано не було, а направлення не містило всіх необхідних реквізитів, як то посилання на наказ про проведення перевірки.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, наголосила на тому, що норми Закону України "Про державну податкову службу в Україні", на які посилається позивач, регулюють, перш за все, проведення перевірок, направлених на контроль своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), а не контроль за здійсненням розрахункових операцій. В даному випадку, умовами, необхідними для допуску до проведення перевірки є наявність службових посвідчень посадових осіб податкового органу та направлення на перевірку. Вважає рішення про застосування штрафних санкцій правомірним, в задоволенні позову просила відмовити, оскільки зазанчені вимоги були виконані в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з вимогами п.1 ч.1 ст.8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із здійсненням контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Крім того, за змістом п.2 ч.1 ст.11 цього Закону здійснення такого контролю віднесено до прав органів державної податкової служби.
Безпосередньо правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 р.
Положеннями ст.15 Закону України № 265/95-ВР передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Посилання позивача в обґрунтування своїх вимог на ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (чинну на час виникнення спірних правовідносин) суд вважає невірним. Як вбачається з назви статті 11-1: "Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів)", а також з визначення поняття планової, позапланової перевірки, підстав їх проведення, що зазначені в тексті цієї статті, її положення регулюють підстави та порядок проведення саме перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), а не перевірок за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги).
Аналіз наведених приписів законодавства дає підстави для висновку, що, оскільки, перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг не стосуються своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів, то це є окремий вид перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності в межах повноважень податкових органів, визначених вищевказаними законами.
Як вже зазначалось вище, відповідно за змістом ст.15 Закону України № 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
За приписами ст. 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та тривалість.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
З наведеної норми вбачається, що надання копії наказу керівника податкового органу та направлення на перевірку платнику податків є обовязковими при проведенні саме позапланової перевірки, а для планової перевірки необхідною умовою її проведення є направлення на перевірку.
В своїй позовній заяві позивач стверджує, що в направленні на перевірку було зазначено саме про проведення планової перевірки.
Таким чином, враховуючи, що проведення планової перевірки за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) передбачено законом (ст. 15 Закону № 265/95-ВР), всі умови щодо початку проведення такої перевірки податковим органом виконано (стосовно надання направлення позивачу), тому суд вважає, що посадові особи відповідача вправі були приступити до її проведення (ст. 11-2 Закону № 509-ХІІ).
Факт відмови від отримання направлення на перевірку зафіксований в акті перевірки. Цей факт не заперечується та не спростовується позивачем.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку що при проведенні перевірки посадові особи органу державної податкової служби діяли в порядку та у спосіб, передбачений законом, а тому підстав для скасування спірного рішення про застосування штрафних санкцій немає. За таких обставин в задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 157-163, 167 КАС України, суд,
постановив:
Відмовити повністю в задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Багатопрофільна виробнича фірма "Нежданна" до державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 19.07.2010 р. №0000172308.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 вересня 2011 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 9.2.1